Саєнко Д.С.

Київський Національний університет  імені Т.Шевченка

Набуття права власності.

 

Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає з закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею  на підставах, не  заборонених законом.

Особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі. Право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Право власності на новостворене  нерухоме майно (житлові будинки), виникає з моменту завершення будівництва майна.

Особа, яка зібрала ягоди, лікарські рослини, зловила рибу або здобула іншу річ у лісі, водоймі тощо, є їхнім власником, якщо вона діяла відповідно до закону, місцевого звичаю або загального дозволу власника відповідної земельної ділянки.

Право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Переданням майна вважається вручення його набувачу чи перевізнику, організації зв”язку тощо для відправлення, пересилання набувачу майна, відчуженого без зобов”язання доставки.

Право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача  з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішення суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним. Якщо договір про відчуження майна підлягає державній реєстрації, право власності у набувача виникає з моменту такої реєстрації.

Безхазяйною є річ, яка не має власника або власнику якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює  державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщення, про взяття безхазяйної  нерухомої речі на облік робиться оголошення  у друкованих  ЗМІ. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Особа, яка знайшла загублену річ, зобов”язана негайно повідомити про це особу, яка її загубила, або власнику речі, і повернути знайдену річ цій особі. Якщо особа, яка має право вимагати повернення загубленої речі, або місце її перебування невідомі, особа, яка знайшла загублену річ, зобов”язана заявити про знахідку міліції або органу місцевого самоврядування. Особа, яка знайшла загублену річ, набуває право власності на неї після спливу 6 місяців з моменту заявлення про знахідку міліції або органу місцевого самоврядування, якщо:

-         не буде встановлено власника або іншу особу, яка має право вимагати повернення загубленої речі;

-         власник або інша особа, яка має право вимагати повернення загубленої речу, не заявить про свої права на річ особі. Яка її знайшла, міліції або органу місцевого самоврядування.

Особа, яка знайшла загублену річ, має право вимагати від особи, якій вона повернута, або особи, яка набула право власності на неї, відшкодування необхідних витрат, пов”язаних із знахідкою. Особа, яка знайшла загублену річ, має право вимагати від її власника (володільця) винагороду за знахідку в розмірі до 20 % вартості речі.

Особа, яка затримала бездоглядну домашню тварину, зобов”язана негайно повідомити про це власника і повернути її. Якщо власник бездоглядної домашньої тварини або місце його перебування невідомі, особа, яка затримала тварину, зобов”язана протягом 3 днів завити про це міліції або органу місцевого самоврядування, який вживає заходів щодо розшуку власника. Якщо протягом 6 місяців з моменту заявлення про затримання бездоглядної робочої  або великої рогатої худоби і протягом 2 місяців – щодо інших домашніх тварин не буде виготовлено їхнього власника або він не заявить про своє право на них, право власності на цих тварин переходить до особи, якщо вони були на утриманні та в користуванні.

У раз повернення тварини власнику особа, яка затримала тварину, та особа, якій вона була передана на утримання та в користування, мають право на відшкодування витрат, пов”язаних з утриманням тварини, з вирахуванням вигод, здобутих від користування нею.

Скарбом є закопані у землі чи приховані іншим способом гроші, валютні цінності, інші цінні речі, власник яких невідомий або за законам  втратив на них право власності.Особа, яка виявила скарб, набуває право власності на нього. Якщо скарб  був прихований у майні, що належить на праві власності іншій особі, особа, яка виявила його, та власник майна, у якому скарб був прихований, набувають у рівних частках право спільної часткової власності на нього.

У разі виявлення скарбу, що є пам”яткою історії та культури, право власності на нього набуває держава. Особа, яка виявила такий скарб, має право на одержання від держави винагороди у розмірі до 20 % від його вартості на момент виявлення якщо вона негайно повідомила міліції або органу місцевого самоврядування про скарб і передала його негайно відповідному органу влади або місцевого самоврядування.

Особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито і безперервно володіти ним протягом 10 років або рухомим майном – протягом 5 років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено ЦК.

Фізична або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності.