Економічні науки/ Финансові відносини

Гончарова К.С., керівник к.е.н, доцент Чайковська О.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Оперативний план як елемент ефективного

фінансового управління

Фінансова стабільність є важливою передумовою успішного ведення господарської діяльності. Тому підприємствам необхідно постійно вживати заходи для її зміцнення, тобто вміло управляти виробничими фондами підприємства та джерелами їх формування. Цьому сприяє оперативне фінансове планування всіх грошових потоків та господарських процесів.

Дана тема є актуальною в сучасних умовах і потребує подальшого дослідження в майбутньому. Це зумовлено низьким рівнем досконалості складання оперативних планів, відсутності чітких внутрішніх стандартів формування фінансових планів, оперативної й структурованої інформації.

Проблемі оперативного фінансового планування присвячено багато праць провідних іноземних і вітчизняних вчених, серед яких Д. Дейл, В. А. Горемикін, Є. Р. Бугулов, А. Ю. Богомолов, І. М. Бухалков.

Метою даної статті є обґрунтування необхідності складання оперативних планів для ефективного фінансового управління підприємством.

Оперативне фінансове планування є важливим гарантом розширення кругообігу виробничих фондів, досягнення високої результативності діяльності підприємства, створення умов, які забезпечили б його платоспроможність та фінансову стійкість. Оперативне фінансове планування необхідне підприємству для контролю за фактичним надходженням грошових коштів на поточний рахунок, витрачанням коштів у процесі господарської діяльності та виконання поточного фінансового плану. Це пояснюється тим, що фінансове забезпечення операційної та інвестиційної діяльності відбувається за рахунок власних та залучених коштів і потребує повсякденного ефективного контролю за формуванням і використанням фінансових ресурсів. Найбільш розповсюдженими оперативними планами, які складаються на підприємстві є платіжний календар, податковий календар та касовий план.

Платіжний календар складають на квартал із розбивкою за місяцями або на місяць із розбивкою за декадами. За допомогою платіжного календаря підприємство узгоджує свої грошові надходження і майбутні витрати, формує інформацію про рух грошових потоків і витрат, здійснює аналіз платежів (за сумами і джерелами надходження), визначає потребу в короткостроковому кредиті за тимчасового розриву грошових надходжень і зобов'язань, розраховує (за сумами і строками) тимчасово вільні грошові кошти підприємства та визначає найефективніші напрями їх використання.

У платіжному календарі відображається весь грошовий оборот підприємства, позиковий та інші рахунки підприємства в банку, тобто фіксується рух грошових коштів за джерелами їх надходження та напрямами використання.

Інформаційною базою для складання платіжного календаря служать: план реалізації продукції; кошторис витрат на виробництво; план капітальних інвестицій; виписки з рахунків підприємства і додатки до них; договори; внутрішні накази; графік виплати заробітної плати.

У розділі календаря «надходження коштів» фіксуються всі види грошових платежів та надходжень підприємств незалежно від їхніх джерел та напрямів використання, тобто показано увесь грошовий оборот за певний проміжок планового періоду.

Платіжний календар дає можливість фінансовим службам підприємства забезпечити оперативне фінансування, виконання розрахункових та платіжних зобов'язань, фіксувати поточні зміни платоспроможності підприємства. Він уможливлює спостереження за станом оборотних коштів і не тільки вказує на необхідність використання позикових та залучених коштів у плановому періоді, а й дає змогу з'ясувати причини такого становища, своєчасно вжити необхідних заходів для запобігання фінансовим ускладненням.

Перевищення запланованих витрат над очікуваними надходженнями означає недостатність власних можливостей для їх покриття і може бути ознакою погіршання фінансового стану.

Основними заходами підприємства із забезпечення синхронності грошових надходжень і платежів можуть бути такі: перенесення частини першочергових витрат на наступний календарний період; прискорення відвантаження і реалізації продукції;  погашення дебіторської заборгованості;  залучення додаткових джерел.

Надлишок грошових коштів переважно свідчить про фінансову стійкість і платоспроможність підприємства. Для отримання додаткового прибутку ці кошти можуть бути інвестовані в короткострокові цінні папери.

Розглянемо склад платіжного календаря для ТОВ «Багет» (таблиця 1). Основними видами діяльності підприємства є виробництво золотих і срібних ювелірних виробів та ремонт ювелірних виробів.

Таблиця 1

Платіжний календар за жовтень 2008 року

№ з/п

Стаття

План

Факт

   Відхилення

Надходження, тис. грн.

1.

Виручка від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг від основної діяльності

290,0

293,7

+3,7

2.

Надходження від погашення дебіторської заборгованості покупців

15,5

15,8

+0,3

3.

Кредити отримані

20,0

20,0

0

4.

Аванси, отримані від покупців, замовників

19,2

23,4

+4,2

5.

Кошти, що надходять для формування статутного капіталу

5,8

12,2

+6,4

 

6.

Інші надходження

-

-

-

 

Усього надходжень

350,5

365,1

+14,1

 

Витрати, тис. грн.

1.

Заробітна плата і прирівняні до неї платежі

50,7

53,5

+2,8

 


2.

Платежі в бюджет усього, у тому числі:
- податок на прибуток
- інші податки і збори

40,8

39,3

1,5

41,4

39,9

1,5

+0,6

+0,6

0

 

3.

Внески в Пенсійний Фонд

71,7

73,9

+2,2

 

4.

Внески на обовязкове соціальне страхування

49,1

48,5

-0,6

 

5.

Інші відрахування в позабюджетні фонди

35,1

34,3

-0,8

 

6.

Платежі за векселями

3,2

3,8

+0,6

 


Продовження таблиці 1

Усього витрат

250,6

255,4

+4,8

Перевищення надходжень над витратами

99,9

109,7

+9,8

Залишок коштів на початок місяця

88,7

89,1

+0,4

Залишок коштів на кінець місяця

186,6

198,8

+12,2

 

За даними таблиці 1 можна зробити висновок, що підприємство в жовтні 2008 року перевиконало норми плану, при чому надходження перевищують витрати на 9,8 тис. грн. У зрівнянні з плановим показником надходження підприємства фактично збільшилися на 14,1 тис. грн, цьому посприяло збільшення коштів, які надходять для формування статутного капіталу на 6,4 тис.грн., також значною мірою збільшилась виручка від реалізації продукції на 3,7 тис. грн., аванси отримані від покупців за фактом більше на 4,2 тис. грн., а витрати – на 4,8 тис. грн. На ріст витрат вплинуло те що за фактичними даними заробітна плата більша ніж за плановими на 2,8 тис. грн., а також на 2,2 тис. грн. зросли внески до Пенсійного Фонду. Але в цілому  це становище характеризує діяльність підприємства ефективною.

Таким чином, для забезпечення фінансової стабільності підприємства необхідно більше уваги приділяти оперативному фінансовому плануванню з метою ресурсного забезпечення виконання прогнозованих обсягів операційної та інвестиційної діяльності, створювати передумови для отримання чистого прибутку в достатньому розмірі.

Література:

1.     Балабанов И. Т. Основы финансового менеджмента. – М.: Финансы и статистика, 2004.

2.     Репин В. В. Финансовое планирование и управленческий учет: проблемы внедрения // (Электронный ресурс) / http://www.investov.net/busp1/17.html

3.     Жовновач Р.І. Планування діяльності підприємства //Фінанси України . - 2004 . - № 1 . - С.21-27

4.     Кузьмін, О.Є. Бюджетне планування в організації // Вісник  економічної науки України . - 2004 . - № 1 . - С.53-60