Економічні науки/16. Макроекономіка

Дидич Х.В.

Буковинський державний фінансово-економічний університет

СУЧАСНИЙ СТАН ІНФЛЯЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ В УКРАЇНІ

Інфляція є багатогранним, складним процесом, який відображає всі основні проблеми і суперечності економіки будь-якої країни. Найбільше вона проявляється в систематичному переповненні каналів грошового обігу масою надлишкових грошових ресурсів, що веде до знецінення та додаткового перерозподілу національного доходу й національного багатства на шкоду населенню.

Зростання цін на вітчизняні та імпортні товари, насамперед на енергоносії; доларизація економіки; вивезення капіталу за межі держави; стан платіжного балансу та збільшення зовнішнього боргу – ось низка основних чинників, які визначають на інфляційні процеси в Україні та у світі загалом.

Розвиток інфляційного процесу, зазвичай, проходить два етапи. На першому з них темпи знецінення паперових грошей відстають від темпів зростання паперової маси, тому дезорганізовувальний вплив інфляції на виробництво, торгівлю, кредит і грошовий обіг ще не цілком виявляється. Тимчасово навіть може створюватись специфічно висока кон’юнктура, основою якої насправді є інфляція.

На другому етапі свого розвитку інфляційний процес стрімко прогресує, темпи зростання суспільного виробництва починають відставати від знецінення паперових грошей, а інфляційне переповнення каналів грошового обігу стає вже очевидним [2, 138].

Розглянемо динаміку інфляційних коливань протягом 2008-2011 років (табл. 1.1)

Таблиця 1.

Індекс споживчих цін України за 2008-2011 роки [6]

у (%)

2008 рік

2009 рік

2010 рік

2010 (січень-жовтень)

2011(січень-жовтень)

122,3

112,3

109,1

107,9

104,2

 

За дев’ять місяців 2011 року ІСЦ збільшився лише на 4,2 % (за відповідний період 2010 року – на 7,4 %).

Розглянемо темпи приросту споживчих цін за регіонами у 2010 році (рис. 1.)

Рис. 1. Темпи приросту споживчих цін за регіонами у 2010 році [5]

За підрахунками Держкомстату інфляція в Україні у 2008 році склала 22,3% – це найвищий показник за період з 2001 по 2009 рік. Вищою річна інфляція востаннє була 2000 року, коли споживчі ціни зросли на 25,8% [5].

У ІІІ кварталі 2011 року продовжилася тенденція до зниження інфляційного тиску, що тривала протягом 2010 року і переривалася з огляду на певне прискорення цінової динаміки в першій половині 2011 року [7].

Уповільнення цінової динаміки в поточному році пояснюється:

1. Значними обсягами врожаю, що призвело до суттєвого зниження цін на сирі продукти в ІІІ кварталі 2011 року (-9,8 %, -3,1 % у річному вимірі у вересні). З початку року ціни на сирі продукти знизилися на 4,1 % [7].

Здешевлення сирих продуктів призвело до зниження небазового ІСЦ на 1.9% (9.2% – у річному вимірі, -0.8 в. п. внесок в ІСЦ).

2. Відтермінуванням підвищення цін на газ для населення, запланованого на друге півріччя 2011 року, стримувало зростання цін на товари та послуги, що регулюються адміністративно (11,8 % з початку року, 12,8 % у річному вимірі) [7]. Збереження ціни нафти на світових ринках майже на рівні трьох попередніх місяців зумовило незмінність ціни на бензин (у річному вимірі його інфляція становила 35%).

3. Зваженою грошово-кредитною політикою. Зокрема, з огляду на прогнозовану динаміку обмінного курсу гривні до долара США, ціни на непродовольчі товари (за вирахуванням палива) з початку року зросли лише на 1,9 % (3,0 % у річному вимірі) [7]. В умовах помірних фіскальної та монетарної політики (спрямованої на абсорбування надлишкової ліквідності в банківській системі) споживчий попит залишався нижчим, ніж рівноважне значення (середнє значення відхилення ВВП від потенційного рівня за три квартали цього року становило -0.7%).

4. Високою базою порівняння минулого року, що певним чином пояснює суттєве уповільнення показника інфляції в річному вимірі. Зокрема, у вересні минулого року спостерігалося значне прискорення показника інфляції внаслідок потрясінь на продовольчих ринках (2,9% за місяць), починаючи з вересня 2011 року цей показник не береться до уваги під час обрахунків інфляції в річному обчисленні [7].

Активізація внутрішнього інвестиційного попиту зумовила зростання індексу цін виробників. Індекс цін виробників промислової продукції у січні –жовтні 2011р. становив 115,6% (у січні-жовтні 2010р. – 118,0%) [6].

За даними опитувань підприємств, які проводить Національний банк України, у ІІ кварталі 2011 року інфляційні очікування незначно знизилися та становлять 14,5% у середньому на наступні 12 місяців порівняно з 14,7% у попередньому кварталі.

Висновок. Проаналізувавши стан ринку України можна дійти висновку, що інфляційні очікування в Україні погіршились. Зростання рівня інфляції в Україні зумовлене низкою факторів, серед яких: зростання цін на продукти харчування; підвищення цін виробників; зростання як світових, так і внутрішніх цін на ресурси, що зумовлює імпортовану інфляцію; підвищення вартості послуг, зокрема у сфері житлово-комунального господарства, транспорту; підвищення рівня доходів населення, що зумовлено зростанням заробітної плати, споживчого кредитування.

Інфляція властива більшості економічно розвиненим країнам світу і є основною проблемою в країнах що розвиваються. Саме тому вона  має бути важливим об’єктом державного регулювання. В його основі лежить антиінфляційна політика, головними складниками якої є виважена грошово-кредитна політика, впорядкування державних фінансів, прозорого і конкурентного доступу до ресурсів, забезпечення рівності прав власників,

  Навіть найважчі кризи закінчувалися, як правило оновленням економіки і її піднесенням. Тому більшість дослідників вважає кризи переломним моментом в науково-технічному, соціальному, політичному і економічному розвитку.

Література:

1. Пилипенко Н.В. Агфляція нове явище світової та ринкової економіки / Н. В. Пилипенко Вісник запорізького юридичного інституту. – 2010. – №1. – С. 42-50

2. Фурдичко Л.О. Особливості інфляції: світовий та вітчизняний досвід оцінювання її оптимального рівня / Л.О. Фурдичко // Науковий вісник НЛТУ України. – 2009. − Вип. 19.13. – С. 137-140

3. Черешня Г.А Інфляційні процеси в Україні: еволюція, сучасний стан / Г.А Черешня, Т.В Цвігун // Вісник Хмельницького національного університету 2011. – № 2. – С. 249-252

4. Юнтіна Т.В. Інфляційні коливання в період ринкових трансформацій і їх вплив на економіку ринкового типу / Т.В. Юнтіна // Науковий вісник БДФА. Серія: економічні науки: зб. Наук. Праць / гол. ред. В.В. Прядко; Мін. Фін. Укр., БДФА. – Чернівці: Технодрук – 2009. – Вип. 4. – С. 195-199

5. Статистичний збірник «Індекс споживчих цін за 2010 рік» – Державний комітет статистики України. – 2011. – http://ukrstat.gov.ua

6. Соціально-економічний розвиток України за січень-жовтень 2011 року – Державна служба статистики. – http://ukrstat.gov.ua

7. Монетарний огляд ІІІ квартал 2011 року – Національний банк України. – http://www.bank.gov.ua