Макеєв М.В.

Одеська національна академія зв‘язку ім. О.С.Попова

Особливості сучасних моделей надання ІТ-послуг

У доступному для огляду майбутньому очікуються глобальні зміни моделей надання ІТ-послуг, а споживачі одержать можливість максимально швидко адаптувати інформаційні технології під потреби свого бізнесу.

Технології хмарних обчислень сьогодні є такою новою популярною моделлю надання інфокомунікаційних послуг. Хмарні обчислення (cloud computing) прийнято визначати як незалежну від місцезнаходження (location-independent) обробку даних, при якій сервери загального доступу надають обчислювальні потужності, додатки й дані для користувачів на основі миттєвого попиту, на вимогу (on demand), на зразок того, як це відбувається в мережах енергопостачання. При цьому споживачам хмарних технологій немає необхідності розбиратися в нюансах обробки даних, додатках і сховищах даних, використовуваних усередині хмари.

Хмарні обчислення - логічний результат еволюції інфокомунікаційних технологій. Перші прообрази хмарних технологій добре знайомі більшості споживачів.. Швидше за все, у кожного є свій ящик на безкоштовному поштовому сервері, напевно багато хто  робив покупки або бронювати авіаквитки через Інтернет. Все це стало можливим завдяки повсюдному поширенню Інтернету як простого і загальнодоступного засобу взаємодії людей і компаній,  тобто хмарні технології розвиваються разом з підвищенням швидкості, надійності й доступності Інтернету у світі.

Еволюцію інфокомуіикаційних послуг можна умовно виділити наступні етапи:

-  передача компаніями на аутсорсинг власної ІТ-инфраструктури й сервісу по її підтримці - IaaS (Infrastructure as a Service), при цьому компанії орендують інфраструктуру дата-центрів, але продовжують володіти власними бізнес-додатками.

-  компанії усвідомлюють, що володіння програмним забезпеченням часто сполучено з підвищеними видатками, відволікає увагу від бізнесу, та й просто не завжди ефективно; у цьому випадку вони можуть отримати послуги SaaS (Software as a Service) - доступ до додатків, якими управляє постачальник послуги, і PaaS (Platform as a Service) – надання інтегрованої платформи для розробки, тестування, розгортання й підтримки хмарних додатків. Уже зараз ринок наповнений пропозиціями по вилученому веденню бухгалтерського, кадрового й складського обліку, а також наданню корпоративної електронної пошти.

-  на сучасний момент найбільш просунутою формою хмарних послуг є аутсорсинг автоматизації бізнес-процесів, коли власник хмари пропонує споживачам власні адаптовані моделі ведення спільного бізнесу.

-  у найближчі п'ять років у зв'язку з ростом кількості й розмаїтості хмар прогнозується поява брокерів хмарних послуг (модель Cloud Services Brokerage), які стануть площадкою для взаємодії постачальників і споживачів сервісів. Надалі, цілком імовірно, хмарні обчислення стануть товаром, що обертається, а ф'ючерси на завантаження обчислювальних потужностей, подібно електроенергії, будуть торгуватися на біржах.

Сьогодні перешкоджає широкому впровадженню хмарних обчислень перш за все  традиційна людська недовіра до нововведень, особливо коли доводиться розставатися із чимсь своїм і давно звичним. Так, на зорі розвитку технологій спільного доступу компанії досить насторожено ставилися до перекладу своїх додатків на зовнішні сервери. Зараз же оренда дата-центрів є звичайною справою, і ні в кого не виникає питань, що спеціалізована серверна інфраструктура стороннього постачальника надійніше власного сервера «під столом». Свята святих - фінансові й бухгалтерські додатки - давно й успішно передаються на вилучений аутсорсинг, а деякі компанії, наприклад, Amazon, навіть  відкриває доступ до власних бізнес-процесів. Для подолання цієї недовіри компанії-постачальники хмарних послуг повинні дуже серйозно поставитися до проблем інформаційної безпеки й виконання регуляторних вимог при наданні своїх послуг. Підвищенню довіри споживачів до постачальників може послужити проведення незалежного аудита цих послуг як у частині інформаційної безпеки, так і дотримання регуляторних вимог. Слід зазначити, що за певних умов використання хмарних технологій може підвищити рівень інформаційної безпеки компаній споживачів, а також допоможе спростити й знизити видатки на  процес дотримання регуляторних вимог.

Для задоволення вимогам інформаційної безпеки вже зараз пропонується використати моделі фізичного поділу даних різних власників при спільному використанні хмарних ресурсів. Крім того, проходження сертифікації на відповідність регуляторним вимогам, крім гарантій захисту інформації, буде покликано підвищити лояльність споживачів.

Іншою важливою перешкодою є недостатня готовність існуючих бізнес- додатків для використання в моделі хмарних обчислень. Лише окремі постачальники класичних корпоративних інформаційних систем готові переорієнтувати архітектуру своїх систем на виконання обчислень, розподілених у хмарі між декількома датами-центрами. На ринку можлива поява нових гравців серед постачальників бізнес-додатків, які споконвічно розробляють свої рішення під хмарні технології. При створенні й модернізації своїх додатків для роботи в моделі хмарних обчислень постачальники повинні орієнтуватися на максимальне використання переваг хмар - функціональну й технологічну гнучкість.

Піонером у споживанні хмарних обчислень у нашій країні, як і в  світі є середній і малий бізнес . Працюючі в цьому сегменті компанії, як правило, більш гнучкі, і в них менш тверді вимоги по інформаційній безпеці. Зниження загальної вартості автоматизації бізнес- процесів є для них найбільш важливим фактором при ухваленні рішення. У зв'язку із цим необхідно відзначити, що перед постачальниками програмного забезпечення корпоративних інформаційних систем встає завдання модифікації існуючої моделі просування своїх продуктів на ринку середнього і малого бізнесу. Існуюча сьогодні модель, яка  включає етапи розробки, продажу кінцевому користувачеві, впровадження й підтримки програмного забезпечення, не враховує того, що в моделі хмарних обчислень кінцевий користувач буде здобувати не програмне забезпечення, а послуги з автоматизації.

Великі компанії й корпорації ще не готові до масштабного переходу на хмарні технології. У той же час вони вже зараз реалізують власні подоби хмар. Більшість із них уже створили внутрішні центри обслуговування, використають єдині дата-центри й централізовані корпоративні системи.

Але поки, і ці побоювання цілком обґрунтовані, хмарні технології несуть підвищені ризики, пов'язані із захистом конфіденційної інформації. Це усвідомлюють і розроблювачі хмарних платформ і технологій. Уже зараз ведуться розробки по вдосконалюванню контролю доступу до хмарних сервісів і фізичного поділу даних, що належать різним споживачам. Таким чином, технологія хмарних обчислень стає все ближче до корпоративного клієнта.

Ще однією проблемою, з якою можуть зштовхнутися компанії, є відсутність кадрових ресурсів, компетентних у нових технологіях хмарних обчислень. Поява корпоративних додатків, розміщених у хмарах, змінить процес реалізації проектів по автоматизації на базі цих додатків. Для таких проектів і наступної експлуатації систем будуть потрібні проектні менеджери й фахівці, що мають досвід взаємодії із провайдерами публічних хмар. Крім того, будуть затребувані співробітники, що спеціалізуються на автоматизації бізнес-процесів. Також ці фахівці повинні могти визначити, які бізнес-процеси оптимально буде передати хмарі, а які залишити усередині організації. Що стосується переваг для споживачів, то до них у першу чергу можна віднести більшу гнучкість і масштабованість бізнес- систем, надаваних із хмари.

Список використаної літератури:

1.Іванов В.І.., Інфокомунікаційні технології: сучасність та майбутність // Бізнес, Київ, - 2010,- С.30-55 .

2. Корнеев Ю.А., Процессный подход в менеджменте// ЭКО, Москва,- 2008,- С.90-110.