Савицька С.О.

Аспірантка кафедри політичної економії

обліково-економічного факультету

КНЕУ імені Вадима Гетьмана, м. Київ

 

Порівняльний аналіз діяльності транснаціональних компаній-перевізників та національних операторів

 

На український ринок міжнародні  кур’єрські служби прийшли кілька років тому. На відміну від багатьох інших колишніх республік СРСР, де є лише одна міжнародна кур’єрська компанія, в Україні представлені всі основні лідери світового ринку кур'єрської пошти. Поява «великої четвірки» (DHL, TNT, UPS, Fedex) на українському ринку є яскравим проявом глобалізації світової економіки та зовнішньоекономічної активності українських підприємств. DHL та TNT активно розвивають свій бізнес в Україні: проводять рекламні компанії, привертають корпоративних клієнтів, створюють складські і сортувальні центри, інвестують в автомобільний парк. UPS і Fedex лише придивляються до українського ринку, граючи на ньому достатньо пасивну роль. DHL першою  прийшла на ринок і відкрила представництво в Києві у 1991 році, випередивши конкурентів на кілька років. Згодом і UPS пішла тим самим шляхом. Цікаво, що і сьогодні UPS та DHL є представництвами відповідних іноземних компаній. Fedex та TNT представлено агентами (приватними українськими фірмами). Оскільки вони працюють за агентськими угодами, то не можуть розраховувати на значні інвестиції від головних представництв. Але все ж таки намагаються утримувати позиції лідерів і, необхідно визнати, досягають успіху.

Компанія DHL у 1991 році першою із кур'єрських компаній в Україні відкрила свої представництва в Києві та Одесі. Компанія постійно розширює власну інфраструктуру, впроваджує нові інформаційні технології, збільшує парк своїх автомобілів. Приблизно 4% від прибутку компанії спрямовується на навчання персоналу, його численність сьогодні в Україні перевищила 300 чоловік [5]. Значна частина коштів інвестується у відкриття нових офісів та представництв. Сьогодні DHL обслуговує на постійній основі більше 100 міст та населених пунктів України.

У 1992 році в Україні відкриває представництво компанія UPS. На сьогоднішній день UPS є експрес-перевізником, який гарантує своїм клієнтам успішне проходження митних процедур і доставку експрес-вантажів вже наступного дня після прибуття вантажу на територію України, завдяки спеціальному відділу митного контролю, який проводиться на її митному складі з виходом в глобальну комп'ютерну мережу UPS. Ця і інші інновації дозволяють компанії працювати на українському ринку на рівні світових стандартів.

З 1993 року в Україні починає працювати компанія TNT, інтереси якої представляє приватна вітчизняна компанія "Аеро-Експрес", яка має фірми-агенти в 28 містах України [7]. Завдяки розгалуженій мережі представництв та агентів у всіх регіонах України, TNT має широке покриття української території. Штат компанії налічує більш ніж 500 співробітників. Парк автомобілів складає приблизно 160 машин [7].

Четвертий міжнародний лідер експрес-перевезень, представлений в Україні, - компанія Fedex. Ексклюзивним агентом Fedex в Україні є ТОВ Елін ЛТД. Компанія здійснює експрес-доставку кореспонденції і вантажів по всьому світу. Міжнародні відправлення ідуть через міжнародну мережу Fedex. Внутрішньо-українські відправлення доставляються суто по мережі Елін ЛТД. Основними напрямками доставки є США, Європа та Азіатські країни.

Послуги по доставці малогабаритних вантажів надають близько п’ятнадцяти національних компаній. До лідерів тут відносяться наступні компанії: Автолюкс, Ін-тайм, Евро-експрес, Нічний експрес, САТ, Нова пошта, УВК, Міст Експрес, ЕМS тощо. Ці перевізники мають більш ніж 30 представництв по Україні та великий парк техніки. Компанії можна поділити на операторів доставки “від дверей до дверей” (Міст Експрес, Нова пошта) та комбінованої доставки (Нічний експрес, Ін Тайм), доставки “від складу-до складу” (Автолюкс). Оператори доставки “від складу до складу” на бажання клієнта виконують послугу адресної доставки за тарифом близьким до вартості послуг вантажного таксі. Великим оператором на ринку “від складу до складу” є також Укрпошта, але існуючий тариф, який складає для такої послуги 1,60 грн. за кг та 2,00 грн. за оформлення, є неконкурентним. Хоча, слід зауважити, Укрпошта може конкурувати в деяких районах, де відсутня інша можливість доставки.

Конкурентна боротьба на ринку виявляється достатньо яскраво, оскільки основні гравці ринку сформувалися і умовно поділили сфери впливу. Так, наприклад, міжнародні інтегратори в основному обслуговують іноземні компанії, їх представництва і компанії з іноземним капіталом. При чому більшість контрактів укладається глобально, не в Україні, а в головних офісах корпорацій по всьому світу. Навіть якщо в Україні у інтеграторів немає конкурентних переваг перед українськими експрес-перевізниками, іноземний споживач дуже велику увагу приділяє прихильності бренду і вибирає давно відомого йому провайдера послуг. За оцінкою Асоціації експрес-перевізників «велика четвірка» контролює приблизно 70% всіх міжнародних експрес-перевезень в Україні [1]. Тому для багатьох компаній, об'єми перевезень яких на національному рівні відповідають об'ємам «великої четвірки», вигідніше на міжнародному рівні співпрацювати зі світовими лідерами, купуючи їх послуги оптом. На доставці по Україні в основному спеціалізуються національні перевізники. У міжнародних компаній основним продуктом вважаються відправлення за кордон. Ціновий діапазон у «великої четвірки» майже однаковий (Табл.1). Українські компанії пропонують більш дешеву доставку по Україні, але й сервіс відповідно трохи нижчий. Крім того, DHL та TNT доставляють у великі міста України до певної години (Табл. 1). Високі тарифи міжнародних компаній виправдані, адже гарантії збереження вантажу — одна з їх головних переваг. Компанії «великої четвірки» працюють по так званій Варшавській конвенції перевізників. Даний документ передбачає компенсацію власникові загубленого або пошкодженого вантажу в розмірі $20/кг (але не більше $100). Крім того, багато хто надає можливість додатково застрахувати особливо цінний вантаж. В той же час вітчизняні компанії кур'єрської доставки про гарантію та компенсацію взагалі не говорять. І цей момент часто стає вирішальним у виборі компанії-перевізника.

Таким чином, з приходом на Україну транснаціональних компаній ринок став змінюватися як з погляду пропозиції, так і з погляду попиту на послуги з позиції якості. Міжнародні кур'єрські служби традиційно вважають своїми клієнтами українські представництва іноземних торгових і виробничих компаній. Власне, їх прихід на початку 90-х років в Україну і був обумовлений необхідністю обслуговувати своїх постійних клієнтів. Адже українські представництва були зобов'язані укладати договори з місцевими представництвами тих же кур'єрських компаній, які обслуговували головні підрозділи. Основна частка замовлень від іноземних фірм доводиться на міжнародну пересилку. Представники «великої четвірки» сильні саме тим, що крім власної транспортної структури мають ще і глобальну інформаційну мережу. Вони мають у своєму розпорядженні повну інформацію про шлях проходження посилки. Відправник завжди може дізнатися, в якій країні світу знаходиться вантаж і коли він прибуде до адресата. DHL, TNT, Fedex і UPS працюють по всьому світу. Національним кур'єрським фірмам навряд вдасться створити міжнародну інформаційну мережу і скласти їм конкуренцію. Український ринок поки не може дати національним операторам тих обсягів перевезень, які виправдали б інвестиції в інформаційну мережу міжнародного масштабу. А без інформаційної інфраструктури не можна забезпечити високу якість сервісу на міжнародних напрямах. Українським кур'єрським фірмам нічого не залишається, окрім як орієнтуватися на обслуговування міського і міжміського документообігу таких же національних компаній. Проте українські оператори експрес-перевезень завдяки швидким темпам зростання самого попиту на послугу, а також можливості асимілювати і застосовувати західні стандарти роботи починають грати помітну роль в структурі українського  ринку. Не дивлячись на те, що багато клієнтів хочуть мати договір з одним постачальником послуг, при великих об'ємах експрес-перевезень, компанії підписують договори з декількома кур'єрськими службами, щоб ефективно використовувати різні конкурентні переваги компаній через розділення потоків.

В найближчі роки ймовірним є кілька шляхів розвитку ринку експрес-перевезень України: бурхливий розвиток вітчизняних компаній з їх подальшим продажем компаніям світового рівня; об'єднання невеликих українських компаній в конгломерат, здатний скласти конкуренцію міжнародним гігантам; обмеження державою діяльності приватних перевізників (прийняття законодавчої бази про поштовий зв'язок, що буде забороняти приватним компаніям обслуговувати посилки вагою менше 5 кг, які сьогодні складають майже 90% перевезень). Для глобальних перевізників, які в основному орієнтовані на міжнародні відправлення, головною проблемою сьогодні є митне законодавство, що гальмує розвиток міжнародних експрес-перевезень. Решта проблем чинить менший вплив на розвиток бізнесу транснаціональних компаній, і їх рішення залежить скоріше від самих компаній-операторів ринку експрес-доставки. Для національних операторів залишається на першому місці вирішення питання впровадження передових IT-технологій та повноцінних інвестиції в навчання персоналу. В цілому ринок на сьогоднішній день продовжує зберігати високі, за світовими стандартами, темпи зростання, що привертає все нових і нових гравців і тим самим підвищує конкуренцію.

Таблиця 1

Тарифи транснаціональних корпорацій

Транснаціональні корпорації

DHL

TNT

UPS

FEDEX

Міжнародна доставка                              (Західна Європа, за 1 кг)

 

 

 

 

Доставка до 9:00 наступного дня

938

999

х

х

Доставка до 10:00 наступного дня

х

954

х

х

Доставка до 12:00 наступного дня

792

874

х

х

Доставка протягом наступного дня

651

712

565

403

 

 

 

 

 

Внутрішньо-українська доставка                 (Київ –Дніпропетровськ, за 1 кг)

 

 

 

 

Доставка до 9:00 наступного дня

203

178

х

Х

Доставка до 10:00 наступного дня

х

158

х

Х

Доставка до 12:00 наступного дня

176

128

х

Х

Доставка протягом наступного дня

169

58

184

114

Джерело: тарифні довідники та офіційні сайти компаній

Таблиця 2

Тарифи національних перевізників

Національні перевізники

EMS

Міст Експрес

Ін тайм

САТ

Нічний експрес

Автолюкс

Міжнародна доставка              (Західна Європа, за 1 кг)

 

 

 

 

 

 

Доставка до 9:00 наступного дня

х

х

х

х

х

х

Доставка до 10:00 наступного дня

х

х

х

х

х

х

Доставка до 12:00 наступного дня

х

х

х

х

х

х

Доставка протягом наступного дня

400

х

х

х

х

х

 

 

 

 

 

 

 

Внутрішньо-українська доставка                              (Київ –Дніпропетровськ, за 1 кг)

 

 

 

 

 

 

Доставка до 9:00 наступного дня

х

х

х

х

х

х

Доставка до 10:00 наступного дня

х

х

х

х

х

х

Доставка до 12:00 наступного дня

х

х

х

х

х

х

Доставка протягом наступного дня

45

40

30

45

50

18

Джерело: тарифні довідники та офіційні сайти компаній

 

 

Література

 

1.     Инга Лавриненко. Как продать революцию массам //Компаньон.- № 4 (520), 2007.-с.25-27.

2.     Кирьякова А.Терминал для срочных грузов.//Украинский бизнес.- №38 (181) - 2008

3.            Ломбас О. Логистические и маркетинговые аспекты внешнеторговой деятельности. // Ресурсы, Информация, Снабжение, Конкуренция. – 2005. - № 1. – с.64-68;

4.            Мясникова Л., Афанасьев М. Вызревание сетевой парадигмы и особенности глобальной логистики. // Ресурсы, Информация, Снабжение, Конкуренция. – 2005. - № 2. – с.48-52;

5.     Офіційний сайт компанії ДХЛ: www.dhl.com

6.     Офіційний сайт компанії Федекс: www.Fedex.com

7.     Офіційний сайт компанії ТНТ: www.tnt.com

8.     Офіційний сайт компанії ЮПС: www.ups.com

9.     Р.Авшалумова. Карьера для курьера//Корпоративный менеджмент.-2004, №3.-с12-15.