Коробка Ю.А., Тимчіна Л.І.,

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Оборотні активи та їх відображення в бухгалтерському обліку і фінансовій звітності

 

За нових сучасних умов господарювання особливої уваги набуває організація обліку оборотних активів і відображення їх у фінансовій звітності, оскільки вони відіграють важливе місце в діяльності підприємства.

У зарубіжній і вітчизняній літературі приділяється значна увага обліку оборотних активів підприємства, їх правильній оцінці, яка впливає на результати діяльності підприємства. Ці питання розглядалися у працях таких учених, як Е. Бріттон, Ф. Бутинець, К. Ватерсон, С. Голов, М. Пушкар, В. Швець та інші.

Мета статті. Дослідити методику відображення оборотних активів у бухгалтерському обліку, їх оцінки та складання звітності для забезпечення контролю за збереженням і використанням оборотних активів, формуванням витрат і фінансових результатів.

Метою вивчення безперервного бухгалтерського обліку на підприємстві відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 №996 є надання повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансову – господарську діяльність підприємства відповідним користувачам для прийняття рішень.

В Україні національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку (П(С)БО), інструкції, законодавчо – нормативні акти визначають методологічні засади формування бухгалтерського обліку оборотних активів підприємства. П(С)БО 9 «Запаси» визначає методологічні засади формування бухгалтерського обліку інформації про запаси і розкриття її у фінансовій звітності. Згідно з цим стандартом запаси – це активи, які:

-       утримуються для подальшого продажу за умов звичайної господарської діяльності;

-       перебувають у процесі виробництва з метою подальшого продажу продукту виробництва;

-       утримуються для споживання під час виробництва продукції, виконання робіт і надання послуг, а також управління підприємством.

Таким чином, запаси – це оборотні матеріальні активи, які використовуються у процесі виробництва та обігу і постійно перебувають на різних стадіях активного перетворення, починаючи від закупівлі і закінчуючи їх використанням або реалізацією.

П(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» визначає методологічні основи підготовки фінансової звітності та вимоги до визнання та розкриття її елементів. Згідно з П(С)БО 1, 2, 4, оборотні активи підприємства показуються у фінансовій звітності в балансі, звіті про рух грошових коштів та примітках до фінансової звітності підприємств.

Форма №3 «Звіт про рух грошових коштів (оборотні активи)» складається за даними форми №1 «Баланс» та форми №2 «Звіт про фінансові результати». Методикою складання цього звіту є базові готові показники бухгалтерського балансу і звіту про фінансові результати. Звіт про рух грошових коштів розділяє грошові надходження і виплати на три напрями: операційна діяльність, інвестиційна та фінансова. Це дозволяє показати вплив кожного з трьох напрямів на грошові потоки і вплив грошових потоків на стан справ у кожному з трьох напрямів.

Відповідно до цих напрямів звіт ділиться на три частини:

-       рух грошових коштів унаслідок операційної діяльності;

-       рух грошових коштів унаслідок інвестиційної діяльності;

-       рух грошових коштів унаслідок фінансової діяльності.

Як правило,основний обсяг грошових потоків припадає на операційну діяльність.

     Згідно з П(С)БО 4 «Звіт про рух грошових коштів» заповнюється за затвердженою формою.

     Необхідність складання «Звіту про рух грошових коштів» полягає в тому, що у бухгалтерському обліку фінансові результати визначаються методом нарахувань. Це означає, що визнання доходів і витрат у бухгалтерському обліку здійснюється незалежно від розрахунків із покупцями або постачальниками.

     Вплив показників статей балансу щодо оборотних активів підприємства на формування звіту про рух грошових коштів відбувається таким чином: збільшення залишку за активними статтями відображається ц звіті про рух грошових коштів у колонці «Видаток», а зменшення – у колонці «Надходження». Приріст залишку не грошових статей оборотних активів (запасів, дебіторської заборгованості) вказує на певні грошові виплати. Зменшення залишку не грошових статей оборотних активів (запасів, дебіторської заборгованості) вказує на те,що грошових виплат на цю суму не було. Відсутність таких витрат у «Звіті про рух грошових коштів» буде показуватися як «Надходження», тобто доходи.

     Доцільно зауважити, що визначення приросту чи зменшення грошових коштів підприємства залежить і від приросту чи зменшення інших не грошових статей оборотних активів балансу.

     Отже, вищевикладене показує залежність наявності грошових коштів від змін, які відбулися у деяких статтях балансу, зокрема оборотних активів підприємства.

     Ці та інші особливості відображення оборотних активів у фінансовій звітності заслуговують на подальші розробки і дослідження.

     Можна стверджувати, що в Україні створено ґрунтовну методологічну базу щодо організації, проведення і регулювання бухгалтерського обліку активів, зокрема оборотних активів підприємств.

 

Література:

1.     Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 «Запаси»: Наказ Міністерства фінансів України від 20.10.1999 №246.

2.     Голов С. Ретроспективний погляд на реформування бухгалтерського обліку в Україні // Бухгалтерський облік і аудит. – 2006. – №1. – С. 42 – 54.

3.     Швець В.Г. Теорія бухгалтерського обліку: Навч. Посібник. – К.: Знання – Пресс, 2006.