Экономические науки/6.Маркетинг и менеджмент.

К.е.н., доц. Бук Л.М., к.е.н., доц. Балук Н.Р., магістр Матійків І.Б.

Львівська комерційна академія

Дослідження причин низького попиту на страхові послуги

 

Для сучасного етапу розвитку ринку страхових послуг в Україні властиве стрімке зростання їх пропонування, що, природно, зумовлює посилення конкуренції між страховими компаніями. Водночас спостерігається відставання попиту населення на страхові послуги та його перебування у стані латентності, що пов’язано з існуванням значної частки псевдострахування на ринку, нерозвиненістю інституту страхового посередництва, низьким рівнем захисту прав споживачів, низькою купівельною спроможністю населення, відсутністю повної та достовірної інформації про страхування, необізнаністю більшості споживачів про необхідність і переваги таких послуг, формуванням негативних страхових стереотипів у споживачів тощо.

Дослідженню тенденцій розвитку вітчизняного ринку страхового ринку та особливостей здійснення маркетингу страховими компаніями присвячено праці багатьох вчених, таких як Осадець С.С. [1], Гомелля В.Б., Туленти Д.С. [2], Зубець А.Н. [3], Сухоруков М.М. [4], Шумелда Я.П та багато інших вітчизняних і зарубіжних науковців. Незважаючи на значну кількість дослідників, одним із найважливіших питань їхніх досліджень залишається визначення причин низького попиту населення на страхові послуги та пошук напрямів підвищення зацікавленості споживачів у страхуванні.

Страхові послуги відносять до товарів (послуг) пасивного попиту, тобто це послуги, про які споживачі, як правило, знають, проте не поспішають їх купувати. Причин такої пасивної поведінки страхувальників достатньо. Насамперед, враховуючи сутність самого страхування, яке передбачає відносини з метою попередження, подолання, зменшення руйнівних наслідків стихійних лих та нещасних випадків, можна стверджувати, що частина потенційних споживачів розраховують на власні сили. Це підтверджується результатами проведеного анкетного опитування дійсних і потенційних споживачів страхових послуг Західного регіону. З'ясовуючи причини пасивності респондентів при користуванні страховими послугами, за даними табл. 1, виявлено, що значна частка респондентів впевнені у власних можливостях уникнення несприятливих обставин (39,2%), з них більшість чоловіки.

Таблиця 1

Причини пасивності при користуванні страховим послугами залежно від статі респондентів

Причина

Питома вага питаних

за статтю, %

Всього, %

чоловіча

жіноча

відсутність зайвих коштів на страхування

11,6

7,6

19,2

відсутність гострої необхідності в страхуванні

7,9

8,4

16,3

впевненість у власних можливостях

28,7

10,5

39,2

сумнівність в доцільності страхування своїх потреб

13,8

6,8

20,6

Відсутність відповіді

1,5

3,2

4,7

Всього, %

64,1

35,9

100,0

 

Причина, названа 19,2% опитаних як відсутність зайвих коштів на страхування, об’єктивна, зважаючи на низьку купівельну спроможність населення. 16,3% опитаних не відчувають на даний момент часу гострої необхідності у страхуванні. Для цієї групи споживачів необхідно наголошувати на важливості вживання превентивних заходів за допомогою страхування, особливо для представників жіночої статі. Особливу увагу слід звернути на частку опитаних, у яких присутні сумніви щодо доцільності страхування як такого (20,6%). на них необхідно спрямовувати весь комплекс маркетингових засобів страховика для переконання у тому, що на сучасному етапі людської життєдіяльності страхування виступає найбільш дієвим способом убезпечення від несприятливих подій.

Низький рівень усвідомленої потреби в страхуванні серед опитаних тісно пов'язаний з недостатнім рівнем їх поінформованості про ринок страхових послуг, суб’єкти, об’єкти та умови страхування. Аналіз результатів проведеного дослідження свідчить, що 35,4% респондентів в якості причини відмови від страхових послуг зазначили недостатність інформації про діяльність страхових компаній.

Існуюча на ринку страхових послуг асиметричність інформації, на нашу думку, є однією із основних перешкод розвитку ринку та фактором низького попиту на страхові послуги. Асиметричність інформації для споживачів страхових послуг полягає:

- у обмеженості доступу потенційних клієнтів до інформації про реальний фінансовий стан і політику страхової компанії,

- у нездатності більшості потенційних клієнтів адекватно інтерпретувати доступну інформацію.

Для страхових компаній асиметричність інформації зводиться до обмеженості інформації про специфіку потреб потенційних клієнтів залежно від їх приналежності до тієї або іншої соціально-демографічної групи, а також до невикористання пакетів страхових послуг, спеціально орієнтованих на запити тих або інших соціально-демографічних груп.

Література:

1.     Страхування : підручник / Керівник авт. кол. і наук. ред. С.С. Осадець. – [Вид. 2-ге, перероб. і доп.]. –  К. : КНЕУ, 2002. – 599 с.

2.     Гомелля В.Б. Страховой маркетинг (Актуальные вопросы методологии, теории и практики) / Гомелля В.Б., Туленты Д.С. - [Второе издание]. – М. : Анкил, 2000. – 128 с.

3.     Зубец А.Н. Страховой маркетинг / А.Н.Зубец. М. : Анкил, 1998. - 256 с.

4.     Сухоруков М.М. Технология продаж страховых продуктов / М.М.Сухоруков. – М. : Анкил, 2004. – 136 с.