ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ ШТАТНОГО РОЗПИСУ ДЛЯ ПІДПРИЄМСТВ ЗА РІЗНИМИ ДЖЕРЕЛАМИ ФІНАНСУВАННЯ

Ковтуненко К.В., Пильнева Н.О.

Одеський національний політехнічний університет, м.Одеса, Україна

У статті виявлені особливості формування штатного розпису для підприємств за різними джерелами фінансування, а також визначено порядок складання штатного розпису, відповідальність за ведення кадрового обліку.

Ключові слова: штатний розпис, розроблення штатного розпису, структура й  штатна чисельність працівників, заробітна плата.

В статье выявлены особенности формирования штатного расписания для предприятий по источникам финансирования, а также определен порядок составления штатного расписания, ответственность за ведение кадрового учета.

Ключевые слова: штатное расписание, разработка штатного расписания,структура и штатная численность работников,  заработная плата.

In article features of formation of the staff list for the enterprises for financing sources are revealed, and also the order of drawing up the staff list, responsibility for maintaining a personnel record is defined.

Keywords: staff list, development of the staff list, structure and regular number of workers, salary.

Актуальність теми заклечається в тому, що штатний розпис є нормативним документом, який має бути правильно оформлений на підприємстві, для того щоб організація могла уникнути проблем, а також непорозумінь зі сторони контролюючих органів.

Проблема досліджувальної теми заключається в тому, що не всі підприємства дотримуються правил оформлення й затвердження штатного розпису на своєму підприємства. Отже в статті описано, як згідно всім правилам й умовам скласти штатний розклад, щоб  надалі не виникало проблем.

Згідно з статтею 64 Господарського кодексу України підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників, а також штатний розпис. [1]

Штатний розпис є документом, що встановлює для даного підприємства, установи, організації структуру, штати і посадові оклади працівників. Штатний розпис містить назви посад, чисельність персоналу і оклади по кожній посаді. [2]

Згідно з листом №162/06/187-07 від 27.06.2007 року визначено те, що кожне підприємство, яке діє на території України повинно мати штатний розпис, який має бути оформлений відповідним чином. Навіть тоді, коли на підприємстві працює одна людина, розпис має бути складений, а також затверджений. Відсутність такого документу на підприємстві враховується порушенням законодавства про працю, й тягне за собою адміністративну відповідальність відповідно до ч. 1 ст. 41 КпАП, а саме накладення штрафу на посадових осіб від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 до 1700 грн.). [3]

Штатний розклад на підприємстві:

1)                визначає розподіл праці між працівниками;

2)                закріплює кількісний, а також структурний склад працівників й місячний фонд заробітної плати;

3)                визначає перелік посад й професій;

4)                уточнює розмір основної заробітної плати для кожної посади, професій, а також розмір доплат, якщо це передбачено Положенням про оплату праці.

Відповідно до ч.3 ст.64 Господарського кодексу України штатний розпис складається підприємством самостійно, також самі норми и порядок складання розпису не регулюється українським законодавством. Але для бюджетних установ та організацій прийнято як порядок так і норми щодо складання штатного розпису.

Штатний розпис діє для всього підприємства в цілому й затверджується  на початку календарного року.  

Нормативна база яка регулює складання штатного розпису. Закон України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР (далі – Закон № 108), Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соці­ального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58, Національного класифікатора України ДК 003:2010 «Класифікатор професій» (далі – КП), випусків ДКХП. Останні (тобто випуски ДКХП) є нормативним документом, обов’язковим з питань управління персоналом на підприємствах усіх форм власності і видів економічної діяльності. Випуски ДКХП і штатний розпис є основою для розроблення посадових інструкцій (лист Міністерства праці та соціальної політики України від 3 жовтня 2005 року № 36-508).

Кількість штатних одиниць в організації визначається на підставі розрахунку планового обсягу робіт (послуг) та затверджених норм праці. При визначенні потрібної чисельності працівників можуть використовуватися, документи які наведені в табл.1.

Таблиця 1 –  Перелік нормативно-правових актів

Категорія працівників

Назва документа

Документ затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України, дата

Окремі категорії працівників

Методика розрахунку чисельності окремих категорій працівників на основі норм з праці

від 4 вересня 2000 року № 222

Працівники, зайняті добором, розстановкою, підвищенням кваліфікації (перепідготовкою) та обліком кадрів

Міжгалузеві нормативи чисельності працівників, зайнятих добором, розстановкою, підвищенням кваліфікації (перепідготовкою) та обліком кадрів

від 18 грудня 2003 року № 341

Працівники, зайняті бухгалтерським обліком

Міжгалузеві нормативи чисельності працівників бухгалтерського обліку

від 26 вересня 2003 року № 269

Гардеробники, слюсарі-сантехніки, столяри, ліфтери, сторожі, прибиральники службових приміщень, двірники, робітники зеленого будівництва тощо

Міжгалузеві нормативи чисельності робітників, що обслуговують громадські будівлі ( будівлі управлінь, конструкторські і проектні організації)

від 11 травня 2004 року № 105

Працівники юридичної служби

Міжгалузеві нормативи чисельності працівників юридичної служби

від 11 травня 2004 року № 108

Складання штатного розпису. Відомо, що штатний розпис формується на все підприємство в цілому. Ні в якому разі не потрібно робити різні штатні розписи на окремі філії підприємства та підрозділи. Розробка штатного розпису здійснюється на основі затвердженої структури підприємства, чисельності працівників на підприємства, а також на основі положення про оплату праці та з урахуванням вимог нормативно-правових актів. Однією з головних умов  при розробленні розпису є те, що кожній штатній одиниці повинен присвоюватись найменування посад і професій лише за Державним класифікатором України. ). Не можна застосовувати назви посад шляхом об’єднання двох, наприклад, «Бухгалтер-касир», «Секретар-адміністратор». Штатний розпис після затвердження набуває статусу нормативного акта підприємства, установи, організації.

Також відповідно до кожної посади, яка присутня в штатному розписі підприємства, складаються накази про прийняття працівників на роботу, а також робляться записи до трудової книжки. Штатний розпис на підприємстві має таку форму. Форма штатного розпису представлена в табл.2.

Таблиця 2 – Форма штатного розпису юридичних та фізичних осіб

№ п/п

Назва структурного підрозділу

Назва посади (професії)

Код за класифікатором професії

Кількість штатних одиниць

Посадовий оклад, грн.

Надбавки, грн.

Місячний фонд заробітної плати, грн.

 Згідно законодавства форма штатного розпису в бюджетних установах закріплена й визначена наказом Міністерства фінансів України від 28 січня 2002 року № 57.[4] Форма штатного розпису бюджетних установ представлено в табл.3.

Таблиця 3 – Форма штатного розпису бюджетних установ та організацій

№ п/п

Назва структурного підрозділу

Кількість штатних посад

Посадовий оклад, грн.

Фонд заробітної плати на місяць за посадовими окладами (грн.)

.

 

Виходячи з таблиці 2 й 3 бачимо, що кількість граф в таблицях різна, в табл.2 можна добавляти й викреслювати графи, а в табл.3 форма затверджено наказом й така вона повинна бути.

Відповідальність. Відомо, що ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає адміністративну відповідальність у вигляді штрафу, що наклада­ється на посадових осіб, відповід­них за ведення кадрового обліку, у розмірі від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 до 1700 грн.). Такий саме штраф мають сплатити посадові особи у разі невідповідності штатного розпису нормам чинного законодавства, тобто якщо він затверджений не у встановленій формі, із використанням назв посад, не передбачених класифікатором.[5]

Адміністративні штрафи за порушення трудового законодавства мають право накладати районні (міські) суди і Державний департамент нагляду за дотриманням законодавства про працю Мінпраці України (ст. 221 і ст. 2301 Кодексу про адміністративні правопорушен­ня) у порядку, передбаченому Інструкцією з оформлення органами Держ­наглядпраці матеріалів про адміністративні правопорушен­ня, затвердженою наказом Міні­стер­ства праці та соціальної політики від 21.03.03 р. №72.

В таблиці 4 представлені відмінності штатного розпису підприємств за різними джерелами фінансування.

Таблиця 4 – Відмінності штатного розпису підприємств за різними джерелами фінансування

Питання

Бюджетні установи та організації

Приватні підприємства, а також інші юридичні і фізичні особи

Форма штатного розпису

Затверджено наказом

Довільна форма

Хто розробляє штатний розпис

Відділ кадрів й заробітної плати чи інший підрозділ за рішенням керівника підприємства

Період дії штатного розпису

Протягом календарного року

Протягом календарного року

Коли затверджується

На початку року

На початку року

Ведення штатно-посадової книги

Здійснюється відділом кадрів

Здійснюється окремим співробітником за наказом керівника підприємства

Структура та чисельність затверджується

вищестоящі органи

керівник підприємства

Як видно за таблиці відмінності штатного розпису підприємств за різними джерелами фінансування існують, але вони не значні. Форма штатного розпису бюджетних установ та організацій затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28 січня 2002 року № 57), в свою чергу на підприємствах інших джерел фінансування форма довільна. Також різниця штатного розпису на таких підприємства заключається в тому, що ведення штатно-посадової книги на підприємствах бюджетної сфери здійснюється відділом кадрів, а на підприємствах інших джерел фінансування здійснюється окремими співробітниками за наказом керівника підприємства, частіше за все цим займається бухгалтер підприємства. Також структура й чисельність в бюджетних установах та організаціях затверджуються вищестоящими органами, в той час коли на підприємствах інших джерел фінансування структура й чисельність затверджується керівником підприємства.

Отже виходячи з цього можна сказати, що штатний розпис має бути на кожному підприємстві, якщо він відсутній то підприємству вводяться штрафні санкції на невиконання законодавчих наказів.

 

Літературні джерела:

1. Господарський кодекс України, редакція від 25.11.2014. [Електроний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/436-15

2. Юридичний словник, 1983 р., видання друге, перероблене й доповнене, під редакцією В. М. Бабія, Ф. Г. Бурчака, В. М. Корецького, В. В. Цвєткова

3. Кодекс законів про працю України, редакція від 26.10.2014. [Електроний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/322-08

4. Наказ Міністерства фінансів України від 28 січня 2002 року № 57 [Електроний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z0086-02

5. Кодексу України про адміністративні правопорушення, редакція від 25.11.2014. [Електроний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/80731-10