Економічні науки/1.Банки і банківська система

Кукса О.Л., Козак Ю.В.

Науковий керівник: аспірант КПУ Гузенко О.П.

Криворізький економічний інститут ДВНЗ „КНЕУ ім. В. Гетьмана”

Ключові моменти стратегії управління активами комерційного банку сучасності

 

На даний час в Україні актуалізується проблема стратегії управління активами комерційного банку. Це пов’язано з тим, що особливими питаннями оптимізації використання активів банку є якісно проведена політика управління ними. Чисельні наукові дослідження доводять, що під управлінням активами комерційного банку розуміються шляхи, методи й порядок залученим коштів з метою забезпечення рентабельної роботи і підтримання ліквідності. Саме цей факт свідчить про сучасність обраного напрямку дослідження.

Нагадаємо, політика управління активами банку з кожним роком розглядається все більше і більше в наукових доробках провідних вчених. До їх складу можна включити: Л.О.Примостку [1], З. Васильченко, І. Васильченко [2], О.С. Любунь [3] та інші.

Практика доводить, що класичними принципами управління активами комерційного банку: державний підхід, науковий характер, комплексність, системний підхід, об’єктивність, конкретність, точність та дієвість. Проте звернення до інших наукових праць показало, що варто залучати також наступні принципи управління активами банку:

по-перше, принцип плановості і систематичності. Управління активами має проводитися за планом, систематично, а нижче від часу. Тобто необхідним є планування управлінської роботи в банку, розподіл обов’язків з її виконанням між виконавцями і контроль за її виконанням;

по-друге, принцип єдності стратегічного (перспективного) і тактичного (поточного) планування. Єдність стратегічного (перспективного) і тактичного (поточного) планування означає відповідність тактичних планів стратегічним цілям з метою забезпечення безперервності відповідного процесу;

по-третє, принцип оперативності. Оперативність означає вміння швидко і чітко проводити оцінювання ситуації щодо функціонування активів банку та приймати управлінські рішення і втілювати їх у життя;

по-четверте, принцип ефективності. Цей принцип має забезпечити ефективність управління активами банку на основі якісного управління витратами, які супроводжують процес накопичення та використання ресурсів.

Окрім того, більшість вчених-економістів схиляються до думки, що впровадження стратегії управління активами банку має підлягати наявності певних умов. Достатньо змістовно їх визначає у своїй праці Л.О.Примостка (рис. 1).

Рис. 1. Схема змісту основних умов впровадження стратегії управління активами комерційного банку за Л.О. Примосткою [1]

 

Та, на жаль, стверджує науковець, дану стратегію недоцільно використовувати в умовах кризи та економічного занепаду, тому що значна частина наданих кредитів перетворюється в прострочену заборгованість і потребує реструктуризацію і значних коштів. Також хочеться наголосити, що даний підхід не може забезпечити максимального прибутку, оскільки, з одного боку, банк відмовляється від управління залученими коштами, і, отже, від впливу на їх вартість, а з іншого – значна частина банківських активів має знаходитися у високоліквідній формі для підтримання достатнього рівня ліквідності, що врешті призводить до зниження доходів.

Фінансовим менеджментом при управлінні активами банку, на думку З. Васильченко, І. Васильченко [3], вирішується завдання оптимізації портфеля активів таким чином, щоб забезпечити максимальну прибутковість банку, мінімальну суму резервів, максимальний розподіл капіталу в активах банку. В свою чергу, Роуз Пітер С. [4] зазначає, що переваги стратегії управління активами банку полягають у відносній простоті застосування, оскільки рішення приймаються лише щодо одного аспекту банківської діяльності, а саме розміщення активів, а для управління ліквідністю застосовуються найпростіші методи, які не потребують значних ресурсних витрат.

В цілому можна зробити висновок, що дієвість стратегії управління активами комерційного банку залежить від збереження умов її впровадження, від повного обсягу принципів, котрі залучаються до управлінського циклу та від системи обраних оцінюючих критеріїв рівня ефективності управління активами.

 

Література:

1. Примостка Л.О. Управління активами і пасивами комерційного банку / Л.О. Примостка // Вісник НБУ. – 2001. – №2. – С. 39-43.

2. Васильченко З. Управління портфелем банківських активів / З. Васильченко, І. Васильченко // Банківська справа. – 2007. – №6. – С. 3-7.

3. Любунь О.С. Система банківського менеджменту: [навчальний посібник] / О.С. Любунь. – К.: Кондор, 2007. – 356 с.

4. Роуз Питер С. Банковский менеджмент [пер. с анг. Со 2-го узд] / Роуз Питер С. / М.: «Дело Лтд», 1995. – 768 с.