Шапоренко О.І.

 Донецький державний університет управління

СТРАТЕГІЯ СТІЙКОГО РОЗВИТКУ ЯК ОСНОВА ПРОЦЕСІВ УПРАВЛІННЯ

 

     “Стійкий розвиток – це такий розвиток, який забезпечує потреби нинішнього покоління без завдання шкоди можливості майбутнього покоління забезпечити свої власні потреби”.

                                                         (Доповідь Комісії Брудтланд “Наше спільне   

                                                          майбутнє, 1987)

        Неминучість переходу України (та й будь-якої країни на планеті) на модель стійкого розвитку (СР) випливає з необхідності рішення загальних для світового співтовариства глобальних проблем. Сама ця модель виникла як спроба знайти загальну концептуальну платформу спільного виживання цивілізації, виходу з глобального (і особливо екологічного) кризового стану, недопущення світової катастрофи.

        Поряд із загальними тенденціями і показниками моделі СР,  наша країна буде характеризуватися і своїми специфічними рисами і тенденціями, наприклад, особливостями української духовності і менталітету, історії і національних традицій, євразійськими культурно-етнічними і територіально-природними реаліями, своєрідністю екологічної ситуації України і т.д.

        Перехід України на модель СР у найближчі роки може і не висунути на пріоритетне місце екологічні імперативи, що також може бути віднесене до особливостей перехідного процесу на модель СР. Нестабільність України до дійсного часу викликана в основному економічними, національними, політичними та іншими проблемами, що вимагають негайного рішення. Однак їхнє усталене рішення без обліку екологічних факторів у принципі нереально.

         Стійкому розвитку, подібно екологічному менеджменту, нелегко дати визначення.

        Стійкий розвиток частково був породжений побоюваннями, що матеріально комфортабельне життя, характерне для деяких країн, не зможе підтримуватися в глобальному масштабі з процесом росту населення. Як поняття, стійкий розвиток базується на двох, дуже часто протилежних традиціях: одна зв'язана з обмеженнями, що природа накладає на діяльність людини, а друга – з потенціалом для матеріального розвитку людини.

     Інтерпретації поняття сильно відрізняються:

-         деякі розуміють стійкий розвиток як гармонію між людьми і навколишнім  середовищем;

-         деякі не приймають те, що у світі, який має границі, не може бути необмеженого росту;

-         деякі думають, що може відбутися зрушення до удосконалень якості життя людини, що менш впливає на екологію;

-         деякі сподіваються, що техніка дозволить розширити існуючі рамки.

        Існує багато ситуацій, у яких формується наївне, неправильне розуміння стійкого розвитку. Це шкодить ідеї і створює ризик її відкидання громадськістю і тими, хто приймає рішення. Екологічний менеджмент повинний контролювати використання поняття для того, щоб запобігти його мінливе вживання з метою пропаганди. У противному випадку він втратить свою цінність (генна інженерія зараз стала об'єктом такої пропаганди, що ускладнить правильне використання поняття, якщо громадськість зневіриться у його сутності).

       Приведемо деякі визначення стійкого розвитку:

-         Екологічна турбота, що сполучається з розвитком.

-         Поліпшення якості життя людини одночасно зі збереженням здатності підтримки екосистем.

-         Розвиток, заснований на принципі межгенераційного, тобто передача в спадщину того ж чи удосконаленого внеску ресурсів, міжвидовій і межгруповій рівності.

-         Розвиток, що задовольняє потреби сучасного покоління без нанесення збитку, можливості майбутнім поколінням задовольняти свої потреби.

-         Екологічні «поруччя», що направляють  розвиток.

-         Зміна в споживчих зразках убік доброякісних продуктів і зрушення в інвестиційних зразках убік підвищення ролі екологічного капіталу.

-         Процес, що прагне до прояву більш високого життєвого рівня.

       Основні напрямки екологічно стійкого розвитку звичайно припускають:

-   підтримку екологічної цілісності;

-         інтеграцію екологічної турботи і розвиток;

-         прийняття інтернаціонального бачення;

-         задоволення, принаймні, основних потреб людини;

-         «утилітарне збереження»;

-         турбота про межгенераційну, межгрупову і міжвидову рівність;

-         застосування науки, технології й екологічних знань до світового розвитку;

-         прийнятність якогось (обмеженого) економічного зростання;

-         прийняття довгострокових поглядів.

        Питання у тому, чи зможе стійкий розвиток зіграти роль ведучого принципу, чи зможе він генерувати практичні стратегії підвищення життєвих стандартів і запобігти екологічній деградації. Це не просто невірне використання мови стійкого розвитку засобами масової інформації, політиками, активістами і комерсантами, що саме по собі – проблема: деякі академіки й  екологи-менеджери просто виявляють недбалість. Необхідна увага, щоб зробити стійкий розвиток реальною метою, що заснована на цілком реальній робочій стратегії.

        Екологічні проблеми часто не мають єдиного простого рішення. Їхнє рішення являє собою сполучення альтернатив і складних задач. Тому екологічний менеджмент має справу з наступними дилемами:

-         етична дилема (наприклад, що зберігати і захищати – мисливських собак чи китів ?);

-         дилема ефективності (наприклад, який рівень екологічного збитку є прийнятним?);

-         дилема рівності (наприклад, для кого вигідні прийняті екологічні рішення і хто платить?);

-         дилема свободи (наприклад, у якому ступені варто обмежити діяльність людини, щоб захистити навколишнє середовище?);

-         дилема невизначеності (наприклад, як вибрати необхідний комплекс дій без відповідних знань чи даних?);

-         дилема оцінки (наприклад, як порівнювати різний вплив різних варіантів чи дій?).

        Люди дуже часто реагують на кризу, що відчувається ними, а не уважно оцінюють ситуацію і діють з метою запобігти проблеми. Якщо стійкий розвиток є центральною метою, кризовий менеджмент – небезпечна практика, тому що якщо проблема один раз проявилася, її розв’язати не просто, а це може загрожувати стійкості. Правильним рішенням є прийняття «принципу попередження». Він вважається актуальним, тому що екологічний менеджмент часто має справу з неправильними даними. І тому змушений покладатися на моделювання, що звичайно ж недостатньо і змушений працювати зі складними і не завжди зрозумілими питаннями.

        На прийняття рішень часто впливають «полярні сприйняття» (ідеї, засновані більше на упередженнях акціонерів, неправильних поняттях чи жадібності, а не на об'єктивності). Навіть якщо екологічний менеджмент і об'єктивний, впливові зацікавлені групи (багаті люди, міністри, неурядові організації, промислові і військові групи) можуть бути необ'єктивні. Проблеми часто з'являються через суверенітет чи через стратегічні аргументи, що загрожують прийняттю здорових рішень і що роблять транснаціональні проблеми важкорозв’язуваними. Еколог-менеджер повинен маніпулювати цими силами, змінюючи побажання акціонерів, що виступають проти охорони навколишнього середовища. Нічого практично не залишається постійним: вимоги різних акціонерів відрізняються, природне середовище змінюється, проходять зрушення в думці громадськості, розрізняються і можливості людей, таким чином, екологічний менеджмент повинний бути гнучким, адаптивним і сприйнятливим.

        Координація екології і розвитку вимагає усвідомлення екологічних і людських обмежень, потенціалу і ризиків (чи небезпек). Практично протягом всієї історії людини проблеми виявлялися в процесі придбання сировини (їжа, вода, пальні матеріали і т.д.). Протягом останнього століття додалися проблеми, зв'язані з кінцевими продуктами (забруднення і відходи). Екологічні проблеми звичайно є результатом поводження людини, зокрема політикою споживання. Інша задача – ріст населення і бідність. Еколог-менеджер повинен відрізняти реальність від неясних абстракцій і модних точок зору. Широко обговорюється аргумент, що еколог-менеджер повинен вирішувати проблему бідності і заохочувати надання допомоги з метою запобігання руйнування свого оточення людьми. Ці проблеми обговорювалися на «Самміті з проблем Землі» у 1992 році, але рішення по них не приймалися. Велика частина екологів-менеджерів погодилася з тим, що компонентом будь-якої стратегії стійкого розвитку є задоволення основних потреб людини.

     Екологи-менеджери всі частіше зіштовхуються:

-         с недоведеною погрозою;

-         транснаціональними чи глобальними задачами;

-         проблемами, що вимагають швидкого рішення;

-         с зростаючим обміном інформацією з неурядовими організаціями через Інтернет і інші мережі.

        Це означає, що екологи-менеджери повинні уявляти сутність діяльності різних органів. Це також створює можливості створення альянсів і збору даних з різних джерел.

        Екологи-менеджери змушені мати справу з невизначеністю і комплексними проблемами, рішення яких не може очікувати доказу протягом тривалого часу. Редукційний підхід є повільним при терміновій необхідності ради чи консультації. У деяких випадках результатом можуть стати серйозні, іноді необоротні проблеми, якщо вчасно не прийняті необхідні заходи, ще до того, як буде доведено, що вони являють загрозу (класичний випадок – глобальне потеплення) екологічному менеджменту. Приходиться покладатися на моделювання і прогнози більше, ніж на практичні пророкування – це може бути необхідно в разі потреби захисту без доказів і визначення плану і механізму, за допомогою якого це можна зробити.

        Протягом декількох останніх десятиліть усе більше визнання дістали транснаціональні чи глобальні погрози. Хоча екологи-менеджери зіштовхуються все з великою кількістю проблем, у них з'являються і більш могутні допоміжні засоби. Різні розробки дозволяють екологам-менеджерам відійти від корегуючого  підходу до підходу активної участі (формування попереджувального принципу).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

СВЕДЕНИЯ  ОБ  АВТОРЕ

Шапоренко Ольга Ивановна, д.н. госуд. управления, профессор

83121 Донецк, ул. Челюскинцев 279 кв. 19

тел. (062) 305-10-42 (р)

       (0622) 57-32-29 (д)

E-mail   forolga@ukr.net