Університет імені Альфреда Нобеля

Шумакова В.О
Галімшина А.І

Плюси і мінуси переходу від ЖЕКів до ОСББ

Останнім часом ми дуже часто можемо чути абревіатуру ОСББ. Але багато хто не зовсім розуміють, що це таке? Як його створювати? А чи потрібно це об'єднання взагалі?

ОСББ (скорочено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку) – це юридична особа створена без мети отримання прибутку, яке створюють самі мешканці та власники конкретного багатоквартирного будинку, для спільного розпорядження, утримання і управління свого будинку і прибудинкової території. [1]

Що стосується питання про створення ОСББ, то існує конкретний законний порядок. Потрібна згода всіх власників квартир і мешканців цього будинку (у письмовій формі). Потім потрібно зібрати загальні збори і прийняти на ньому статут ОСББ[2]. Обов'язково ОСББ реєструється в установленому порядку як юридична особа, і при собі потрібно мати протокол раніше проведених зборів.[3]  Державний реєстратор видає реєстраційний талон з яким ОСББ слід зареєструвати у фіскальній службі, в управлінні статистики та соціальних фондах. Після всього цього потрібно отримати печатку і відкрити розрахунковий рахунок у банку. Для подальшої діяльності необхідно обрати голову ОСББ.

Новостворене ОСББ працює на праві спільної власності, і представляє інтереси власників квартир і нежитлових приміщень в конкретному будинку. Власники самі вирішують всі питання які стосуються квартплати, оплати комунальних послуг і т. п.

Не варто забувати, що ОСББ не дає право мешканцям розпоряджатися всім будинком, тобто якщо там є ще неприватизовані квартири, то ці квартири все одно будуть належати державі.

З 1 липня 2015 року набув чинності закон «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Суть цього Закону полягає в тому, що об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків передаються всі функції по управлінню і експлуатації свого будинку. Закон прописав що лише одне ОСББ може бути створене в одному будинку. Відповідно тільки це об'єднання має управляти будинком, наймати підрядників для ремонту і укладати договори з постачальниками комунальних послуг.

Завдяки ОСББ:

• Власники самі вправі ставити пріоритети в своєму будинку. Наприклад що важливіше відремонтувативхідні двері, або поставити лавочки.

• Можна  самостійно вибирати підрядників, тим самим забезпечувати більш дешеві послуги та домовлятися про тарифи на послуги.

• Виходячи с попереднього пункту, можна бути впевненим  в отриманні більш якісних послуг, тому що ви самостійно їх обираєте.

• За рахунок встановлення лічильників буде добра економія, так як нарахування буде проводитися не за загальними нормами, а буде рівномірно ділитися на всіх мешканців.

• Непотрібно платити незрозуміло кому квартплату, власники самі вирішують скільки вони будуть платити в "фонд дому", і в подальшому бачити на що витрачаються їх гроші

• Мешканці краще за всіх  знають, що першочергово потрібно зробити в будинку.

• Економія на податках. ОСББ не сплачує податку на прибуток, ні ПДВ, на відміну від ЖЕКів.

• Можливість заробити і привернути в будинок додаткові гроші. Мешканці можуть здавати в оренду підвали або фасади і упорядковувати будинок за рахунок цих грошей.

• Підвищується відповідальність самих мешканців будинку. Мало хто буде смітити в будинку, який ремонтували за власний рахунок.

Мінуси:

• Спільна оплата комуналки. Тепер немає поняття особистого боргу - ОСББ розраховується з комунальниками за всі спожиті ресурси, такі як газ, вода і електрика спільно. Тому, щоб не допустити заборгованості, мешканцям доведеться платити за тих, хто не може або не хоче робити.

• Терміновий ремонт за свій рахунок (особливо актуально для старих будинків). Після того, як будинок увійшов в ОСББ, чиновники перестають відповідати за його стан.

• Власники несуть відповідальність не тільки за свою квартиру, але і за всю територію будинку. І як ви будете доглядати за всією прибудинковою територією, так вона і буде виглядати - навіть якщо раніше цим ніхто не займався.

Підвівши підсумки можна побачити що, у ОСББ є багато можливостей, але вистачає і проблем. Для свого успіху вимагає достатніх вихідних ресурсів і людей, що володіють достатніми знаннями і життєвою енергією, щоб ці ресурси з толком використовувати. Тому що – це складний механізм, керувати яким повинні професіонали, дуже часто правлінню не вистачає спеціальних знань. Так як керування ОСББ вимагає більш глибоких знань, на мою думку, держава повинна запровадити якісь курси, або семінари, для звичайних людей, які входять до складу ОСББ, та для тих хто хоче бути керуючим там. Ці семінари та курси допоможуть мешканцям уникати якихось спірних ситуацій в керуванні своїм будинком, та прибудинковою територією, та згідно законодавству виконувати свої обов’язки, що стосуються ОСББ.

Список літератури:

1)«Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» Закон від 14.05.2015 № 417-VIII (Редакція від 06.07.2016, підстава 1413-19)//[Електронний ресурс].- Режим доступу-http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/417-19

2)Цивільний кодекс України, Кодекс від 16.01.2003 № 435-15( Поточна редакція від 02.11.2016, підстава 1666-19),Cтаття 385. //[Електронний ресурс].- Режим доступу-http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/435-15

3)Постанова КМУ від  11.10.2002. № 1521 «Про  реалізацію ЗаконуУкраїни " Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» (Редакція від 17.01.2014, підстава 955-2013-п) //[Електронний ресурс].- Режим доступу- http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1521-2002-п