Економічні науки/3. Організація охорони здоров’я

 

К. фарм. н. Бреусова С.В., д. фарм. н. Баранова І.І., Герасько Н.В.

Національний фармацевтичний університет,Україна

Дослідження асортименту та споживчих

властивостей сучасних перев’язувальних матеріалів

 

Застосування сучасних перев'язувальних матеріалів є пріоритетним напрямком медицини. Перев’язувальні матеріали існують вже досить багато часу. Звичайні матеріали, такі як вата, бинт, марля використовуються і зараз, але все більшу увагу приділяють сучасним матеріалам.

Значним кроком вперед у виробництві перев’язувальних засобів і отриманні сучасних матеріалів стало використання нових технологій виробництва. Серед широкого вибору сучасними у наш час вважаються такі: еластичні, перфоровані, на полімерних основах і металізованих покриттях, наноматеріали та нанопокриття.

Метою даної роботи є аналіз сучасного асортименту, споживчих властивостей перев'язувальних матеріалів та готових перев’язувальних засобів.

Перев'язувальні засоби це засоби, які застосовуються при операціях і перев'язках для накладення пов'язок, осушення операційного поля і рани, тампонади рани з метою зупинки кровотечі та дренування, а також для захисту рани і обпаленій  поверхні від вторинного інфікування і пошкоджень [2].

Існує ряд вимог, які додатково висуваються до сучасних засобів: пов’язки повинні мати неткану, прозору, плівкову основу для зручного нагляду за ходом загоєння рани; матеріал повинен володіти надійною фіксацією; не повинні травмувати рану; безболісне зняття пов’язок для пацієнта; захист від попадання інфекцій різної етіології; гіпоалергенність; антибактеріальність; забезпечення газообміну; видалення надлишку вологи із ранового ексудату; створення умов для швидкого загоєння ран [1, 3].

На сьогоднішній день аптечний асортимент перев'язувальних засобів досить великий і різноманітний. Цьому сприяв потужний розвиток фармпромисловості, а також прихід на ринок продукції іноземних виробників.

Перев’язувальні засоби виготовляють з природних та синтетичних матеріалів – деревини, бавовни, бавовняно-паперової і бавовняно-віскозної пряжі, льону та ін. [2].

Вони поділяються на прості і складні; стерильні і нестерильні. Але основний принцип поділу – за метою застосування: засоби для закриття ранових поверхонь (бинти, серветки, пов'язки, ранові покриття і бактерицидний пластир та ін.); для фіксації перев'язувального матеріалу, суглобів; компресійні пов'язки [3].

Залежно від основного цільового призначення виділяють наступні види пов'язок: антисептичні (Декаметоксин, Хлоргексидин Біглюконат, Хлоргексидин ацетат, Фурагін. Альтекс-Ф, Альтекс-Х, Колетекс з хлоргексидином, Літа-Колір-1, пов'язка з кетаміну, Актив-текс і ін.); протизапальні (містять антиоксиданти - токоферол, флавоноїди, діетон та ін.); гемостатичні (Колетекс-гем, Ферробіатравм); сорбуючі (АУВМ, ПС, Хвиля, засоби на основі безворсового сорбенту Поліфор, полотно ПНХБМ); які призначені для ензиматичного очищення ран (з іммобілізованими ферментами - Феруг-2, Коллітін, з еластомезен-теразою, трипсином, колагеназою, террілітін та ін.); що не прилипають (парафінізовані, металізовані); ранозагоювальні (Колетекс з прополісом та ін.).

Інколи при створенні складних композицій використовуються різноманітні технічні рішення та матеріали, у зв'язку з чим складно віднести його до того чи іншого типу, вони одночасно належать до різних класів препаратів для місцевого лікування ран.

У сучасній медичній практиці принцип вологого лікування ран за допомогою різного роду пов'язок стає домінуючим. Позитивними сторонами такого способу лікування є очищення і надійний захист рани від зовнішніх впливів, постійна підтримка фізіологічного ранового середовища, яка створює оптимальні умови для загоєння рани на усіх стадіях ранового процесу; вони не прилипають до поверхні рани і можуть вилучатися при зміні пов'язки без шкоди для загоєння тканини і без болю для пацієнта. Прикладом таких пов’язок є Hydrosorb,  Hydrocoll, Hydrotac тощо.

Існуюче різноманіття сучасних перев'язувальних засобів, що застосовуються для загоєння ран, в залежності від фізико-хімічних властивостей підрозділяється на наступні типи: мазеві пов'язки (наприклад, Branolind, Atrauman, Grassolind neutral); альгінати (наприклад, Sorbalgon); гідроколоїди (наприклад, Hydrosorb, Hydrocoll, Varihesive або Convatec); гідрогелі (Гелиперм, Хайдрон, Дебризан, Дежизан, Гелевин, Целосорб, Колласорб, Колладиосорб, Желпластан); піни (наприклад, Akutol®); полімери/гідрополімери (наприклад, Syspur-derm); плівки (Op-Site, Tegaderm, Cutinovahydro, Fixomullstretch, DDB, DDBM, Асеплен-К, Асеплен-Д, Асеплен-И, Фолидерм).

За даними проведених досліджень встановили, що сучасні перев’язувальні засоби за своїми властивостями та дизайном суттєво відрізняються від традиційних. Асортимент перев’язувальних матеріалів і засобів на ринку України представлений достатньо великою кількістю, що дає можливість споживачу обрати необхідний товар, який у повній мірі задовольнить його потреби.

 

Література:

1.     Антимікробні властивості сучасних перев'язувальних матеріалів, імпрегнованих антисептиками / О. А. Назарчук, В. Г. Палій та ін. // Вісник морфології. – 2014, – Т. 20, – №2. – С. 289 – 292.

2.     Медицинское и фармацевтическое товароведение : пособие в 2 частях. Часть 1 / В. Г. Демьяненко, Д. В. Демьяненко, A. B. Проскочило, С. В. Бреусова; под ред.  проф. В. Г. Демьяненко. – Х. : НФаУ, 2012. 168 с.

3.     Сучасні перев'язувальні  засоби. [Електроний ресурс]. – Режим доступу :  http://mediclab.com.ua/index.php?newsid=14276]