Економічні науки / 10. Економіка підприємства

аспірант Марченко К.С.

Житомирський державний технологічний університет

Моніторинг проблем використання водних ресурсів у контексті вирішення економіко-екологічних проблем розвитку підприємництва: регіональний аспект

 

Особливістю сучасного етапу економічного розвитку є формування системи уявлень щодо взаємозв’язку економічної та екологічної складових суспільного життя. В теперішніх умовах господарювання економіко-екологічна компонента визначається не тільки ефективністю функціонування всіх видів і форм господарюючих систем, а й впливом на життя окремого індивіда.

Водоресурсний потенціал з кожним роком стає найважливішим  фактором дії на розміщення продуктивних сил, що впливає на соціально-економічний розвиток регіонів, бо наявність, доступність та якість водних ресурсів обумовлюють розміщення та функціонування господарюючих систем. Тому ставлення до води як до природного ресурсу значно змінилося. Вона застосовується у всіх без винятку сферах господарства та життєдіяльності людини. Крім того, за останні десятиріччя спостерігається зростання обсягів використання, виникнення дефіциту води та зниження її якості.

На Житомирщині за останні роки сформувалася досить нераціональна структура природокористування, причиною чого є переважання природомістких галузей промисловості, енерго- та ресурсоємних технологій та сировинної орієнтації експортних операцій. А, як відомо, активізація провадження господарської діяльності підприємствами  сировинно- та енергомістких галузей промисловості є чинником забруднюючого впливу на довкілля. Особливо це стосується гірничодобувної, паливно-енергетичної та хімічної промисловостей.

Житомирська область належить до регіонів України, що низькозабезпечені водними ресурсами. В 2010 році загальне використання води становить 158,8 млн. м3, що на 7 млн. м3 менше, ніж у 2008 році. На потреби виробництв використано майже  50 млн. м3 води, що, за рахунок спаду виробництва серед промислових підприємств, на 4,6 % менше за 2008 рік. На господарсько-питні потреби використано 27,3 млн. м3 води, що лише на 6,8 % менше за 2008 рік. Зниження даного показника відбувається через економне використання води житловим сектором області. Знизилися об’єми водокористування й у сільському господарстві. Так у 2010 році було використано на сільськогосподарське водопостачання на 31,7 % менше, ніж у 2008, що склало 4,3 млн. м3. Основною причиною цього можна вважати зниження чисельності поголів’я худоби у сільськогосподарських підприємствах Житомирщини.

Серед основних екологічних  проблем області було визначено надмірне антропогенне навантаження на водні об’єкти внаслідок екстенсивного способу ведення водного господарства.

Гостро постає проблема забруднення поверхневих вод області, причинами чого, насамперед, є забруднення гідросфери скидами стічних вод господарюючих систем і комунально-побутовими стічними водами. Варто зазначити, що в поверхневі водойми області відводиться близько 155 млн. м3 зворотних вод, серед них майже 6 млн. м3 – забруднені. Причиною цього є скиди неочищених та недостатньо очищених комунально-побутових і промислових стічних вод через каналізаційні системи та безпосередньо у водні об’єкти. А це негативно впливає на якість поверхневих вод. Забруднювачами є також звалища побутових та промислових відходів і фільтруючі накопичувачі.

Для покращання ситуації з водними ресурсами області пропонуємо активізувати роботу, спрямовану на вдосконалення системи управління водокористуванням, охороною та відтворенням водних ресурсів; поліпшення якості водних ресурсів для потреб населення і галузей економіки (будівництво/реконструкція водосховищ, водовідводів, систем водозабезпечення); раціональне та екологобезпечне використання водних ресурсів; впровадження маловодних та/або безводних технологій (безстічні системи і повторне використання стічних вод) та підтримання у належному стані необхідних водорегулюючих функцій ландшафтів водозбірних технологій тощо.

Саме промислові підприємства Житомирщини є такими господарюючими суб’єктами, які активують розвиток економіки регіону. Проте, водночас, вони є і джерелом забруднення навколишнього природного середовища. Тому у межах вдосконалення діяльності підприємств необхідно звернути увагу на екологізацію виробничих процесів. А при прийнятті будь-якого господарського рішення необхідно враховувати екологічні аспекти та наслідки.

Таким чином, господарське рішення, прийняте на певному етапі економічного розвитку є реакцією як на зовнішні, так і на внутрішні чинники, що має на меті попередження (або розв’язання) проблем, дозволяє досягти поставленої цілі. В сучасних умовах господарювання на підприємствах постійно доводиться корегувати вже затверджені плани, щоб забезпечити функціонування підприємства. А рішення, що прийняті із запізненням, або ж необґрунтовані повною мірою, можуть призвести до неочікуваних або негативних результатів.

Література

1.   Данилко В.К. Екологічна статистика: водні ресурси : монографія / В.К. Данилко. – К. : 2003. – 368 с.

2.   Статистичний збірник «Довкілля Житомирщини» за 2010 рік / Головне управління статистики у Житомирській області ; за заг. ред.  Г.А. Пашинської. – Житомир, 2011. – 265 с.

3.   Національна доповідь про стан навколишнього природного середовища в Житомирській області (за 2006–2010 рр.) [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.donps.zhitomir.net