Медицина/9. Гігієна та епідеміологія

К.м.н. Рублевська Н.І.

Дніпропетровська державна медична академія

Сумарне аерогенне хімічне навантаження в умовах промислового міста

 

Як свідчать дані літератури, досить актуальним у сучасний час є питання визначення критеріїв оцінки аерогенних хімічних навантажень на організм [1,4], яке неможливе без встановлення величин реального аерогенного надходження токсикантів до організму [3].

Мета наших досліджень - встановлення величини аерогенного надходження (АН) хімічних забруднювачів до дитячого організму в умовах промислового міста.

Для досягнення мети проаналізований вміст токсикантів в атмосферному повітрі різних районів Дніпропетровська згідно з [2]  за період 1994 – 2004 рр. за даними результатів спостережень Держкомгідромету. На підставі встановлених концентрацій відповідно з  [3] розраховане АН окремих забруднювачів до дитячого організму на протязі року, сумарне навантаження та встановлений внесок різних речовин  в сумарне навантаження.

Аналіз отриманих результатів свідчить за те, що атмосферне повітря в межах всіх районів спостереження  міста Дніпропетровськ має недопустимий рівень забруднення, так як кратність перевищення показника ГДЗ (гранично допустимого забруднення) > 1 і знаходиться в діапазоні 3,2 - 4,8. Причому найменша кратність перевищення ГДЗ характерна для району порівняння (паркова зона м. Дніпропетровська). Ступінь небезпечності забруднення повітря в місті за кратністю перевищення ГДЗ можна вважати помірно  небезпечною, за винятком району з інтенсивним транспортним рухом, де кратність перевищення ГДЗ найбільша і відповідає небезпечному ступеню. Для більшості речовин, які постійно реєструються  в повітрі досліджуваних міст, встановлений  ефект сумації біологічної дії, що призводить до посилення їх негативного впливу на людину.

Величина сумарного аерогенного навантаження  на дитячий організм  в умовах м. Дніпропетровська становить в середньому для дітей у віці  0 – 3 роки 3223,3 мг/рік, для 4 – 6-річних дітей 5986,1 мг/рік, для 7 – 14-річних -7415,95 мг/рік.

Питома вага внеску окремих забруднювачів у сумарне аерогенне навантаження різна і залежить від концентрації речовини у повітрі: найбільша належить вуглецю оксиду і становить  83,67 %,  внесок пилу – 9,8 %, азоту двоокису – 2,73 %, аміаку – 2,69 %, сірки двоокису 0,43 %, формальдегіду – 0,26 %, фенолу та сірководню по 0,13 %.

Окремо ми проаналізували аерогенне навантаження важкими  металами і встановили, що серед металів найбільший внесок  в сумарне АН притаманний для заліза – 54,74 %, на другому місті – мідь – 37,1 %. Внесок інших металів становить ( у %): марганець – 3,52, свинець – 1,84, цинк – 0,91, хром – 0,89, кадмій – 0,23.

Отримані результати дозволять у подальшому встановити звязок між показниками, які характеризують здоровя дитячого населення та величиною АН, отримати математичні моделі для прогнозування змін у стані здоровя.

Література:

1. Гапон В.О Еколого-гігієнічні принципи визначення аеротехногенного навантаження на організм хімічними речовинами металургійного виробництва //Медичні перспективи. – 2002. – Том VІІ, № 1. – С. 135 - 137.

2. ДСП – 201 – 97. Державні санітарні правила охорони атмосферного повітря населених міст (від забруднення хімічними і біологічними речовинами). – К., 1997. – 57 с.

3. Карелин А.О. Определение реальных аэрогенных химических нагрузок и их влияние на здоровье населения// Гигиена и санитария. – 1992. - № 1. – С. 58 – 61.

4. Присяжнюк В.Е. О критериях определения и оценки аэротехногенной нагрузки атмосферных загрязнений// Гигиена населенных мест: Межвед. сб. – К., 1991. – Вып. 30. – С. 70 – 74.

Рублевська Н.І.

Дом. адреса:

49066, м. Дніпропетровськ, вул. Екскаваторна, буд.27/2.

Тел. дом.: (056) 378-24-86

Тел. роб.: 713 – 53 - 61

Місце роботи, посада: Дніпропетровська державна медична академія, кафедра гігієни та екології, к.м.н., доцент