Економічні науки/13. Регіональна економіка

 

Рябєв А. А., Тимофєєва К. В.

Харківський національний університет міського господарства ім.

О. М. Бекетова, Україна

Актуальність залізничного туризму в Україні: шлях до розвитку

 

Туризм, що розглядається як діяльність однієї особи або групи осіб, спирається на два основних елементи – перебування і подорож. Перший з них реалізується статичним перебуванням в готелях й аналогічних засобах розміщення, що є основною складовою матеріально-технічної бази туризму. Другий – є вкрай динамічними початковою та кінцевою фазами, що забезпечують можливість досягти місця перебування та повернутися з нього до дому. Зовні подорож будується як транспортний процес, пов'язаний із задоволенням потреби до переміщення в просторі, зміною місця проживання туристів. Саме вона стає запорукою здійснення масового туризму.

Високі темпи у розвитку туризму в останні десятиліття нашого століття безпосередньо є відображенням досягнень науково-технічного прогресу у транспортної галузі. Перетворення подорожей в масове явище (в тому числі подорожей з туристськими цілями) обумовлено значною мірою корінними змінами транспортній системі.

Розвиток туризму і транспорту – взаємно пов'язаний і взаємно обумовлений процес. Однак, як правило, при дослідженні зв'язків у системі "туризм - транспорт" в науковій літературі переважно відображено роль та значення транспорту як фактора розвитку туризму. Тому розвиток туристської галузі обумовлено розвитком транспортної інфраструктури. Тим паче, на Україну чекає вступ в ЄС, яка потребує суттєвих змін в стані туристської транспортної інфраструктури. Тому вивчення теми даної роботи є конче актуальним питанням як для сьогодення, так і для майбутнього життя першої столиці України.

Сьогодні основна частка в загальній структурі транспортних послуг в світовому туристичному бізнесі належить автомобільному та авіаційному транспорту, головним конкурентом яких є залізниця. В межах України залізниця має навіть деякий пріоритет перед іншими видами транспортних туристських перевезень завдяки можливості перевезення великої кількості туристів на значні відстані з забезпеченням високого рівня комфортності подорожі. Сьогодні залізниця забезпечує більш високий рівень надійності в порівнянні з повітряним та автомобільним транспортом і дотримання точного графіку пересування, наприклад, навіть через меншу залежність від непогоди. Щодо України, слід зазначити, що цей вид туризму тільки почав відроджуватися і має великі перспективи, оскільки наша країна має не тільки багаті рекреаційні ресурси, а й добре розвинену мережу залізниць. Використання залізниці дає можливість створювати тури по країні, коли залізничний вагон виступає не лише транспортним засобом пересування, але й засобом розміщення.

Для розвитку залізничних турів необхідно здійснити ряд заходів на державному та регіональному рівнях. Так, на державному рівні необхідно:

1) залучення інвестицій, що дозволить придбати нові рухомі склади з метою поліпшення якості обслуговування туристів і створення нових туристських маршрутів;

2) вдосконалювання тарифної політики, що повинна бути спрямована на створення привабливих для туристів цін;

3) формування нових пасажиро потоків з обслуговування залізничних турів та розробка нових напрямків слідування, що дозволити задовольнити потреби фанатів, спортсменів та турістів;

4) тісна взаємодія транспортних і туристських підприємств, що в майбутньому дасть зрощення туристського і транспортного бізнесу;

5) розвиток інформаційних технологій та інформаційних систем на транспорті (система резервування перевезень, інформаційно-довідкове забезпечення та управління ресурсами місць, забезпечення Інтернетом тощо);

6) розвиток міжнародних транспортних коридорів (МТК), що дозволить вирішити ряд транспортних проблем, пов'язаних із забезпеченням міждержавних економічних, культурних та інших зв'язків;

7) підвищення рівня платоспроможності громадян, що призведе до збільшення попиту на транспортні послуги;

8) надання державою Укрзалізниці дотацій, так як без державних інвестицій залізниця не зможе вирішити всіх проблем;

9) будівництво швидкісних залізничних магістралей.

На регіональному рівні необхідно:

1) сформувати окремі потяги та надати окремі вагони, які б зробили подорож залізницею більш комфортною та привабливою;

2) вдосконалити систему бронювання квитків і окремих потягів або вагонів через мережу Internet;

3) використовувати рейкові автобуси як альтернативу потяга;

4) розробити систему маршрутів, які б дозволяли за короткий проміжок часу дістатися до найважливіших пам’яток та місць регіону;

5) навчити спеціалізований персонал обслуговувати потяги для турів.

Таким чином можливо зробити висновок, що тільки спільними зусиллями державної та регіональної влади, компетентних працівників, науковців, виконуючого персоналу ситуація щодо туристської транспортної інфраструктури в країні може змінитися на краще. І тоді Україна буде мати змогу не тільки гідні залізничні мережі, а й вдосконалюватися для майбутньої інтеграції в простір ЕС та покращити життя його мешканців та гостей.

ЛІТЕРАТУРА:

1. Давиденко А., Пащенко Ю. “Розвиток міжнародного транспортного сполучення України” // Економіка України №8, 1999.

2. Туризм і транспорт України [Електронний ресурс]. - Режим доступу:  http://kmvline.ru/lib/turizm/10.php.

 3. Міністерство транспорту України Концепція розвитку транспортно - дорожнього комплексу України на середньостроковий період та до 2020 року [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.1520mm.com/ua/mtu/council2001/c.htm .

4. Urban Transport Problems [Electronic resource]. – Regime of access: http://people.hofstra.edu/geotrans/eng/ch6en/conc6en/ch6c4en.html.

5. Класифікація транспортних подорожей [Електронний ресурс].- Режим доступу: http://fontell.ru/2012/06/klassifikaciya-transportnyx-puteshestvij-i-transportnyx-sredstv/.