Полянська О, Банах О.

Львівська комерційна академія

 

ДОЦІЛЬНІСТЬ Впровадження управлінського обліку в ПРАКТИЧНУ ДІЯЛЬНІСТЬ ВІтЧИЗНЯНИХ ПІДПРИЄМСТВ

 

Управлінський облік як нова модель і підсистема бухгалтерського обліку виник в 50-х роках минулого століття в країнах з розвинутою ринковою економікою. Передумовами його виокремлення із традиційного бухгалтерського обліку було загострення зовнішньої і внутрішньої конкуренції, кризові явища в економіці, погіршення соціально-економічних відносин. Обслуговуюча сфера діяльності почала забезпечувати менеджмент підприємства необхідною інформацією, що суттєво вплинуло на підвищення ефективності процесу прийняття управлінських рішень.

В процесі свого розвитку управлінський облік пройшов складний шлях від сприйняття його як складової бухгалтерського обліку до складної інтегрованої системи, що дозволяє аналізувати та керувати діяльністю підприємства в усіх напрямках.

Першопочатково завдання управлінського обліку обмежувались лише обліком витрат і калькулюванням собівартості продукції, проте  зараз це складний механізм з усіма його елементами, що дає можливість: контролювати величину витрат та впливати на неї в процесі виробничої діяльності; складати бюджети, які забезпечують періодичне планування операцій підприємства і дають змогу передбачати та частково усунути майбутні проблеми і визначати оптимальний шлях досягнення стратегічної мети, а також вчасно реагувати на відхилення від запланованого напрямку дій, аналізувати релевантну інформацію з метою прийняття оптимальних управлінських  рішень.        

Необхідність побудови управлінського обліку наголошувалась у працях як у вітчизняних, так і в іноземних вчених, зокрема в працях Ф.Ф. Бутинця [1],  С.Ф. Голова [2], Л.В. Нападовської [4, 5], В.Ф.Палія [3], І.Д. Фаріона [7], Ч.Т.Хорнгрена [8], М.Г. Чумаченька [6], А.Д.Шеремета [9], А.Яругової [10] та інших.

Проте, проведені дослідження показали, що прерогативним у вітчизняній науці все ж є вивчення проблематичних питань фінансового обліку. Вважаємо, що в сучасних умовах господарювання, застосовувались системи управлінського обліку у практичній діяльності вітчизняних суб’єктів господарювання є необхідною передумовою їх ефективного функціонування. Ведення виключно фінансового обліку,  не є достатнім для підприємств, які прагнуть ефективно функціонувати, оскільки дані фінансового обліку надають нам інформацію лише про минулі події. Для будь-якого підприємства важливим є аналіз певних поточних показників, на які можна було б вплинути в процесі діяльності, зокрема: яка продукція користується найбільшим попитом, яка величина витрат на її виготовлення, рівень прибутку, який отримає підприємство в результаті її реалізації. Таку інформацію прагнуть отримати всі підприємства, проте різними способами. Але найефективнішим є впровадження системи управлінського обліку, яка разом з тим дає змогу автоматизувати збирання та обробку даних і в будь-який момент отримати цілісну картину діяльності підприємства в цифрах.

Актуальним та таким, що відповідає, на наш погляд, дійсності є твердження, що ефективний процес управління передбачає своєчасне отримання менеджером інформації, необхідної для прийняття оптимальних управлінських рішень. Формування і надання такої інформації є головним завданням управлінського обліку, виникнення й розвиток якого пов’язані саме з потребами менеджменту.  Зважаючи на те, що в сучасних умовах жорсткої конкуренції від правильних, ефективних рішень залежить не тільки процвітання бізнесу, а й взагалі його подальше функціонування, то управлінський облік можна визначати як систему збору і аналізу даних про фінансову діяльність підприємства, що орієнтується на потреби вищого керівництва та власників підприємства в інформації, необхідній для ухвалення стратегічних та тактичних управлінських рішень.

Якщо на підприємстві впроваджено систему управлінського обліку, це означає, що багато аналітичних питань щодо його діяльності керівництво може швидко вирішити і отримати вичерпні відповіді. Це досягається за рахунок того, що система управлінського обліку "проектується" виходячи з потреб конкретного підприємства та враховує специфіку його діяльності. За своєю суттю ця система представляє набір форм управлінських звітів, які охоплюють всі бізнес-процеси підприємства таким чином, щоб надати менеджеру і власнику інформацію що містить аналіз ефективності здійснення роботи того чи іншого менеджера підприємства, виду діяльності, реалізації тої  чи іншої асортиментної позиції.

Разом з тим, управлінський облік націлений на оцінку результатів від прийнятих рішень та визначення дієвості рішень, що приймаються. Разом з тим, слід зазначити, що керівників різних рівнів значною мірою цікавить не результати минулої діяльності підприємства, а перспективи розвитку та можливість досягнення поставлених цілей у майбутньому. Інтерес керівників не обмежується лише отриманням інформації щодо собівартість тієї чи іншої одиниці продукції,вони прагнуть знайти шляхи зниження витрат при максимізації прибутку. Тому  в останній час основний наголос в системі управлінського обліку ставиться саме на прогностичну  функцію. Реалізація її можлива за рахунок таких складових як бюджетування, прогнозування співвідношення доходів та витрат, розробка певних альтернативних рішень.

 Виходячи  з вище окресленого вважаємо, що на вітчизняних підприємствах широкого застосування повинні набувати стратегічні системи управлінського обліку, які будуть ґрунтуватися в першу чергу на продукуванні прогнозної  інформації для прийняття адекватних управлінських рішень.

 

Література

1.     Бутинець Ф.Ф., Давидюк Т.Ф., Малюга Н.М. Бух.управлінський облік: Підручник для студентів спеціальності »Облік і аудит» вищих навчальних закладів. Заред.. проф. Ф.Ф.Бутинця; 2-е видання, перероблене і доповнене.-Житомир: ІШ «Рута» 2002.-С.480.

2.     Голов С.Ф. Управлінський облік. Підручник. – К.: Лібра, 2003. – 704 с.

3.     Управленческий учёт / под ред. В.Палія, Р. Вандер Вила – М.: ИНФРА-М, 1997. – 490с.

4.     Нападовська Л.В. Управлінський облік: суть, значення та рекомендації щодо його використання в практичній діяльності вітчизняних підприємств.

5.     Нападовська Л.В. Проблеми становлення та розвитку управлінського обліку в Україні // Бухгалтерський облік і аудит. - 2001. - №9. -  33-38 с.

6.     Чумаченко Н.Г. Учет и анализ в промышленном производстве США. – М.: Финансы, 1971. – 240 с.

7.      Фаріон І. Д., Чичун В.А. Стратегічний аналіз: Навчальний посібник. – Тернопіль. – 2005. – 528 с.

8.     Хорнгрен Ч.Т. Управленческий учет / Ч.Т.Хорнгрен, Дж.Фостер, Ш.Датар; пер. с англ. – 10-е изд. – СПб.: Питер, 2005. – 1008 с.: ил.

9.     Управленческий учет: Учеб. пособ. / Под ред. А.Д. Шеремета. – М.: ФБК-ПРЕСС, 1999. – 512с.

10. Яругова А. Управленческий учет: опыт экономически развитых стран/ Алиция  Яругова ; пер. с пол ;. предисл. Я.В. Соколова. – М.: Финансы и статистика, 1991. – 240 с.