Логвінова О.П.

Інститут хімічних технологій (м.Рубіжне) Східноукраїнського національного університету ім. Володимира Даля

КРИТЕРІЇ ПРИЙНЯТТЯ РІШЕНЬ ПРО ЗАСТОСУВАННЯ АУТСОРСИНГУ НА ПІДПРИЄМСТВІ

Ключові слова: аутсорсинг, аутсорсингова компанія, ресурси, потенціал, аутсорсинговий ризик, аутсорсинговий ліверідж

 

Розвиток ринкових відносин зумовлює подальше посилення конкуренції, змінюваність попиту споживачів та зростання їх вибагливості, зниження середньої норми прибутку на вкладений капітал. Тому підприємства мають постійно удосконалювати свою діяльність, вносячи до неї все нові й нові зміни, та роблячи її все більш різноманітною та багатоаспектною. За таких умов жодне підприємство не може бути самодостатнім і має все більшою мірою зосереджуватися на основних видах своєї діяльності. Допоміжні види діяльності також потребують значної уваги. Це спонукає керівництво підприємств розмежовувати зусилля у галузях основної й допоміжної діяльності та залучати до виконання останньої зовнішніх посередників – аутсорсингові компанії, які за певну платню виконують необхідні роботи. Прийняття рішень про застосування аутсорсингу на підприємстві має бути ретельно обґрунтовано.

Як основні критерії прийняття рішень про передачу певних функцій у аутсорсинг пропонується використовувати наступні:

-  економія ресурсів (витрати на будівництво та утримання приміщень, комунальні та орендні платежі, заробітна плата персоналу та відповідні нарахування, витрати на підвищення кваліфікації персоналу та забезпечення соціального пакету, придбання та обслуговування обладнання, інформаційне забезпечення, економія за рахунок вищої кваліфікації та більшого досвіду у галузі виконання певних послуг персоналом аутсорсингової компанії, економія часу на виконання необхідних функцій та ін.);

-  завантаження наявних потужностей, їх гнучке використання;

-  зміна якості виконання необхідних функцій;

-  додатковий дохід підприємства від розширення основної діяльності;

-  зростання прибутку підприємства від використання аутсорсингу.

Як додаткові критерії пропонується використовувати:

-  вивільнення власного потенціалу підприємства;

-  приріст потенціалу підприємства;

-  аутсорсинговий ліверідж;

-  аутсорсинговий ризик.

Застосування аутсорсингових послуг передбачає часткове вивільнення власного потенціалу підприємства та забезпечує можливість зосередження зусиль на основних видах його діяльності та її інтенсифікації. Отже, вивільняючи частину власного потенціалу, підприємство має змогу використовувати його більш ефективно, розвиваючи основну діяльність та отримуючи від неї більший прибуток. Аутсорсингова компанія виконує необхідні функції з меншими витратами, ніж підприємство, що вигідно і їй самій, і підприємству. Аутсорсинг дозволяє залучити потенціал аутсорсингової компанії, який додається до власного потенціалу підприємства. Отже, застосування аутсорсингу сприяє зростанню потенціалу підприємства та інтенсифікації його розвитку. Тому застосування аутсорсингу є джерелом виникнення аутсорсингового ліверіджу, який пропонується розуміти як прирощення прибутку підприємства в результаті використання аутсорсингу, незважаючи на його платність. Аутсорсинговий ліверідж пропонується використовувати як критерій прийняття рішення про застосування аутсорсингу та критерій відбору постачальників аутсорсингових послуг. Свідченням на користь рішення щодо застосування певного виду аутсорсингу або співпраці з певною аутсорсинговою компанією є максимальне значення аутсорсингового ліверіджу.

Застосування аутсорсингу пов'язане з дією певних чинників ризику, які можуть негативно позначитися на ефективності аутсорсингу та економічних показниках діяльності підприємства. Аутсорсинговий ризик – це небезпека виникнення несприятливих відхилень від очікуваних значень економічних показників діяльності підприємства у зв'язку з використанням аутсорсингу.

Отже, аутсорсинговий ризик обмежує можливості успішного застосування аутсорсингу та призводить до зниження ефективності використання потенціалу підприємства. Це потребує вивчення основних чинників аутсорсингового ризику та їх врахування при прийнятті рішень про аутсорсинг. До цих чинників належать, зокрема, відсутність досвідчених фахівців, які якісно виконуватимуть необхідні функції, відсутність достатнього ресурсного забезпечення, неможливість урахування нових потреб і змін в діяльності підприємства; ненадійність аутсорсингової компанії; залежність підприємства від одного постачальника логістичних послуг; втрата прямих зв'язків з клієнтами підприємства; недостатня обізнаність фахівців аутсорсингової компанії зі специфікою діяльності підприємства; неузгодженість дій між аутсорсинговою компанією та підприємством-замовником; можливість витіку комерційно важливої інформації; зростання психологічної напруженості, виникнення конфліктів.

Комплексне застосування критеріїв прийняття рішень про аутсорсинг дозволить більш об'єктивно проводити обґрунтування їх доцільності та забезпечить додаткові можливості розвитку підприємства.

 

Список використаних джерел

1. Аникин Б.А. Аутсорсинг. – М.: ИНФРА-М. – 2003. – 184 с.

2. Плахута Г.А. Логістичний аутсорсинг: переваги та недоліки застосування. Вісник СНУ ім. В. Даля. № 11 (153). Ч.2. 2010. – С. 129-132

3. Шабалин Н.Г., Радионов Н.А., Глибчак П.А., Морозова Н.А. Управление качеством деятельности аутсорсинговых предприятий на основе добровольной сертификации. Вісник СНУ ім. В. Даля. № 8 (124). Ч.2. 2008. – С. 214-217.