Экономічні науки/6.Маркетинг і менеджмент         

 

к.е.н., доцент Кадол Л.В.

Луста Т.О.

Криворізький національний університет,Україна

КРАУДФАНДІНГ ЯК ЗАСІБ РЕАЛІЗАЦІЇ НОВАЦІЙ

Будь-який бізнес на початкових етапах потребує фінансування. Сьогодні молоді бізнесмени, науковці або митці та інші новатори не мають змоги реалізувати свої проекти саме через відсутність коштів. Тому проблема пошуку джерел фінансування є доволі актуальною. Однією із таких форм фінансування є, хоч і малорозвинений в Україні, краудфандінг.

Дослідження спеціалізованої і наукової літератури дозволяє констатувати, що краудфандінг ще не став предметом дослідження у вітчизняній академічній літературі і розглядається лише у практично-орієнтованих друкованих та Інтернет-виданнях. Водночас, світовою науковою спільнотою вже зроблені окремі напрацювання щодо сутності краудфандінгу, його видів і т.д. Найбільш активно працюють у цьому напрямку П. Беллефлемм, С. Вевен, Т. Ламберт, А. Лей, Й. Хемер, А. Швенсбахер. та інші дослідники. Також, основи  краудсорсингу та краудфандінгу були розглянуті Д. Хау, Т. Циганковою, В. Савчуком, А. Черепом.

Метою даної роботи є обґрунтування використання краудфандінгу, як форми втілення нових ідей та пошуку коштів на реалізацію проектів.

Відомий американський підприємець-інноватор, голова Apple, на жаль, уже покійний, Стів Джобс колись сказав: "Інновації не мають жодного стосунку до того, скільки грошей на науково-технічні проекти у вас є. У той час, коли Apple розробила комп'ютер Mac, IBM витрачала на науково-технічні проекти принаймні в 100 разів більше. Тож це не залежить від грошей. Це залежить від тих людей, які у вас є, від того, куди вони вас ведуть, і як багато в результаті ви отримуєте" [3].

 Отже, нам із вами насамперед потрібно генерувати справді проривні технологічні рішення та креативні ідеї, а гроші для них неодмінно знайдуться. Але в той же час  існує багато випадків, коли «великі ідеї» просто зникають ще не втілившись в життя і все саме через відсутність коштів. Тому сьогодні швидкими темпами почав розвиватися краудфандінг. Краудфандінг (спільнокошт, від англ. Crowd funding, crowd — «натовп», funding — «фінансування») — це колективна співпраця людей, які добровільно об’єднують свої гроші або інші ресурси разом, як правило, через Інтернет, щоб підтримати зусилля інших людей або  організацій. Фінансування за схемою краудфандингу може виконувати різні функції — допомога постраждалим від стихійних лих, підтримка з боку вболівальників чи фанатів, підтримка політичних кампаній, фінансування  компаній-початківців та малого бізнесу, створення вільного програмного забезпечення і багато ін. [2, c. 22]

Зазвичай краудфандінг стає місцем, де висловлюються найбільш передові та інноваційні ідеї нашої культури: безпілотні дрони для зйомки відео, зарядні пристрої, окуляри віртуальної реальності та багато іншого. Проте у цього процесу є і зворотній бік медалі: часто люди жертвують колосальні гроші на банальні чи навіть жартівливі ідеї. Найпопулярніше місце для краудфандінга в інтернеті - сайт kickstarter. Тільки минулого року з його допомогою було зібрано $ 319 млн. Суть ідеї проста: людина викладає презентацію свого проекту і вказує, скільки грошей потрібно для її реалізації. Залежно від суми спонсорської участі всім, хто переказав гроші на рахунок проекту, покладаються тематичні бонуси від автора. Якщо до дедлайну (крайній термін, до якого має бути виконано певне завдання [4]) потрібна сума не зібрана, рахунок обнуляється, а перерахована частина грошей повертається назад спонсорам [1].

У минулому році обсяг ринку краудфандінгу (пошук грошових коштів на розробку та реалізацію ідеї)  оцінюють майже в 3 млдр.$. Оскільки в Україні відсутнє спеціального законодавства, яке регулює краудфандінг як окремий вид діяльності, в одержувача можуть виникнути складнощі з оподаткуванням і різними формальностями. Збір коштів для проекту може спрямовуватись на інвестування, спонсорство, благодійність або пожертви. Серед власне українських платформ в даному напрямку можна  назвати такі як: Спільнокошт, Сім Зірок, Na-Starte та JQstar.  У той час як, наприклад, у США прийнятий спеціальний закон, який полегшує починаючому бізнесу доступ до капіталу (у тому числі, за допомогою краудфандінгу) деякі українці вважають за краще звертатися до зарубіжних краудсорсінгових платформ .

Тому зараз дуже важливим є надання допомоги новаторам-початківцям по приверненню уваги на фінансування своїх грандіозних проектів. Далі в таблиці 1 представлено основні платформи для краудфандінгу та їх спеціалізація.

Таблиця 1.- Деякі платформи для краудфандінгу

Назва

Спеціалізація

Особливість

KickStarter

Широка. "Kickstarter підтримує інноваційні та творчі проекти.

Фінансування за принципом "все-або-нічого". Автор проекту сам встановлює суму, цілі і терміни. Платежі перераховуються тільки резидентам США.

Indiegogo

Широка. Сайт позиціонує себе, як платформа для "інді" (незалежних) проектів

Дозволяє зберегти зібрані гроші, навіть якщо проект не зібрав бажану суму. Реєстрація безкоштовна, але є збори, які потрібно заплатити Indiegogo після отримання бажаного бюджету. 

Peerbackers

Бізнес. Сайт колективного фінансування для підприємців

Peerbackers стягує 5% зібраних проектом коштів, PayPal - ще 1,9-2,9%. Якщо автор проекту не відправить вкладникам обіцяні подарунки, він не отримає фінансування.

Startup Addict

Фінансування підприємців

Молодий краудфандінговий проект не має конкретної спеціалізації, просто допомагає підприємцям-початківцям втілити у життя їхні проекти.

Microryza

Наука. Платформа, яка дозволяє дослідникам збирати гроші на невеликі проекти

Фінансування за принципом "все-або-нічого". Проекти поки приймаються лише з США і Канади.

iAMscientist 

Наука

Перш ніж проект отримує можливість збирати кошти, його ідея виноситься на обговорення спільноти сайту. І лише після її схвалення дослідник може подати свій проект на спільнокошт [5].

 

Таким чином можна зробити висновок, що світова практика говорить про те, що ринок краудфандінгу - найбільш перспективна ніша в сфері інформаційних технологій. Тому українська платформа народного фінансування може стати першим кроком до стабілізації економіки і виходу країни на одну позицію з світовими лідерами за рівнем державного розвитку.

Література:

1.Кузнецова І. С. Інститут венчурних інвестицій: стан та перспективи розвитку в Україні /  Кузнецова І.С. // Наука та інновації. — 2008. — № 1. — Т. 4. — С. 87–95.

2. Рибицький В. Б. Аналіз та прогноз інноваційно-інвестиційної діяльності / Рибицький В.Б.,  Саботюк В.В. // Інвестиції та інноваційний розвиток. — 2009. — № 1. — C. 19–28

3. http://uk.wikipedia.org/

4. http://www.gurt.org.ua/

5. http://life.pravda.com.ua/society/2013/03/1/122203/