Вплив шкідливих звичок на здоров’я підлітків

Коростильова А.С, Дідовський А.П., Татарченко Л.І.

Дніпровський Національний Університет ім. Олеся Гончара

м. Дніпро, Україна

Анотація. У статті розглядається вплив шкідливих звичок на здоров’я підлітків та хвороби які викликає куріння та їх наслідки.

Аналіз. Проведено опитування студентів в кількості 50ти чоловік. В опитування входили такі питання з відповідями у % відношенні:

Питання

Відповіді %

1.     Ти куриш тому ,що курять твої друзі?

6

2.     Ти почав курити з цікавості, чи відчуття новизни вражень?

30

3.     Ти куриш тому що бажаєш здаватися дорослим?

14

4.     Просто куриш без причини ?

60

5.     Чи Бажаєш ти кинути курити (з усіх опитаних)?

64

Статистика свідчить, що з кожних 100 чоловік, померлих від раку легенів, 90 курили, з кожних 100 чоловік, померлих від хронічних захворювань легенів, 75 курили, з кожних 100 померлих від ішемічної хвороби серця 25 курили . Причому, якщо палити людина починає в підлітковому віці, це якраз і сприяє виникненню зазначених вище хвороб. Тютюновий дим в 4 рази більше забруднений токсичними речовинами в порівнянні з вихлопними газами автомобіля, а один кубічний міліметр тютюнового диму містить до 3 мільйонів частинок сажі. У тютюновому димі налічується більше 3660 компонентів, багато з яких дуже небезпечні для організму, зокрема для серцево - судинної системи, 300 з них - активні біологічні отрути.  Так, нікотин, збуджуючи судиноруховий і дихальні центри головного мозку, викликає тим самим спазм кровоносних судин, пошкодження стінок судин і сприяє утворенню склеротичних бляшок, що звужують просвіт судин.

Під впливом нікотину число серцевих скорочень зростає на 15 - 20% відсотків. Регулярне куріння змушує серце працювати з підвищеним навантаженням, що призводить, врешті-решт, його до передчасного зношування.При тривалому безперервному курінні (кілька сигарет підряд) пульс нормалізується лише після 30 хвилин .Цей прискорюючий ефект нікотину призводить до збільшення швидкості проникнення нікотину в кров. Тому людині , у якої йде формування внутрішніх органів, куріння шкодить особливо сильно. Завдає шкоди воно і оточуючим людям, які є "пасивними курцями". Пасивне куріння збільшує на 10-30 відсотків ризик розвитку раку легенів [4]. Тому підліток повинен розуміти, що знаходиться поруч з тими, хто курить, також шкідливо для його здоров'я. Блокування у курців гемоглобіну (10% і більше) чадним газом шляхом утворення карбоксигемоглобіну призводить до того, що в момент фізичного навантаження, коли постачання органів і тканин киснем найбільш необхідно, вони його отримують недостатньо, і спортсмен - курець не може найкращим чином розкрити свої можливості : у нього виникає задишка, як у людини, який знаходиться в розрідженій атмосфері, на висоті більше 2 тисяч метрів над рівнем моря . У стані спокою також окис вуглецю пов'язує частина еритроцитів і ускладнює постачання тканин киснем. Раннє куріння не може не позначитися на стані підлітка на уроках фізкультури або при заняттях спортом, на його спортивні результати.[1] Під час викурювання сигарети нікотин проникає в кров. Під впливом нікотину відбувається звуження судин шкіри. При цьому через капіляри шкіри проходить меншу кількість крові, що викликає зниження температури відповідної частини тіла. Звуження капілярів шкіри викликає збліднення шкіри, спазм периферичних судин. У найважчих випадках це призводить до гангрени та ампутації кінцівки. Крім нікотину та тютюнової смоли, в тютюновий дим входить ще окис вуглецю - дуже отруйний газ. Вона набагато легше вступає в зв'язок з гемоглобіном, ніж кисень, і утворює карбоксигемоглобін, це хімічна сполука дуже стійко в порівнянні з оксигемоглобіном - з'єднання кисню з гемоглобіном. Червоні кров'яні тільця, які завантажені окисом вуглецю, вже не можуть транспортувати кисень, а це є однією з їх основних функцій.

Якщо людина вдихає велику кількість окису вуглецю в процесі куріння, це може привести до тяжких наслідків, так як окис вуглецю пов'язує більшу частину еритроцитів, що ускладнює постачання тканин киснем. Кров набуває в даному випадку темно - червоний колір.[2] Нікотин діє на слизові оболонки стравоходу, шлунка і кишечника, викликає їх запалення. Спастичне дію нікотину відбивається на травленні. Підвищується кислотність шлункового соку. Серед хворих на виразкову хворобу шлунка три чверті склали курці[3]. Куріння негативно впливає на імунну систему організму. Тому підлітки, які курять, частіше хворіють. Мозок звикає до постійних нікотиновим подачок і починає вимагати "нікотину", виникає занепокоєння, дратівливість, нервозність.

Висновок:Таким чином, куріння є шкідливою звичкою, яка згубно впливає на весь організм людини, а особливо на організм росте. При тривалому впливі тютюнового диму на організм підлітка зростає ризик розвитку серцево - судинних і бронхолегеневих захворювань. Крім цього, є прямі докази того, що у підлітків внаслідок куріння знижуються розумові здібності.

Отже, шкідливі звички мають медичні наслідки для самої людини і його майбутнього потомства, вони завдають шкоди сім'ї, державі, суспільству і на сам перед здоров’ю самої людини наслідки можуть буті непередбачувані для самої людини адже кожний організм індивідуальний  .

Більшість людей згодні з тим, що профілактика повинна бути важливим компонентом в сучасному підході до вирішення проблеми зловживання різними речовинами

Список використаних джерел :

1) http://www.russlav.ru/tabak/kyrenie-vredit-zdoroviu.html

2)http://www.bss.by/content/%D0%BA%D1%83%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%E2%80%94-%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%B4-%D0%B7%D0%B4%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B2%D1%8C%D1%8E%E2%80%A6-0

3) http://lipovkablog.blogspot.com/p/blog-page.html

4) Андреева Т. И., Красовский К. С. Табак и здоровье. — Киев, 2004. — 224 с.