Економічні науки/3.Фінансові відносини

 

Ст. викладач Дубровіна В.А.

Студентка Бабенко К.Г.

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Ринок страхових послуг: стан та проблеми розвитку

 

Процес становлення сучасного ринку страхових послуг в Україні почався разом з глибокими соціально-економічними реформами. Створення мережі страхових компаній стало необхідною умовою формування нового економічного, соціального, інформаційно-аналітичного й політичного середовища, пов’язаного з різними видами ризику. Актуальність огляду страхового ринку пояснюється стабільним зростанням останніми роками в Україні попиту на страхові послуги. Страхування суттєво впливає на соціально-економічну стабільність суспільства і належить до кола чинників, що безпосередньо визначають рівень економічної безпеки країни. Вітчизняний страховий ринок, попри стабільне нарощування обсягів страхових премій, ще не набув статусу впливового соціально-економічного чинника.

Основною метою розвитку страхового ринку є підвищення рівня страхового захисту майнових інтересів фізичних та юридичних осіб, зменшення витрат держави на попередження і ліквідацію наслідків стихійних лих, катастроф, техногенних аварій, формування ефективних ринкових механізмів залучення інвестиційних ресурсів у національну економіку за рахунок забезпечення ефективного функціонування ринку страхових послуг з урахуванням міжнародного досвіду, застосуванням сучасної ринкової інфраструктури та фінансових інструментів. Організаційно-правова структура страхового ринку України є недосконалою. Має поступово зростати вплив організаційних структур, що посилюють координацію діяльності страховиків і дають змогу чіткіше уявляти потреби та можливості страховиків, сприяють розвитку інтеграційних процесів.

Аналіз етапів розвитку сучасного ринку страхових послуг в Україні дозволив виявити низку негативних та позитивних факторів його формування. Зокрема, до негативних факторів доцільно віднести нерівномірне розміщення страхових компаній по території України, переважне їх зосередження в промислових регіонах [1, 2]. Територіальна структура страхового ринку України складається з чотирьох регіонів: Центрального, Східного, Західного та Південного. Найбільше страховиків (більше 50%) зосереджено у Центральному регіоні, зокрема у м. Києві та Київській області; майже 25 % зосереджено у Східному регіоні (Харків, Дніпропетровськ, Донецьк). Найменш розвинутий ринок страхових послуг у Західному регіоні через відсутність там крупних промислових підприємств та низький рівень платоспроможності населення. Особливість галузевої структури ринку страхових послуг виявляється у тому, що кожен із цих ринків має свою внутрішню структуру, елементи якої формують сегменти страхового ринку в цілому, визначають специфіку взаємодії страховиків та під час задоволення потреби у страховому захисті.

Одним з негативних чинників, що стримують розвиток ринку страхових послуг України, є велика кількість на ньому страхових компаній з низьким рівнем капіталізації. Крім того, на ринок страхових послуг впливають негативні фактори, які лежать поза його площиною, зокрема значна частка тіньової економіки, приховані монопольні утворення, збиткова діяльність більшості вітчизняних підприємств, загальні наслідки світової фінансової кризи.

Розвиток національного страхового ринку на сучасному етапі відбувається за умов підвищення зацікавленості юридичних та фізичних осіб у захисті своїх майнових інтересів, розвитку ринку фінансових послуг та формування національної системи іпотечного кредитування, запровадження системи недержавного пенсійного забезпечення. З іншого боку стримують розвиток ринку страхових послуг - недосконалість захисту прав споживачів страхових послуг, вузька клієнтська база страховиків, недостатність надійних фінансових інструментів для інвестування, слабкий розвиток національного ринку перестрахування, низький рівень страхової культури населення.

Закономірність поступового зростання попиту на страхові послуги та розширення їх асортименту зумовлена дією закону зростання потреб (Дж. М. Кейнса), що виражає зв’язки між прогресом технологічного способу виробництва, еволюцією системи суспільних відносин та кількісним зростанням і якісним удосконаленням потреб суспільства, зокрема потреби у страховому захисті, що виникає у суб’єктів господарювання в умовах ринкової економіки. Проте, в сучасних умовах доцільно врахувати, що одним із негативних наслідків впливу світової фінансової кризи є сповільнення розвитку вітчизняного ринку страхування життя в 2008-2011 рр. [3]. Але, враховуючи основні положення пенсійної реформи в Україні щодо підвищення пенсійного віку для населення, можна спрогнозувати зростання ринку страхування життя за рахунок угод недержавного пенсійного страхування як альтернативного засобу пенсійного забезпечення.

Таким чином, ринок страхових послуг набув певного рівня розвитку, але не став реальним чинником стабільності і за своїми характеристиками не відповідає завданням розвитку української економіки та тенденціям світових страхових ринків, що зумовлює його суттєве відставання у глобальному процесі формування світової фінансової системи.

 

Література:

1. Офіційний сайт Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України. - [Електронний ресурс]. - http://www.dfp.gov.ua/

2. Дубіщев В.П. Загальнонаціональні та регіональні фактори розміщення страхового капіталу в Україні / В.П. Дубіщев, І.В. Фисун // Актуальні проблеми розвитку економіки регіону. – 2007. – Вип. 3. – Т. 2. – С. 14 – 24.

3. Ринок страхових послуг України: підсумки 1 кварталу 2010 року: матеріали офіційного звіту Держфінпослуг // Страхова справа. – 2010. – № 2 (38). – С.18 – 33.