Шевчук В.В.

Вінницький національний аграрний університет

Солоданюк Ю.В., Суржик О.П., Стах В.В., Шевчук О.А.

Вінницький державний педагогічний університет

імені Михайла Коцюбинського

 

БАКТЕРІАЛЬНІ ХВОРОБИ РОСЛИН ЦУКРОВОГО БУРЯКА

 

На сьогоднішній день значно погіршилась ефективність роботи цукробурякового підкомплексу України. Вагомо зменшилися площі посіву та обсяги валових зборів цукросировини, а також слід відмітити, що велику частину цукрових заводів доведено до штучного банкрутства. Тобто вітчизняний виробник цукрових буряків та цукру втратив будь-які стимули до збільшення обсягів виробництва [1, 3].

Відомо, що фітопатогенні бактерії на листках та коренеплодах рослин цукрового буряка спричиняють ряд хвороб, які призводять до зменшення урожайності культури [2, 4].

В Україні на сьогоднішній день описано понад 20 видів гнилей лише коренеплодів цукрових буряків, збудниками яких є гриби та інші мікроорганізми. Тому питання дослідження бактеріальних хвороб рослин цукрового буряка є досить актуальним.

Метою роботи було дослідити бактеріальні хвороби культури цукрового буряка та здійснити опис симптомів захворювань, які викликані певними бактеріями.

В ході роботи нами описані наступні бактеріальні хвороби рослин цукрового буряка: рак, або зомбоватість кореня (Agrobacterium tumefaciens Sm. u Tawn), туберкульоз кореня (Xanthomonas beticola Burkh), дуплистість коренеплоду (Erwinia carotovora), бактеріальна плямистість листків (Pseudomonas syringe).

Рак, або зомбоватість кореня (Agrobacterium tumefaciens Sm. u Tawn). Для цієї хвороби характерний глобулярний (шаровидний) наріст, що розвивається у верхній частині кореня, який поступово розростається і досягає великих розмірів, при цьому наріст перевищує по величині сам коренеплід. Поверхня наросту зморшкувата і прикріплюється до кореня перешийком. Зустрічаються випадки невеликих наростів і на листках, кінці яких потовщуються, стають зморшкуватими і скручуються. Хворобою пошкоджуються лише окремі рослини.

Збудником хвороби зомбоватість кореня є бактерія – Agrobacterium tumefaciens, яка проникає в корінь через маленькі пошкодження і сприяє неправильному розмноженню клітин. По розрізі наросту видно, що він нагадує корінь, проте вміст цукру в ньому зменшується (10-12%). Відомо, що сама бактерія знаходиться в перешийку. При вологих погодних умовах наріст згниває ще до збору врожаю.

Туберкульоз кореня (Xanthomonas beticola Burkh). Ця хвороба зустрічається на окремих коренеплодах, але інколи може вражати все поле, наприклад, після граду. Розвивається хвороба в області шийки, інколи і на коренях. По мірі розвитку хвороби на нарості з’являються тріщини, що мають жовте забарвлення через накопичення в них бактерій. В процесі розвитку хвороби спостерігається деформація листків.

Збудником хвороби туберкульозу кореня є бактерія Xanthomonas beticola Burkh, яка може залишатися в грунті тривалий період часу. Вона проникає в рослину через тріщини. Зазвичай ця хвороба широко поширена в США.

Дуплистість коренеплоду (Erwinia carotovora). Вражені цією хворобою рослини дуже важко виявити до тієї пори, поки гниль добре пошириться. Судинні тканини коренів, вражаються некрозом або стають безбарвними, а навколо них розвивається рожева, червоно-коричнева гниль, яка може вразити весь коренеплід. Коричневі зміни спостерігаються і на черешках. Вражені корені стають пустотілими (дуплистими) не гинучи.

Збудником хвороби дуплистості коренеплоду є бактерія Erwinia carotovora, яка проникає в рослину через пошкодження і поширюється по судинах кореня і черешків. Хвороба широко зустрічається погано дренажних грунтах і добре розвивається при високих температурах (25-30 С).

Бактеріальна плямистість листків (Pseudomonas syringe). Симптоми хвороби проявляються пожовтінням країв листків, що вражені некрозом. Вони поширюються по листку, особливо вздовж жилок, утворюючи чорні точки. Некротичні пошкодження стають маленькими і розпадаються, а листки порваними. Потім ці симптоми зникають.

Збудником хвороби бактеріальної плямистості листків є бактерія Pseudomonas syringe, яка розвивається у вологих умовах після того, як рослини були пошкодженні, наприклад градом. Симптоми спонтанно зникають в умовах теплої і сухої погоди. Якщо інфекція потрапляє на більш ранніх стадіях, то пошкодження можуть бути сильними. Вперше хвороба була виявлена в США. В останні роки часто зустрічається у західній Європі, проте наносить не значну шкоду врожаям.

Таким чином, фітопатогенні бактерії стають серйозною загрозою рослин цукрового буряка: через пригнічення уражених органів зменшується врожайність та цукристість культури.

ЛІТЕРАТУРА:

1.     Бондар В. С. Криза загрожує існуванню галузі буряківництва / В. С. Бондар // Цукрові буряки. – 2009. – №6. – С. 2-3.

2.     Гвоздяк Р. І. Відділ фітопатогенних бактерій: минуле і сучасність / Р. І. Гвоздяк, Л. А. Пасічник, В. П. Патика // Мікробіологічний журнал. –  2008. –  70. –  №2-3. – С.48-54.

3.     Ткачeнко Н. М. Шляхи подолання кpизових явищ у цукpовій пpомиcловоcті / Н. М. Ткачeнко, О. О. Ткачeнко // Eкономіка АПК. – 2009. – №8. – C.46-49.

4.     Фітопатогенні бактерії. Бактеріальні хвороби рослин : монографія / [Р. І. Гвоздяк, Л. А. Пасічник, Л. М. Яковлева та ін.]; за ред. В. П. Патики. – К. : ТОВ «НВП «Інтерсервіс», 2011. – 444 с.