Економічні науки/10. Економіка підприємства

 

К.т.н. Павлик В.П.

 

Національний науковий центр “Інститут аграрної економіки”, Україна

 

Розвиток підприємств корпоративного типу в Україні

 

 

Серед підприємств корпоративного типу, що функціонують в Україні, слід виділити науково-виробничу фірму “Агросвіт” у м. Олександрія, агрофірму ООО АФ “Сады Украины” у м. Харкові, агропромисловий холдинг “Астарта-Київ” у м. Києві, товариство з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство ООО СП “Нибулон” у м. Миколаєві та багато інших. Характерною особливістю цих підприємств є те, що вони мають у своєму розпорядженні ряд філіалів та представництв, які розташовані окремо один від одного у тій чи іншій області України і зв’язані між собою одним бізнесом, це закупівля, виробництво, постачання, реалізація сільськогосподарської продукції переважно галузі рослинництва.

Так, створена у 1996 році науково-виробнича фірма “Агросвіт” є дистриб’ютором компанії Маїсадур Семанс (Франція), має філії  у Київській області, Черкасах, Кіровограді та представництва в Умані, Херсонській області, Дніпропетровській області, м. Новоукраїнка, селищі міського типу Петрове Кіровоградської області, Кіровограді, Миколаївській області, Криму. Фірма спеціалізується на продажу засобів захисту рослин, насіння (гібридів кукурудзи, соняшнику) та мінеральних добрив. Пропоновані гібриди соняшнику мають потенціал урожайності 47, 50, 54, 56 ц/га. Система удобрення соняшників сумішшю NPK для зони Лісостепу з типом грунту сірий лісовий – 500 кг/га, чорнозем типовий – 400 кг/га, зони Степу, чорнозем звичайний – 300 кг/га, чорнозем південний – 300 кг/га, темно-каштановий – 200 кг/га.

Агрофірма ООО АФ “Сады Украины” [1] має представництва в Донецьку, Луганську, Києві, Дніпропетровську, Кіровограді, Полтаві, Черкасах, Вінниці, Запоріжжі, Миколаєві, Херсоні, Одесі, Бєлгороді, Ростові-на-Дону, Краснодарі. Спеціалізується агрофірма на вирощуванні й доведенні до європейських стандартів насіння високопродуктивних гібридів соняшнику та кукурудзи іноземної і сумісної селекції, виробництві елітного посадкового матеріалу озимої та ярої пшениці, ячменю, гороху, сої. Гібриди насіння соняшнику, що пропонуються, мають потенціал урожайності 55, 55-60 ц/га, насіння кукурудзи – до 110, 120 і більше 130 ц/га.

Агропромисловий холдинг “Астарта-Київ” [2] має п’ять цукрових заводів, понад двадцять агрофірм, комбікормовий завод, консервний завод “Глобус”. Холдинг спеціалізується на забезпеченні українських промислових споживачів і населення високоякісним цукром, а також вирощуванні, обробці та торгівлі сільськогосподарською продукцією, виробництві цукрових буряків, пшениці, ячменю, кукурудзи, соняшнику, сої, молока, м’яса, кормів, палива, на продажу консервної продукції. У 2003 р. дохід становив 22,3 млн. євро, у 2004 – 31,9 млн. євро, у 2005 р. – 51,8 млн. євро. За сім років (1999-2006 рр.) створено більш як 20 агрофірм, які сьогодні обробляють близько 73,5 тис. га сільськогосподарських угідь. Усі підприємства холдингу знаходяться на території Полтавської та Вінницької областей України. Площі оброблюваних земель у 2003-2006 рр. збільшились з 35,7 тис. га до 73,5 тис. га, або більш як удвічі, при цьому площі під цукровими буряками – з 3,9 тис. га до 15,6 тис. га, або 21 % від загальної площі. Під зернові та олійні культури площі збільшилися з 27,3 тис. га у 2003 р. до 40,8 тис. га у 2006 р. Структура використання земель у 2006 р. становила під вирощування цукрових буряків 21 %, пшениці – 15 %, ячменю – 15 %, сої – 9 %, соняшнику – 8 %, кукурудзи – 8%, інші культури –  24 %.

Головним пріоритетом є подальше збільшення обсягів вирощування власних цукрових буряків з метою сталої поставки сировини на вітчизняні цукрові заводи та зниження собівартості цукрового виробництва. Для вирощування цукрових буряків і зернових використовуються насіння, добрива та засоби захисту рослин, які сертифіковані належним чином, відповідно до вимог українського законодавства. Використовується тільки високоякісне насіння провідних світових виробників. Однією з конкурентних переваг холдингу є те, що всі агрофірми мають власні складські приміщення та обладнання для сушіння та очищення зернових, що дозволяє самостійно обробляти, зберігати, відвантажувати та відправляти на експорт продукцію. Наявних потужностей складських приміщень достатньо для збереження врожаїв, що призводить до значної економії на послугах елеваторів. Забезпечили динамічне зростання виробництва цукру, обсяги якого майже подвоїлися за останні три роки – з 46,5 тис. тонн у 2003 р. до 87,5 тис. тонн у 2005 р. (у 2004 р. – 79,2 тис. тонн). Згадана динаміка супроводжувалася ще більш динамічним зростанням продажів та, як результат, збільшенням частки компанії на ринку цукру, яка більш ніж потроїлася від близько 1 % у 2003 році до близько 3,2 % у 2005 році. Цукрові буряки вирощуються власними сільськогосподарськими підприємствами (31 % від загального обсягу), а також закуповуються у незалежних виробників цукрових буряків, розташованих поблизу цукрових заводів. Переробка цукрових буряків зазвичай розпочинається наприкінці серпня і закінчується у грудні. Стратегічною метою є подальший розвиток сировинної бази для збільшення частки виробництва власних буряків у загальному обсязі його переробки.

Товариство з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство ООО СП “НИБУЛОН” [3], створене у 1991 році, має філіали у Вінницькій, Миколаївській, Луганській, Харківській, Полтавській, Черкаській, Хмельницькій, Житомирській, Чернігівській, Сумській областях та елеватори у Миколаївській, Полтавській, Луганській областях. Спеціалізується фірма на виробництві зернових і олійних культур, тваринницької продукції, експорті сільськогосподарської продукції, збереженні й доведенні продукції до товарної кондиції, є перевантажувальний термінал ООО СП “НИБУЛОН”. У 1998 р. компанія  одержала кредит Міжнародного банку реконструкції і розвитку в сумі 5 млн. дол. США на купівлю сучасної закордонної сільгосптехніки імпортного виробництва. За 15 років (з 2007 р.) підприємство здійснило капіталовкладення в обсязі понад 700 млн. грн. Більше 15 тис. господарів землі мають понад 70 тис. га сільгоспугідь.

Загальний обсяг реалізації в 2006/2007 р. становив 1,9 млн. тонн зернових і олійних культур, у тому числі експорт 1,7 млн. тонн продукції.

Стратегічні плани передбачають: розширення обсягів сільгоспвиробництва, послідовне збільшення частки компанії на внутрішньому і зовнішньому ринках зернових і олійних культур, поглиблення вертикальної інтеграції шляхом розвитку потужностей зберігання, доведення до товарної кондиції і відвантаження сільгосппродукції.

Розвиток підприємств корпоративного типу в Україні характеризується багаторівневою структурою управління починаючи з головної компанії, проміжного ланцюга її філіалів і закінчуючи представництвами. Концентрація капіталу зосереджується в головній компанії, закупівля і виробництво сільськогосподарської продукції здійснюються філіалами, а її продажем займаються представництва фірми, в яких не виключено також і процес виробництва продукції. Основна стратегія підприємств корпоративного типу полягає у нарощуванні виробництва продукції доведення її до споживачів, збільшення частки реалізованих товарів на ринку. Для цього поряд із виробничими можливостями підприємств передбачається достатня потужність зберігаючих та переробних засобів, пропускна здатність об’єктів реалізації продукції.

Література:

1. http://www.sadyukrainy.com.ua

2. http://www.astartakiev.com/

3. http://www.nibulon.com