Васильєва С.І.,

Лесько О. В.

Криворізький факультет Запорізького національного університету

 

Теоретичні визначення теорій маркетингу

 

Термін «Маркетинг» походить від англійського «market» (ринок) і означає діяльність у сфері ринку збуту. Однак маркетинг як система економічної діяльності – більш широке поняття.

Головне в маркетингу – двосторонній і взаємодоповнюючий підхід. З одного боку, це ретельне і всебічне вивчення ринку, попиту, смаків і потреб, орієнтація на них виробництва, адресність продукції, що випускається. З іншого – активний вплив на ринок та існуючий попит, на формування потреб і запитів покупців. Американські спеціалісти вважають, що маркетинг – це система взаємодії в бізнесі, розроблена для здійснення планування, установлення цін, стимулювання збуту і поширення товарів і послуг організаціям і приватним особам.

Провідний американський вчений-маркетолог Ф. Котлер дає наступне визначення маркетингу:

Маркетинг – це соціальний і управлінський процес, спрямований на задоволення запитів і потреб як індивідів, так і груп споживачів за допомогою створення пропозиції й обміну товарів.

Маркетинг – це система взаємопов’язаних дій щодо планування та втілення в життя задуму, ціноутворення, просування та розділу ідей, товарів, послуг завдяки обміну, котрий задовольняє потреби (Американська маркетингова асоціація, 1985р.).

Отже, можна виділити, маркетинг – це:

-                     стиль мислення підприємця, який виходить із визнання пріоритетності споживача;

-                     управління фірмою через ринок (а не через виробництво), де головними суб’єктами є споживачі, користувачі, покупці (клієнти);

-                     розуміння ринку, що забезпечує системою маркетингових досліджень як власне ринкових умов, так і можливостей фірми претендувати на свій «шматок пирога»;

-                     творче використання ресурсів і можливостей фірми для досягнення відповідності між наявними потребами ринку та її власними цілями;

-                     активна наступальна діяльність підприємця з проникнення на ринок, розширення сфери свого впливу, формування запитів та попиту споживачів;

-                     інтегрована й чітко спланована, розрахована як на найближчий час, так і на тривалу перспективу система дій підприємця.

         Маркетинг – це процес вивчення і формування споживчих запитів та переваг, а також використання всіх ресурсів і засобів фірми для їх задоволення з метою отримання прибутку та для особливої користі споживачів (Ф. Котлер, 1990р.).

Існує декілька основних трактовок маркетингу.

 Маркетинг – це теорія і практика прийняття управлінських рішень відносно продуктово-ринкової стратегії організації на основі продуктово-ринкової стратегії організації на основі дослідження факторів маркетингового середовища з метою якомога повнішого задоволення потреб споживачів і реалізації економічних інтересів виробника.

Маркетинг являє собою процес планування і здійснення концепції ціноутворення, просування і розподілу ідей, товарів та послуг для проведення обміну, який задовольнить мету окремих людей і підприємств.

 Маркетинг – теорія, яка займається питаннями ефективності обмінів на ринку між продавцем та покупцем.

Маркетинг охоплює всі аспекти діяльності бізнесу від створення продукту до його після продажного сервісного обслуговування.

Можливо зробити висновок, що маркетинг – це цілісна концепція управлінської діяльності фірми, що характеризується єдиною системою принципів, цілей і функцій і забезпечує створення, виробництво та збут товарів, що відповідають існуючому і особливо потенційному попиту конкретних споживачів.

Вихідною ідеєю, що лежить в основі маркетингу, є ідея людських потреб, де під терміном «потреба» розуміється відчуття нестачі людиною чого-небудь.

Маркетинг – це завершальне поняття ринкового циклу, це робота з ринком для здійснення обмінів, метою якої є задоволення людських потреб і запитів.

В цих книгах виділяють такі загальні принципи маркетингу:

-                     необхідність орієнтації всієї науково-дослідної і виробничо-збутової діяльності на ринок, врахування вимог ринку;

-                     необхідність диференційованого підходу до ринку;

-                     орієнтація на нововведення;

-                     гнучке реагування на будь-яку зміну вимог ринку;

-                     постійний і цілеспрямований вплив на ринок;

-                     орієнтація на тривалий період часу;

-                     ефективне керування, необхідність творчого, новаторського підходу до управління з боку керівництва;

-                     необхідність маркетингового мислення для всіх співробітників фірми.

 

Література:

1.                 І. С. Земляков, І. Б. Рижий, В. І. Савич Основи маркетингу: Навчальний посібник. – Київ: Центр навальної літератури, 2004. – 352 с.

2.                 А. Ф. Павленко, А. В. Войчак  Маркетинг: Навч.-метод. посібник для сам ост. вивч. дисц. – друге, доп. і випр.. вид. – К.: КНЕУ, 2001. – 106 с.

3.                 А. О. Старостіна, О. В. Зозульов  Маркетинг: Навч. посіб. – 3-тє вид., перероб. – К.: Знання, 2006. – 327 с.