Полушина А.А.

Донецький унiверситет экономiки та права

       Правопорушення в галузі екологічної експертизи

          У цьому дослідженні ставиться завдання визначати порушення спеціально уповноважених державних органів при проведенні міжгалузевого екологічного дослідження, аналізу та оцінці передпроектних, проектних та Інших матеріалів.

         Правопорушеннями в галузі екологічної експертизи є:   порушення встановленого законодавством порядку проведення екологічної експертизи; надання свідомо неправдивих відомостей про екологічні наслідки діяльності об'єкта екологічної експертизи; недотримання під час реалізації об'єкта експертизи вимог щодо охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки відповідно до висновку державної екологічної експертизи; незаконне втручання будь-кого у проведення екологічної експертизи; ухилення від надання на законну вимогу державних еколого-експертних органів і формувань необхідних відомостей і матеріалів; підготовка свідомо неправдивого висновку державної екологічної експертизи; надання дозволів на спеціальне природокористування; фінансування та реалізація проектів і програм чи діяльності, які можуть негативно впливати на стан навколишнього природного середовища та здоров'я людей, без позитивного висновку екологічної експертизи.

         Законом України» Про  екологічну експертизу»  передбачена процедура проведення  екологічної  експертизи,  що складається з 3 стадій: підготовча, основна стадія, заключна стадія. Якщо яка- небудь iз цих стадiй відсутнія або введена додаткова стадiя, то це є порушенням процедури проведення екологічної експертизи і є підставою для притягнення до відповідальності.

        Законом  установлені   граничні строки проведення державної екологічної експертизи об'єктів:  для спеціалістів еколого-експертних підрозділів, установ чи організацій Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України — до 45 календарних днів,  для міжгалузевих еколого-експертними комісій чи іншими спеціалізованими організацій— до 90 календарних днів. Таким чином, можна підрахувати, коли терміни вже перевищені і запобігти правопорушенню.

           Продовження термінів екологічної експертизи здійснюється  спеціалістами  еколого-експертних    підрозділів  або спеціально  створеними міжгалузевими еколого-експертними  комісіями  чи  іншими  спеціалізованими  організаціями на підставі додаткової науково-дослідної інформації з тихий  питань,  що  виникли під  час  проведення експертизи. Якщо посадова особа, не має на єто необхідних повноважень і  подовжує  терміни екологічної  експертизи, та особа повинна  бути  притягнена до відповідальності.

           Проблема  висновків  в екологічній експертизі  актуальна,  тому що на пiдставi висновків виносять ухвалу з приводу об'єкту екологічної експертизи: або позитивне, або негативне. Висновки державної екологічної експертизи повинні містити аналіз об'єктів экологiчної експертизи, а не вигадані факти приписанi посадовими особами.  При порушеннi законодавства висновки можуть визнані недійсними в таких випадках: у разі порушення вимог законодавства про проведення державної екологічної експертизи; висновок державної екологічної експертизи грунтується на недостовірних даних ;якщо заява про екологічні наслідки діяльності, не містить відомостей про інформування громадськості щодо запланованої діяльності, її мету та шляхи здійснення.; порушення гласноcтi екологічної експертизи (еколого-експертні органи після завершення екологічної експертизи повідомляють про її висновки через засоби масової інформації)

         В обов'язковому порядку створити ряд нормативних актів, в яких буде детально описано: відповідальність посадових осіб за незаконне продовження перевірок, відповідальність за підготовку явно неправдивих висновків документацію,і відповідальність за незаконне втручання в проведення екологічної експертизи, Фінансування та Реалізація проектів І програм чи діяльності, які можуть негативно впливати на стан навколишнього природного середовища та здоров'я людей, без позитивного висновку екологічної експертизи.

         Актуальна проблема-це проведення екологічної експертизи посадовими особами, котрi не мають повноважень їх проводити і проведення експертизи юридично не компетентними  експертами. Для підвищення юридичної  освіченості експертів ввести курси підвищення кваліфікації, проводити кваліфікаційні іспити раз на два роки і створення органу, який би контролював  освіту.

 

Література

1.ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища» вiд 25.06.1991

№ 1264-XII (зі змінами та доповн.)  – [електронний ресурс] - http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1264-12

2. ЗУ «Про екологічну експертизу» вiд 09.02.1995  № 45/95-ВР (зі змінами та доповн.)  – [електронний ресурс] -http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=45%2F95-%E2%F0

3. Кобецька Н. Р.  Екологічне право України: Навч. посібник. — К.: Юрінком Інтер, 2007. - 352 с.