Яковлев П.О., Саєнко В.Г.

Донецький національній університет економіки і торговлі

імені Михайла Туган-Барановського, Донецьк

Шляхи підвищення доходів державного бюджету за рахунок податків у Новому Податковому Кодексі

Постановка проблеми. Державні доходи — це виражені у грошовій формі відносини власності (привласнення) між державою і юридичними та фізичними особами в процесі вилучення (привласнення) державою частини необхідного та додаткового продукту [1]. Їх необхідність зумовлена появою держави, виконуваних нею функцій, неспроможністю недержавних організацій та інститутів забезпечити стабільний розвиток суспільства. Тому із найбільш важливих факторів стійкості дохідної бази держави є склад і структура її доходів, тобто науково обґрунтований перелік податків, зборів, відрахувань до бюджету. Дохідна частина бюджету складається в основному з податкових надходжень. Менша її частина - це неподаткові надходження [3].

Виходячи з реалій сьогоднішнього дня особливої актуальності набуває проблема побудови досконалої та ефективної системи формування доходної частини державного бюджету. Велику роль у наповненні дохідної частини бюджету відіграють саме податкові надходження. За допомогою податків регулюється зовнішньоекономічна діяльність, включаючи приплив  іноземних інвестицій, формується госпрозрахунковий прибуток і прибуток підприємства. За допомогою податків держава одержує у своє розпорядження ресурси, необхідні для виконання своїх суспільних функцій. Система оподаткування визначає кінцевий розподіл доходів в суспільстві.

Метою роботи є розкриття сутності податків, виявлення проблем та шляхів їх подолання, а також розробка рекомендації щодо вдосконалення процедури надходження податків у сучасних умовах розвитку. З данної мети необхідно відмітити наступні задачі: розглянути історію податкової системи, проаналізувати та оцінити динаміку і структуру податкових надходжень до державного   бюджету, найти шляхи для підвищення доходів державного бюджету за рахунок податків.

Теоретичний аналіз тенденцій розвитку бюджетно-податкових відносин в України можна зустріти в багатьох наукових працях вітчизняних фахівців в сфері оподаткування та бюджетного менеджменту. Наприклад, в роботах Ю.Іванова, В. Вишневського , А. Соколовської, В. Опаріна та інших. Але найбільш детальніший аналіз процесу формування доходів бюджету країни за рахунок мобілізації значних сум податкових надходжень представлено в роботі П. Мельника [6].

Одним із напрямів ефективного формування доходної частини бюджету є детальний аналіз виконання кожної статті протягом попередніх років та врахуванням певних об’єктивних причин відхилення від передбачених показників.

Оскільки в структурі доходів Державного бюджету України основну частку складають податкові надходження, тому вдосконалення системи оподаткування має вагомий вплив на поліпшення системи доходів державного бюджету [4].

Вдосконалення законів і встановлення адміністративної відповідальності уряду та окремих його членів за невиконання закону про бюджет у частині об’ємів доходів, сприятиме поліпшенню роботи виконавців відповідальних за надходження доходів до державного бюджету [5].

Верховною Радою України 02 грудня 2010 року № 2755-VI був прийнят новий податковий кодекс України, який вступив в дію з 01 січня 2011 року, відповідно цього кодексу податкова система України набула значних змін у складі податків і зборів щодо доходів до Державного бюджету, а саме:

ü        новий податковий кодекс став прозорішим;

ü        зменшилось кількість податків і зборів, що поліпшило податковий звіт.

ü        вжиті засоби щодо скорішого вилученню коштів до державного бюджету;

ü        удосконалена робота з податківцями;

ü        переглянуті податкові ставки на окремі види податків;

ü        розширено коло платників по окремим видам податків, тощо.

 

Список використаних джерел:

1.            Конституція України : прийнята на п'ятій сесії Верх. Ради України 28 черв. 1996 р. № 254к/96-ВР зі змінами та доп. Від 30 вересня 2009 №23-рп/2009 // Законодавство України [Електронний ресурс] / Верх. Рада України. – Електрон. дані – К. : Упр. комп'ютериз. систем Апарату Верхов. Ради України, 1996-2009. – Режим доступу: http://zakon1/rada/gov/ua/cgi-bin/laws/mail/cgi?nreg=254%EA%2F96-%E2%FO. – Назва з екрану.

2.            Про державний бюджет України на 2008 рік : закон України від 28.12.2007 №835-VI // Законодавство України [Електронний ресурс] / Верхов. Рада України. – Електрон. Дані. – К. : Упр. Упр. комп'ютериз. систем Апарату Верхов. Ради України, 1996-2009. – Режим доступу: http://zakon1/rada/gov/ua/cgi-bin/laws/mail/cgi?nreg=835-17. – Назва з екрану.

3.            Про висновки щодо виконання державного бюджету України за 2010 рік. Рахункова палата України, 2010 // Законодавство України [Електронний ресурс] / Верх. Рада України. – Електрон. дані – К. : Упр. комп'ютериз. систем Апарату Верхов. Ради України, 1996-2010. – Режим доступу: http://www.ac-rada.gov.ua/control/main/uk/publish/article/1462353 . - Назва з екрану.

4.            Макуцький, Р. Т. Особливості реформування процедури казначейського обслуговання державного бюджету // Актуал. пробл.економіки. – 2006. №1. – С.38.

5.            Опарін В. М. Фінанси (загальна теорія) [Текст] : навч. посіб. / В. М. Опарін. - К.: КНЕУ, 2005.– 164 с.

6.             Фещенко, Л.В. Бюджетна система України [Текст] : навч. посіб. / Л.В. Фещенко, П. В. Проноза, Н. В. Кузьминчук. – К.: Кондор, 2008. – 440 с.