Економічні науки/3 Фінансові відносини

Ст. викладач Дубровіна В. А.

Студентка 3 курсу Міщенко М. О.

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Оподаткування туристичної діяльності в Україні

         На сучасному етапі туристична діяльність в Україні знаходиться на стадії розвитку та з кожним роком набуває дедалі більших обертів. Оскільки у Законі України «Про туризм» туроператори та турагенти згадуються як субєкти підприємницької діяльності, то тема їх оподаткування на сьогодні є доволі актуальною, тоді як податкова система в країні на даному етапі далеко не досконала, а сучасне законодавство залишає без відповідей дуже багато запитань.

         Об’єктами даної роботи є податки, що застосовуються до суб’єктів туристичної діяльності, а саме туроператорів та турагентів. Враховуючи загальні принципи та певні особливості в діяльності туристичних підприємств і побудована система обліку та оподаткування.

         Відповідно законодавству України до субєктів туристичної діяльності застосовуються такі види податків: ПДВ, податок на прибуток та єдиний податок.

З точки зору оподаткування, найбільшу складність становить облік ПДВ й податку на прибуток за операціями з надання туристичних послуг.

Особливості обліку ПДВ у туристичних агентств зумовлені двома принциповими моментами: характером послуги, що надається, та спеціальним порядком збільшення податкових зобов'язань і податкового кредиту щодо посередницьких операцій.

Залежно від виду туристичних послуг (іноземний, зарубіжний або внутрішній туризм) суттєво відрізняється і їх податковий облік.

Будь-які турпослуги, що відповідають визначенню експорту послуг, обкладаються ПДВ на загальних підставах за ставкою 20 %.

Базою оподаткування в разі проведення операції з постачання на території України туристичним оператором (агентом) туристичної послуги (туристичного ваучера (путівки)), призначеної для її споживання (отримання) за межами території України, є винагорода, а саме різниця між вартістю поставлених ним послуг (туристичного ваучера (путівки)) та вартістю витрат, понесених таким туристичним оператором (агентом) внаслідок придбання (створення) таких туристичних послуг.

Базою  оподаткування  в  разі  проведення  операцій  з
постачання   на   території   України    туристичним    оператором
туристичного продукту (туристичної послуги), призначеного для його
споживання (отримання) за межами території України,  є винагорода,
яка   визначається   як  різниця  між  вартістю  поставленого  ним
туристичного продукту (туристичної послуги)  та  вартістю  витрат,
понесених   таким   туристичним   оператором  внаслідок  придбання
(створення) такого туристичного продукту (туристичної послуги).

Базою  оподаткування  туристичного   оператора,   який
здійснює посередницьку діяльність на території України з укладання
договорів на туристичне  обслуговування  з  іноземними  суб’єктами
туристичної    діяльності,   є   винагорода,   яка   нараховується
(виплачується)  йому   таким   іноземним   суб’єктом   туристичної
діяльності.

Операції, класифіковані як внутрішній туризм, обкладаються ПДВ на загальних підставах.

Суб'єкт туристичної діяльності може перейти на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності зі сплатою єдиного податку (як правило, за ставкою 10 %). Об'єктом обкладення єдиним податком є виручка від реалізації туристичних послуг.

Туристична діяльність обкладається податком на прибуток на загальних підставах.

Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств" передбачає дві основні схеми визначення об'єкта оподаткування:

— загальну (об'єкт оподаткування = валові доходи — валові витрати — амортизація), характерну для договорів купівлі-продажу;

— посередницьку (об'єкт оподаткування — комісійна винагорода), характерну для договорів комісії, доручення, агентських угод.

При реалізації турпродукту через турагента до валового доходу туроператора включають продажну вартість туру з урахуванням сплаченої винагороди. Остання включається до валових витрат туроператора, причому ці витрати повинні бути підтверджені актом виконаних робіт або звітом повіреного. Валовий дохід і валові витрати, як відомо, виникають за першою подією: передоплата за послуги або надання послуг без попередньої їх оплати.

Таким чином, туристична діяльність в Україні має певні особливості щодо оподаткування основними податками і зборами. Це зумовлено особливим характером операцій з надання туристичних послуг, які передбачають широке використання посередницьких схем, та наявністю спеціальних норм у законодавстві.       

Литература:

1.     Закон України «Про туризм» вiд 18.11.2003 № 1282-IV

2.     Податковий Кодекс України  вiд 02.12.2010 № 2755-VI

3.     Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств"

4.     http://podatok.vlasnasprava.info/podatkovyj-kodeks/komentari-ekspertiv/236-2011-01-27-14-17-17.html

5.     http://tur.38044.org/zakonoproekt-8217-vid-12-03-2011-pdv-z-turistichnogo-produktu-turistichno%D1%97-poslugi/