Титаренко Я., керівник: Власова І.О.

Донецький національний університет економіки та торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Проблеми організації обліку грошових коштів та рекомендації щодо її удосконалення

У період виходу Україні з кризи підприємства, кредитні установи, інші господарюючі суб'єкти вступають у договірні відносини по використанню грошових коштів, що обумовлює зростання ролі організації обліку даного об’єкту як необхідної умови отримання достовірної інформації для прийняття обґрунтованих рішень, вибору надійних господарських партнерів і запобіганню підвищеного ризику діяльності. Роль і значення обліку грошових коштів особливо підвищилися з розширенням міжнародних економічних відносин України та прийняттям владою відповідних законів та положень. Більшість підприємств звертає недостатньо уваги за правильності та ефективності організації обліку грошових коштів.

Актуальність цих питань вплинула на вибір теми, адже правильна організація обліку грошових коштів значно впливає на фінансово-господарську діяльність господарства.

Метою статті є визначення проблем організації обліку грошових коштів та пошук шляхів її удосконалення.

Питанням організації обліку грошових коштів в касі займалися такі вчені: Бутинець Ф.Ф., Власова І.О., Гейєр Є.С., Кім Г., Кужельний М.В., Кучеренко Т.Є., Чацкіс Ю.Д., Швець В.Г. та ін.

Діяльність кожного підприємства прямо залежить від правильного розпорядження грошовими коштами. Адже, основу діяльності підприємства складають операції, які пов'язані з рухом грошових коштів. При цьому, кошти є обмеженим ресурсом, і успіх діяльності підприємства багато в чому визначається здатністю їх раціонально розподіляти й використовувати. В сучасних умовах функціонування підприємств передбачає безперервний рух грошових коштів, тому їх потрібно розглядати як важливий ресурс підприємства від якого залежить успішна фінансова діяльність підприємства. Але, при цьому існує ряд проблем пов'язаних з організацією обліку грошових коштів:

1.     визначення грошових коштів;

Підприємства     у фінансово-господарській  діяльності  постійно підтримують  взаємовідносини  з  іншими   підприємствами, де одним із засобів підтримки цих відносин є грошові кошти. Отже, необхідним є визначення поняття терміну «грошові кошти» (Табл.1). Для цього було проаналізовано роботи багатьох вчених, в яких вони дають визначення цього терміну.

Табл.1 Поняття терміну «грошові кошти» різними авторами

Автор (джерело)

Визначення терміну

1

2

Агєєва Ю.Б.,

Агєєва А.Б.

Гроші - об'єкт цивільного права, різновид рухомого майна.

Ф.Ф. Бутинець

Готівка (готівкові грошові кошти) – форма існування грошей, використовується як засіб обігу та платежу; грошові знаки національної валюти України – банкноти і монети, в тому числі пам'ятні та ювілейні монети, що знаходяться в обігу і є дійсними платіжними засобами.

Н.В.Сєкіріна

Грошові кошти – це кошти короткочасного функціонування, один з найважливіших видів оборотних засобів.

П(с)БУ 4

Грошові кошти - готівка, грошові кошти на рахунках в банках і депозити до запитання.

Аналізуючи поняття, представлені в таблиці 1 можна сформувати більш повне поняття: «грошові кошти» – це особливий різновид оборотних активів підприємства, які можуть бути у формі готівки, коштів на рахунках в банку, депозитів до запитання.

2.     формування інформаційної бази даних для аналізу отриманих і втрачених вигод від проведених заходів з грошовими коштами;

Практика показує, що облік грошових коштів достатньо регламентований законодавчими та нормативними актами України. Але розширення форм і методів здійснення розрахунків, властивостей та функцій грошових коштів як інструментів забезпечення оперативної платоспроможності стали основною причиною уточнення й деталізації відображення в бухгалтерському обліку та контролю операцій з ними. Виникає необхідність у застосуванні конкретних прийомів управління грошовими коштами, джерелом якого є достовірне інформаційне забезпечення.

3.     повнота та своєчасність відображення в системі обліку рух грошових коштів;

Значною проблемою обліку грошових коштів підприємства в Україні є повнота та своєчасність їх відображення у системі обліку. Адже, якщо грошові кошти не будуть повністю та своєчасно оприбутковані, то не буде чіткого відображення наявності коштів. А далі неправильне відображення податкових стягнень. Постійний контроль за дотриманням правил ведення операцій з грошовими коштами дозволить зменшити масштаби використання готівки підприємствами і організаціями, а отже, і обмежити роль готівкового обігу як засобу обслуговування руху тіньового капіталу, приховування доходів та ухилення від сплати податків до бюджету.

4.     матеріально-технічне та організаційне забезпечення ведення обліку грошових коштів.

З розвитком науково-технічного прогресу актуальним стає питання про необхідність повної автоматизації обліку грошових коштів. Це забезпечує автоматизацію облікового процесу; високу точність облікових даних; підвищення продуктивності праці облікових працівників.

Отже, діяльність кожного підприємства прямо залежить від правильної організації обліку грошових коштів, адже основу діяльності підприємства складають операції, які пов'язані з рухом грошових коштів. Ефективність організації обліку грошових коштів забезпечить раціональний розподіл та використання грошових коштів, а тим самим успішну фінансову діяльність підприємства.