К.э.н. Коритько Т.Ю.

Донбаська державна машинобудівна академія, Україна

Передумови виникнення та форми протікання кризових процесів бюджетів місцевого рівня

 

У сучасних умовах розвитку та функціонування місцевих бюджетів існує необхідність в розробці ефективної системи управління ними, яка забезпечить досягнення максимальних результатів їх діяльності.

Місцеві бюджети є певною сукупністю структурних елементів і зв'язків між ними, які вступають у взаємодію із зовнішнім середовищем, утворюючи з ним одне ціле, і розподіляють фінансові ресурси відповідно до цілей та завдань функціонування місцевих громад та місцевої інфраструктури.

При розробці системи управління місцевими бюджетами необхідно враховувати їх відмінності, оскільки міста значно різняться за такими характеристиками, як географічне положення, розмір території, демографічні показники, розмір і структура джерел доходів, розвиненість інфраструктури та ін., що роблять кожен місцевий бюджет досить унікальний.

Виходячи з цього місцеві бюджети слід розглядати як систему, яка характеризується комплексною взаємодією елементів, що розташовані на значній території та вимагають для свого розвитку суттєвих  витрат ресурсів і часу.

Таким чином, місцеві бюджети можна представити у вигляді соціально-економічної системи, що самоорганізується, якій притаманні властивості цілісності, комунікативності, ієрархічності, історичності й самоорганізації. З урахуванням вказаних властивостей, ключовими характеристиками місцевих бюджетів є:

1) наявність певної структури, ієрархії підсистем і ланок, їх складна взаємодія;

2) тісний взаємозв'язок з іншими соціально-економічними системами і зовнішнім середовищем;

3) здатність адаптуватися до зовнішнього середовища, що змінюються, зберігаючи свою цілісність;

4) наявність граничних можливостей, які визначаються наявними в розпорядженні ресурсами;

5) недостатня передбаченість їх поведінки в конкретних умовах;

6) комплексний характер управління;

7) необоротний характер розвитку місцевих бюджетів.

Об'єктивною закономірністю ринкової економіки є циклічність її розвитку з наявністю етапів кризових ситуацій. Це визначає необхідність вдосконалення механізму створення системи діагностики та захисту місцевих бюджетів від впливу негативних явищ.

Кризу викликаються різноманітні чинники зовнішнього і внутрішнього середовища, які можуть перешкодити досягненню певної мети, у тому числі і привести до неможливості існування.

Аналізуючи процес виникнення та розвитку кризи з позицій можливості її виявлення та раннього подолання, дозволяє виділяти наступні стадії кризи:

1) потенційна криза – відсутність достовірних симптомів кризової ситуації унаслідок слабкості дії негативних чинників, приводить до того, що стан місцевих бюджетів розцінюється як квазінормальний;

2) латентна криза – характеризується прихованим наростанням негативних тенденцій, які можна виявити тільки за допомогою застосування спеціальних методик раннього розпізнавання;

3) гостра переборна криза - кризові тенденції зміни стану місцевих бюджетів починають проявлятися. Однак на даній стадії існує можливість подолання кризи, здійснення антикризових процедур вимагає все більшої мобілізації ресурсів в умовах дефіциту часу на ухвалення управлінських рішень;

4) гостра непереборна криза – ресурсів, що є у розпорядженні місцевих бюджетів, недостатньо для подолання негативних тенденцій. На відміну від комерційних організацій, діяльність яких на даній стадії закінчується їх банкрутством, продовження існування місцевих бюджетів залишається можливим, але тільки за рахунок значної фінансової підтримки з боку надсистем.

Для подолання впливу кризових явищ та ефективного управління ними на місцевому рівні необхідно розробити концепцію стійкого розвитку місцевих бюджетів. Дана концепція покликана підвищити рівень соціально-економічного розвитку та вирішити пріоритетні завдання задоволення потреб населення. Під стійким розвитком місцевих бюджетів слід розуміти управлінську діяльність, направлену на зміну соціально-економічної системи, її перехід з існуючого в бажаний стан відповідно до цілей її розвитку, тобто перехід від початкового незадовільного стану системи до кінцевого бажаного стану.

Алгоритм стійкого соціально-економічного розвитку місцевих бюджетів припускає розробку двох способів управління системою оцінок: для поточної й довгострокової діяльності (розробка будь-якої соціально-економічної програми розвитку). У першому випадку, вона складається в загальному вигляді, що описує хід функціонування поточного процесу управління на основі аналізу даних. У другому – розробляється з урахуванням всіх особливостей конкретного плану дій місцевого бюджету на рівні його проектування (проводиться регулювання показників).

Алгоритм управління стійким соціально-економічним розвитком місцевих бюджетів включає наступні етапи:

1 визначення цілей;

2 діагностика стану місцевих бюджетів (аналіз потокового стану та визначення бажаного);

3 організація моніторингу;

4 аналіз результатів оцінки;

5 розробка управлінських рішень (коректування).

Використання запропонованого підходу до оцінки управління стійким соціально-економічним розвитком місцевих бюджетів може грати важливу роль при активному формуванні його фінансово - економічної бази, розвитку місцевого ринку нерухомості та поліпшенні інвестиційного клімату (залучення доходів населення, створення сприятливих умов для розвитку малого бізнесу), забезпечення прозорості й об'єктивності дій його органів управління.