к.е.н, доцент Петіна Л.В.

асистент Добруля О.О.

ДВНЗ Херсонський державний аграрний університет

 

ФОРМУВАННЯ ЕФЕКТИВНОГО УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВИМИ ПОТОКАМИ АГРАРНИХ ПІДПРИЄМСТВ У РЕГІОНІ

 

На сучасному етапі основними пріоритетами ефективної діяльності будь – якого підприємства, в тому числі і аграрного, є формування і вдосконалення його фінансових потоків, використання фінансових резервів для подальшого зростання, активне залучення відповідних механізмів та інструментів розвитку. Мова йде про всебічну розробку основ формування та управління фінансовими потоками сільськогосподарських підприємств та обґрунтування напрямів підвищення їх ефективності та посилення фінансового контролю.

Метою написання даної роботи є обґрунтування науково–теоретичних засад та практичних заходів щодо удосконалення управління фінансовими потоками аграрних підприємств країни.

Отже, фінансовий потік – це новий вид матеріальних цінностей, що з’явився  із впровадженням економічних реформ, які базуються на монетаристських методах управління економічними та соціально-економічними процесами, і представляє собою потік витрат чи доходів аграрного підприємства протягом визначеного проміжку часу.

Класифікація фінансових потоків аграрних підприємств проводиться з використанням наступних основних ознак: відношення до агропромислової системи; напрямок руху; призначення; спосіб перенесення авансованої вартості; форма розрахунку; вид господарських зв’язків.

Визначення структури фінансових потоків регіональних аграрних підприємств у рамках їх управління є одним із основних завдань.

Структура фінансового потоку складається з таких складових

1. Фінансовий потік підприємств нефінансового сектору еко­коміки. Він поєднує фінансові потоки підприємств і організацій, а також інших гос­подарюючих суб'єктів усіх форм власності й організаційно-пра­вових форм, що виробляють товари і надають нефінансові по­слуги. Тут враховуються потоки в розрахунках, депозити, залучені кошти підприємств і організацій, а також кредити, надані бан­ками підприємствам і організаціям. Цей фінансовий потік вра­ховує і прострочену заборгованість аграрних підприємств.

2. Фінансовий потік підприємств і організацій по­єднує кошти господарюючих суб'єктів усіх видів форм власнос­ті, зайнятих фінансовим посередництвом та іншими, пов'яза­ними з ним фінансовими послугами на комерційній основі. До нього від­носяться потоки кредитних організацій, страхових компаній, пенсійних фондів, фінансових компаній (валютно-фондові бір­жі, інвестиційні компанії, інвестиційні фонди, трастові компа­нії, брокерські, дилерські фірми, що здійснюють операції з цін­ними паперами і валютою, депозитарії тощо). Фінансовий потік цього інституціонального сектору враховує кошти в розрахунках, депозити, залучені кошти фінансових орга­нізацій, кошти, надані фінансовим організаціям, а також кредити, надані банками, і прострочену заборгованість за кредитами.

3. Фінансовий потік місцевого бюджету складається з коштів державних позабюджетних фондів, фінансових депозитів місце­вих органів влади, коштів, залучених місцевими фінансовими органами, а також коштів у розрахунках з Міністерством фінан­сів України. У фінансовому потоці місцевого бюджету враховані кредити і ресурси, надані позабюджетним фондам, фінансовим органам місцевих органів влади.

4. Фінансовий потік державного бюджету, в регіональному фінансо­вому потоці, враховує фінансові потоки державного бюджету, спря­мовані в аграрні підприємства регіону і повернуті ними. До цих потоків відносяться кошти Державного фонду зайнятості, Фонду соціального страху­вання, Пенсійного фонду, Фонду соціального захисту інвалідів.

Країни, в яких АПК, у тому числі сільське господарство, мають високий потенціал, намагаються його використати з допомогою державного регулювання і надання фінансової підтримки. У багатьох країнах ця сфера належить до пріоритетних й, відповідно, – сфери стратегічних інтересів держави, а сільськогосподарська продукція – до стратегічних матеріалів.

Державне регулювання – це система важелів і стимулів, за допомогою яких держава бере участь у ринкових процесах на правах суб'єкта ринкових відносин, забезпечуючи стійкий розвиток агропромислового виробництва. У кожній країні сформувалась власна система забезпечення аграрного сектора економіки, яка являє собою складний механізм, при цьому має свою специфіку в організації фінансово-кредитного обслуговування підприємств. Характерними рисами для країн є підтримка цін і доходів, участь держави у фінансуванні різних проектів, зниження вартості кредитів, встановлення пільг товаровиробникам за рахунок субсидування державою відсоткових ставок по банківських кредитах тощо.

Рівень потреби в управлінні фінансовими по­токами аграрних підприємств, як з боку місцевих органів влади, так і з боку комерційних структур визначається, ступенем ділової активності, наявністю реальних можливостей для розвитку виробництва, розвиненістю нових ринкових структур, підприємницької дія­льності, а також рівнем державної інвестиційної політики. Необхідність в управлінні фінансовими потока­ми аграрних підприємств збільшується з наростання фінансової активності господа­рюючих суб'єктів. При цьому, кожний регіон має особливу стру­ктуру аграрних підприємств, з різною капіталоємністю, ступенем збалансованості розвитку окремих складових елементів, кількі­стю виробництв, що активно розвиваються.

Формування ефективного управління фінансовими потоками аграрних підприємств у регіонах неможливе без розвинутої мережі комерційних банків, страхових компаній, інвестиційних фондів та інших фінансових інститутів, головною функцією яких є виконання процесів пе­рерозподілу фінансових потоків як на міжгалузевому, так і на міжрегіональному рівнях. Фінансово-кредитні інститути відіграють провідну роль у спрямуванні та наповненні фінансо­вих потоків сільгоспвиробників за допомогою активізації фінансових відносин, і є каталізаторами всієї комерційної діяльності аграрних підприємств.

Фінансова політика держави здійснюється у напрямах бюджетно-податкової, кредитної, інвестиційної та валютно-фінансової політики, де провідне місце належить бюджетно-податковому регулюванню. Формування та використання державних коштів можливе за допомогою інструментів бюджетного і податкового регулювання, а саме: державних видатків, податків, субсидій, дотацій, субвенцій, бюджетних кредитів, субсидованого страхування. Інтеграційні процеси в Україні спрямовані на трансформацію політики бюджетної підтримки на інноваційно-інвестиційний розвиток, створення ефективних ринкових структур, розвиток сільських територій, підвищення зайнятості сільського населення та поступового вирівнювання умов життя працівників аграрного сектора.

Ефективність фінансової політики забезпечується бюджетною підтримкою в рамках державних, регіональних і галузевих цільових програм у пріоритетних сферах функціонування аграрного бізнесу.

Принципами ефективності управління фінансовими потоками аграрних підприємств є: поєднання законів ринку з державною аграрною політикою, формування структури ринку капіталів, стимулювання інвестиційної активності як передумови й основної вимоги забезпечення сталого розвитку регіонів; комплексне виявлення всіх коштів, що беруть участь в економічній діяльності регіону; єдність та узгодженість інструментів і методик визначення фінансових потоків аграрних підприємств регіонів.