Лещак Н.

Медичний коледж «Монада», Україна

Географічний язик – ознака імунодефіцитного стану

Актуальність: у всьому світі почалося різке зростання алергічних захворювань, і  сьогодні  на них страждає близько третини населення планети. А за прогнозами ВООЗ, у XXI столітті алергія та імунодефіцит очолюватимуть список хвороб землян [1]. Україні ж протипоставити «хворобі ХХІ століття», як уже встигли охрестити алергію, практично нічого. Заходів, вжитих протягом останнього десятиліття, недостатньо, й нерідко вони призводять до парадоксів, якими рясніє сьогодні Алергологічна Служба країни.

Оскільки язик-дзеркало здоров’я організму, і на ньому відображаються всі зміни, що відбуваються із внутрішніми органами [4], лікар повинен слідкувати за станом і виглядом язика в пацієнта, бо по ньому ми можемо виявити імунопатологію та попередити невтішні наслідки цієї хвороби і, виходячи з цього, зберегти життя людині.

Наприклад, у нашого пацієнта все почалось із глосальгії та печії язика, згодом з’явились виразки по перехідній згортці в ділянці верхньої губи, а при проведенні низки обстежень і скеруванні до імунолога виявили імунодефіцитний стан клітинного імунітету [2, с. 78]. Мета дослідження: оцінити важливість ретельного огляду пацієнта, підвищити загальну обізнаність лікаря та дослідити значення стану зовнішнього вигляду язика для виявлення імунопатології.

Для дослідження провели анкетування серед людей з вищою освітою (від 30 до 70 років) та тих без (від 15 до 36 років).

Коротко про захворювання «географічний язик».

         «Географічний язик» – це запально-дистрофічне захворювання власне слизової оболонки язика, проявляється утворенням на ній ділянок десквамації епітелію яскраво-червоного кольору [4].

Основні симптоми географічного язика:

Ø десквамація епітелію язика;

Ø неприємні відчуття;

Ø поколювання;

Ø печіння.

Можливі такі симптоми:

Ø збільшення язика в розмірі;

Ø певні труднощі при жуванні або ковтанні їжі;

Ø відчуття дискомфорту в момент розмови.

Основні відомості про захворювання «глосальгія» (біль в язику).

Глосальгія - це тяжка хвороба язика, за якої діагностують больові відчуття без явних на те причин. Причин у цієї хвороби багато. Захворювання може бути пов’язаним з хронічним запаленням ШКТ, гормональними збоями і змінами в ЦНС. Також однією з причин є контактна алергія до пломбувальних матеріалів.

Основні симптоми глосальгії:

Ø відчуття пекучості;

Ø пощипування;

Ø поколювання, головним чином в області кінчика або кореня язика;

Ø ксеростомія [4].

Висновки: гігієністи та лікарі-стоматологи мають бути пильними при зборі анамнезу, вислуховуванні скарг пацієнтів, при огляді порожнини рота обов’язково звертати увагу на язик, щоб зменшити вірогідність виникнення і розвитку не тільки стоматологічних захворювань, а й загальних патологій.

Важливою є співпраця фахівців різних галузей.

Тільки так можна отримати бажаний результат!

Так як, препарат «Імудон» широко використовується серед стоматологів, хочемо поділитися схемою його правильного застосування (за рекомендацією лікаря-імунолога).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Література

1.     Галковська Т. «Алергічний марш» // - «Дзеркало тижня». – 2003 р.

2.     Імунологія та алергологія: наука і практика. 1’2014, «Дослідження деяких показників систематичного та місцевого імунітету при хронічних загальних процесах ПР», ст. 78

3.     Аптечка-библиотечка: “Здоровье зубов и десен”, - №13, 2015.

4.     Geographic Tongue.  // Режим доступу:http: //www.webmd.com/oral-health/guide/geographic-tongue.