Боровік Ю.С.

м. Харків, Українська інженерно-педагогічна академія, кафедра Електроенергетики

Комп´ютерне тестування як один з основних засобів контролю в процесі навчання студентів електроенергетичних дисциплін в Українській інженерно-педагогічній академії.

Останнім часом все частіше можна чути інформацію про  участь України в одному з процесів загальноєвропейського масштабу, який проводиться з метою створення єдиної Европи, - Болонському процесі. Найбільш позитивною відміною цього процесу є той факт, що Болонський процес визначає та розглядає стандарти якості вищої освіти. Серед багатьох вимог, які наша держава зобов´язана виконати для реалізації концептуальних засад Болонського процесу, значна увага приділяється “…врахуванню європейської практики організації акредитації та контролю якості освіти”.

Згідно наказу № 49 від 23.01.2004р. “Про затвердження Програми дій щодо реалізації положень Болонської декларації в системі вищої освіти і науки України на 2004-2005 роки” в Україні плануються різноманітні заходи, серед яких необхідно “провести педагогічний експеримент щодо впровадження кредитно-модульної системи організації навчального процесу на основі критеріїв ECTS та тестування у вищих навчальних закладах”, а також удосконалення системи забезпечення якості освіти на засадах запровадження: експертних і тестових методів оцінювання.

Серед цих заходів можна необхідно звернути увагу на такі “провести педагогічний експеримент щодо впровадження кредитно-модульної системи організації навчального процесу на основі критеріїв ECTS та тестування у вищих навчальних закладах”.

У напрямку діяльності “Удосконалення системи забезпечення якості освіти” необхідно удосконалити систему моніторингу якості освіти на засадах запровадження: експертних і тестових методів оцінювання.

Аналізуючи ці документи, ми бачимо, що “тестовий метод оцінювання” або тестування є однією з основних складових Болонського процесу. Актуальність дослідження тестування як метода оцінювання неможливо заперечити.

Тестування є однією з форм контроля знань, вмінь та навичок студентів в процесі вивчення ними окремої теми або навчальної дисципліни. Використання нових інформаційних технологій при вивченні різних дисціплнін, а саме - дисциплін електроенергетичного профілю, надає значні можливості для розширення і поглиблення теоретичної бази знань, практичної значущості і застосовності результатам навчання. З іншого боку, впровадження комп´ютера у навчальний процес вимагає наявності відповідного практичного забезпечення, розробки нових методичних систем навчання, комп´ютерного контролю знань, аналізу і коригування результатів діяльності. Тобто, настав час, коли суспільство висунуло свої вимоги. За досить мінімальний час треба отримати максимальні результати, які б були не гірше попередніх.

Враховуючи науково-технічний прогрес, який у наші часи рухається дуже швидко, з´явилося нове направлення у комп´ютеризації процеса навчання – це комп´ютерне тестування. Комп´ютер – на цей час один із оптимальніших засобів для проведення тестування як форми контроля та діагностики знань студентів. Використовуючи при цьому декілька різновидів тестів, можлива повноцінна, незалежна та  адекватна оцінка не лише знань студентів, але й  їх вміння.

В порівнянні з тестуванням, комп´ютерне тестування – це мало вивчена проблема, яка народилася не так вже й давно, але вже доволі впевнено посіла місце у процесі оцінювання та діагностики знань студентів не лише вищих навчальних закладів.

На цей час на кафедрі Електроенергетики при вивченні дисциплін електроенергетичного профілю розглядається саме доцільність та ефективність впровадження та безпосередньо застосування комп´ютерного тестування як засобу діагностики та контролю знань студентів. При цьому не аби яку увагу треба приділити тим припущенням, які формулюються в процесі аналізу інформації за даною проблемою:

·               Якщо використовувати комп¢ютерне тестування при вивченні дисциплін електроенергетичного профілю, то суттєво підвищиться якість навчального процесу;

·               Якщо використовувати комп¢ютерне тестування при вивченні дисциплін електроенергетичного профілю, то з¢явиться більш об¢єктивний засіб контролю, який буде відображати реальну картину процесу навчання.

Особливу увагу, на наш погляд, необхідно звернути на так звані інтегральні дисципліни. Інакше кажучи, дисципліни, які складаються з декількох курсів, кожен з яких читає окремий викладач. Наприкінці семестру студент отрмує оцінку, яка є середньої відміткою за результатом іспиту у кожного викладача. Проблема стоїть у тому, щоб кожна ця оцінка була як можна більш об´єктивною і оптимальною та відповідала отриманим знанням та вмінням студента за час навчання даним курсам. Необхідно довести, що найефективнішим у даному випадку методом контролю буде комп´ютерне тестування. Цей засіб контролю базується на тестуванні, яке вже має місце в процесі контролю знань студентів на кафедрі Електроенергетики Української інженерно-педагогічної академії.

Отже, серед педагогічних умов застосування комп´ютерного тестування при вивченні відповідних дисциплін ми будемо виділяти саме ті, які  безпосередньо спрямовані на вдосконалення системи контролю за допомогою комп´ютерного тестування  у навчальному процесі.

 Завдання дослідження, яке буде проведено, враховуючи цю тематику, ми ставимо наступні:

1.            Необхідно проаналізувати сучасний стан проблеми, тобто зробити аналіз всієї системи підготовки електроенергетиків.

2.            Треба проаналізувати технологію комп¢ютерного тестування.

3.            Визначити методики опису технології комп¢ютерного тестування.

4.            Обгрунтувати та розробити теоретичне наповнення проблеми.

5.            І нарешті, перевірити ефективність застосування комп¢ютерного тестування при вивченні дисциплін електроенергетичного профілю.

Висновки:

1.       При повноцінному та збалансованому використанні комп´ютерного тестування можливе значне підвищення якості навчального процесу на кафедрі Електроенергетики.

2.       При використанні комп´ютерного тестування як основного засобу котролю знань та вмінь студентів при вивченні дисциплін саме електроенергетичного циклу може з´явитися більш об´єктивний засіб контролю, який буде відображати дійсну картину процесу навчання кожного окремого студента.