Экономические науки/ 15.Государственное регулирование экономики

 

К.е.н., доцент Ангеліна І.А., студентка Пластара К.І.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені  Михайла Туган-Барановського

 

Податкова система України та шляхи її удосконалення

Удосконалення податкової системи України стано­вить у сучасних умовах одну з актуальних проблем. Від її вирішення залежить наповнення державного
бюджету, подальше розгортання підприємництва, інвес­тування важливих галузей народного господарства та соціальний захист населення. Недоліки податкової системи негативно впливають на регулювання економічних процесів у ринкових умовах, призводять до тінізації еко­номіки. Водночас, трансформація податкової системи неможлива без виявлення причин та детермінантів її не­досконалості.

Вивченням податкової політики займалися такі вітчизняні вчені як Ляшенко В. І., Воронкова О. М., Нестеренко Г., Орлова В.О. та багато інших. Метою написання даної роботи є вивчення основних проблем, пов’язнаних з податковою системою України та визначення напрямків її вдосконалення.

Податкова діяльність держави  є важливою складовою її фінансової діяльності. Вона пов’язана з таким напрямом останньої, як мобілізація коштів, необхідних для забезпечення існування держави та виконання нею визначених функцій. Звідси випливає і актуальність обраної теми, оскільки раціонально організована робота податкових органів забезпечить ефективність збору податків та обов’язкових платежів до бюджету країни.

Податкова служба виникла відповідно до Закону Ук­раїни «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року. Але її формування фактично було здійснено після прийняття в липні і серпні 1996 р. указів Президента Уксаїни «Про заходи з реформування податкової політики» та «Про утворення Державної подат­кової адміністрації України та місцевих державних по­даткових адміністрацій».

Відтоді податкова служба суттєво не реформувалася, хоч в Україні відбулися значні соціально-економічні пе­ретворення. У цей період наша країна зробила ряд ва­гомих кроків на шляху до правової цивілізованої дер­жави з ринковими відносинами. Зрозумілою є необхідність модернізації податкової служби України для відчут­ного послаблення податкового тиску, спрощення проце­дур податкового адміністрування, а також створення умов для надійного захисту прав платників податків.

Податкова система в ході трансфор­мації економіки України від планового ведення госпо­дарства до правової цивілізованої країни з ринковими відносинами частково реформувалася. Було прийнято ряд нормативних актів, спрямованих на чітке визначен­ня прав і о6ов’язків органів державної податкової служ­би та платників податків, спрощення механізму їх стяг­нення, оптимізації циркуляції інформації завдяки комп'ютерізації [1, с.120].

Серед дослідників існує думка стосовно великого по­даткового тиску в Україні. Понад те, в засобах масової інформації податкову систему почали називати «фіскальною», «пригноблюючою», «антигуманною», «то­талітарною» та ін. Для з'ясування, чи відповідають подібні характеристики суті питання, потрібно, по-пер­ше, встановити розмір сукупного податкового тиску на підприємницьку структуру в Україні, а по-друге, порівня­ти його з провідними цивілізованими країнами світу.

Лабораторією дослідження проблем оподаткування юридичних і фізичних осіб Академії державної подат­кової служби України проведено розрахунок податко­вого тиску на середньостатистичну підприємницьку фірму України. Був застосований метод адекватної оцінки показників.

Податкове навантаження на фірм, становить 29,4% обсягу її валового доходу. Сумарні місцеві податки і збори не перевищують 3%, а середньостатистичний акцизний збір, перерахований на всі товари, становить 5,2% валового доходу. Тоді сукупний податковий тиск на середньостатистичну підприємницьку структуру України дорівнює 37,6% її валового доходу. Порівняймо визначене нами податкове навантаження в Україні з по­датковим тиском розвинутих країн світу (див. табл. 1).

Таблиця 1 Сукупне податкове навантаження в окремих країнах світу, % (2003 рік).

Країна

Податкове навантаження

Країна

Податкове навантаження

Швеція

56

Німеччина

38

Данія

53

Греція

38

Бельгія

45

Швейцарія

35

Франція

44

Португалія

34

Австрія

42

Австрія

33

Великобританія

39

США

31

Фінляндія

39

Японія

30

Таким чином, податковий тиск в Україні на фірму порівняно з передовими країнами свіу не виглядає за­надто великим [2, с. 14].

Важливим напрямом удосконалення податкової системи має бути підвищення ефективності роботи податкової служби. До чинників, які сприятимуть цьому процесу, слід віднести такі: оптимізація організаційної структури управління, мінімізація інфор­маційних потоків та подальша автоматизація їх оброб­ки, покращення добору, розстановки т зростання ефективності справляння податків, зборів, обов'язкових платежів[3, с. 39].

Отже, ліквідація недоліків податкової системи в Ук­раїні можлива лише за умови застосування комплекс­ного підходу до її аналізу та подальшої трансформації.

Література

1.     Воронкова О.М. Трансформація системи оподаткування в Україні // Фінанси України. – 2007. – №1. – с.118-123.

2.     Нестеренко Г. Податкова система України: недоліки та шляхи їх подолання // Економічний часопис. – 2003. -  №7,8. – с.13-16.

3.     Орлова В.О. Удосконалення оподаткування і податкового обліку // Фінанси України. – 2006. - №8. – с.37-40.