Красноступ В.М.

Аспірант кафедри економіки

Класичного приватного університету, м. Запоріжжя

 

РОЛЬ І ЗНАЧЕННЯ КРОС-ФУНКЦІОНАЛЬНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ПРОМИСЛОВОГО ПЕРСОНАЛУ

 

У західному менеджменті поширеним є розбиття загальної роботи на окремі проекти і створення для них проектних груп на чолі з керівником (project manager). Зокрема американськими дослідниками розроблено безліч підходів до управління командами (проектними групами). Але дедалі більшого поширення набирають методи управління, які були розроблені японцями після Другої світової війни, а саме бізнес-філософія «кайдзен». Спочатку західні вчені та практики не проявляли особливої цікавості до методу «кайдзен», оскільки підходи американської школи управління та японської суттєво відрізняються. Та коли результати застосування «кайдзен» стали очевидними ця бізнес-філософія стала популярною в усьому світі. Одним з елементів «кайдзен» є крос-функціональна взаємодія. Розглянемо існуючі визначення цієї малодослідженої категорії. О. Гордєєва зазначає, що «крос-функціональна взаємодія – це координація діяльності всіх підрозділів з метою створення єдиного інформаційного простору підприємства для досягнення встановлених цілей та реалізації загальної політики»[1, с. 44].

Л. Жилінська розкриває зміст поняття «крос-функціональна команда» таким чином: «група працівників із необмеженою сферою діяльністю кожного, розмиттям меж між учасниками команди та керівником, взаємозамінністю та відповідальністю один перед одним за прийняття рішень в процесі проектної взаємодії» [2, с. 169]. На думку А. Філатова, «крос-функціональна команда формується із представників різних функціональних підрозділів формальної організації з метою виконання певного завдання» [3, с. 6].

П. Кетлі та В. Хірш вказують, що «крос-функціональна команда – це «нагромадження» організаційного навчання». Вчені підкреслюють, що працівники взаємодіючі один з одним всередині організації обмінюються знаннями та ідеями, незважаючи на організаційні межі, що дає змогу через синергетичний ефект формувати загальну конкурентну перевагу організації.  П. Кетлі та В. Хірш зазначають, що крос-функціональні команди складаються із окремих осіб, які залучаються з аутсорсингових організацій, що мають в своєму активі фахівців певного типу [6, с. 11]. М. Фролова та С. Ішкільдіна наводять таку дефініцію поняття «крос-функціональні команди»: «це робочі групи всередині однієї організації, що включають в себе працівників з різними функціональними обов’язками, представників різних функціональних відділів, бізнесів» [4, с. 38]. Фінський вчений Т. Молін-Юстіла у своїй праці [7] зазначає, що крос-функціональна взаємодія є поняттям, яке може охоплювати не лише працівників однієї компанії, або працівників, які залучені з аутсорсингових компаній, але й клієнтів. Науковець наводить приклади компаній, що займаються розробкою програмного забезпечення, бізнесом у сфері цифрових технологій, які залучають своїх клієнтів до розробки та тестування нових продуктів [7, с. 167]. Це явище має назву «краудсорсинг» і є досить поширеним в усьому світі завдяки існуванню Інтернету.

Краудсорсинг дає ще більше можливостей для організацій, ніж аутсорсинг, адже він передбачає надання ресурсів у користування без укладання трудового договору. Така взаємодія дає можливість організації отримати доступ до нових знань та ідей, натомість клієнти, що погоджуються розробляти продукти або тестувати їх на безкоштовній основі отримують моральне задоволення від можливості прийняти участь у реальних проектах компанії. М. Енц стверджує, що хоча крос-функціональна команда – це група працівників однієї організації, що взаємодіють один з одним з формальною та неформальною метою, виконуючи при цьому різні функції, крос-функціональна взаємодія може бути й між учасниками одного ланцюгу постачання. Вчений доводить, що така взаємодія може впливати на створення спільної цінності постачальника та покупця [5, с. 35].

З огляду вищевикладеного можна зробити висновки, що крос-функціональна взаємодія є дуже широким поняттям, яке може включати в себе наступне: взаємодію між працівниками різних підрозділів однієї організації; взаємодію між персоналом різних організацій, які виконують спільне завдання; взаємодію організації та клієнтів (споживачів); взаємодію постачальників та покупців в рамках одного ланцюга постачань. При цьому крос-функціональна команда – це група працівників з різних функціональних підрозділів та відмінними за компетенцією, які поєднані задля виконання певного завдання та досягнення синергетичного ефекту, що формує стійку конкурентну перевагу організації.

Література:

1.     Гордеева Е.И. Кросс-функциональное взаимодействие в информационной поддержке бизнеса. Научные записки молодых исследователей. 2015. № 2. С. 40-44.

2.     Жилінська Л.О. Когнітивне моделювання продуктивності праці на засадах Кaizen технологій та крос-функціональності персоналу. Науковий вісник Херсонського державного університету. 2015. Вип. 11. Ч. 4. С. 168-172.

3.     Філатов С.А. Особливості формування крос-функціональних команд для управління інноваційними проектами. Управління проектами та розвиток виробництва: зб. наук. пр. Луганськ: СНУ ім. В.Даля, 2010. № 3(35). С. 72-82.

4.     Фролова М.В., Ишкильдина С.А. Критерии оценки эффективности управления кросс-функциональными командами. Экономические науки. 2016. № 3 (136). С. 38-41.

5.     Enz M.G. Co-creation of Value: Managing Cross-Functional Interactions in Buyer-Supplier Relationships: dissertation. Ohio, 2009. 232p.

6.     Kettley P., Hirsh W. Learning from Cross-functional Teamwork: report of the Institute for Employment Studies. Brighton, 2000. 74p.

7.     Molin-Juustila T. Cross-Functional Interaction During the Early Phases of User-centered Software New Product Development: Reconsidering the Common Area of Interest: dissertation. Oulu, 2006. 336р.