Економічні науки / 5.Управління трудовими ресурсами

 

К.е.н. Медвідь М.М.

 

Академія внутрішніх військ МВС України, Україна

 

Викладання допризовної підготовки в середніх школах офіцерами силових структур України як один з шляхів регулювання ринку праці військовослужбовців

за контрактом

 

Офіційно перехід на контрактний принцип комплектування був започаткований у 2002 р. і, згідно з Державною програмою розвитку Збройних Сил України на 2006-2011 рр., повинен завершитися до кінця 2010 р. Процес створення професійних силових структур України може бути успішним лише за умови належного фінансування, але Уряд досі до цього не готовий, а фінансово-економічна криза лише погіршує ситуацію. Основна частина військовослужбовців, що підписали контракти вперше за останні декілька років, – це ті, які залишилися служити після проходження строкової служби. За даними Генерального штабу ЗС України кількість звільнених по відношенню до прийнятих на військову службу за контрактом становить: 99 % у 2005 р., 95 % у 2006 р., та 81 % у 2007 р. Згадані тенденції розкривають проблему: по завершенню призову на строкову службу погіршиться стан комплектування посад військовослужбовців за контрактом.

 Вивчення ситуації на ринку праці України засвідчило, що головними чинниками мотивації юнаків до служби за контрактом є: гідне грошове забезпечення; можливість отримати житло за рахунок держави; можливість професійного та кар’єрного росту; можливість повноцінної бойової підготовки; можливість харчування за рахунок держави; забезпечення речовим майном за визначеними нормами; вивільнення військовослужбовців від виконання обов’язків, не передбачених посадою; нормований робочий тиждень з двома вихідними; створення умов для підвищення рівня освіти; гарантоване забезпечення соціальних пільг, передбачених законодавством. Переважній більшості цих очікувань відповідають законодавчо визначені державні зобов’язання. За умов їх дотримання, питання скасування строкової військової служби та забезпечення потрібної чисельності контрактників вже не стояли б сьогодні на порядку денному. У попередніх дослідженнях було визначено, що мотивація призову на військову службу за контрактом має регіональні особливості. Найменш привабливі умови для проходження служби у військових частинах, розташованих в АР Крим, Запорізькій, Одеській, Дніпропетровській, Донецькій та Київській областях, в яких вирішальним мотивом призову на військову службу за контрактом є безоплатна вища освіта [1].

Спілкуючись в колективі, військовослужбовець строкової служби дізнається про умови проходження служби військовослужбовця за контрактом, про перспективи подальшої служби, тобто отримує всю необхідну інформацію для прийняття рішення – підписати контракт на службу у силових структурах України. Звісно, інші громадяни України не мають такої можливості. Яким же чином по завершенню призову на строкову службу ми можемо, не витрачаючи зайвих коштів, доносити інформацію до молоді і хто цим буде займатись?

Пропонуємо викладати допризовну підготовку в середніх школах офіцерам силових структур України. Такий підхід дає можливість: на більш професійному рівні подати матеріал, що є важливо для мобілізаційного процесу в умовах відсутності військової повинності в державі; провести профорієнтаційну роботу направлену на військову службу за контрактом; проводити практичні заняття на території військової частини, в результаті яких школяр отримає більш повну інформацію про умови служби, необхідну для прийняття рішення стати військовослужбовцем за контрактом.

Обґрунтування такого підходу вимагає розглянути інтереси всіх суб’єктів, які беруть участь у даному заході та його юридичну сторону. Згідно пункту 100 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України “Забороняється призначення військовослужбовців на посади у порядку службового сумісництва, крім посад, пов’язаних із науково-педагогічною або науковою діяльністю [2]. На базі однієї з шкіл м. Києва (вибраний регіон має найнесприятливіші умови для проходження військової служби за контрактом [1]) нами був проведений експеримент для підтвердження доцільності реалізації пропонованого заходу. У зв’язку з порівняно низькою заробітною платою в вище згаданих організаціях від пропозиції не відмовився ні директор школи, ні офіцер. Результат: проведеного заходу: на даний час колишній учень вибраної для експерименту школи проходить строкову служби і в подальшому збирається підписати контракт на службу в цій же частині та отримати вищу освіту на пільгових умовах.

Подібні заходи щодо пошуку кадрів проводять великі підприємства. Так представники ЗАТ „Крафт Фудз Україна” та МТС організовують практичні заняття з економістами старших курсів у вищих навчальних закладах. В процесі проведення занять вони виявляють студентів з необхідним рівнем знань та професійних якостей і в подальшому пропонують їм роботу. Таким чином дані організації вирішують проблему комплектування посад в своїх підрозділах.

Проведений експеримент та досвід великих підприємств України дають підстави стверджувати про необхідність викладання допризовної підготовки в середніх школах офіцерами силових структур України, що дає можливість покращити стан комплектування посад військовослужбовців за контрактом.

Література:

1.     Медвідь М.М. Безоплатна вища освіта – вирішальний мотив призову на військову службу за контрактом на сучасному етапі реформування внутрішніх військ МВС України / Медвідь М.М. // Збірник наукових праць НА ДПС України. – Хмельницький, 2008. – № 44, частина ІІ. – С. 174-176.

2.      Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України: Указ Президента України від 10 грудня 2008 року     № 1153/2008. – Режим доступу: http://www.mil.gov.ua/files/1153-2008.pdf