Сухарев П.М., к.е.н., професор кафедри контролю і АГД

Карпенко О.Г.

Донецький національний університет

економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Обґрунтування сутності понять «оборотні активи» і «оборотний капітал» та розмежування даних дефініцій

У ринкових умовах, в умовах невизначеності та ризику функціонування суб’єктів підприємницької діяльності важливим є забезпечення підприємства оборотними активами.  Безперервність процесу виробничої та комерційної діяльності потребує постійного інвестування коштів у елементи оборотних активів для здійснення розширеного відтворення. Відсутність чи надлишок коштів призводить до розбалансування руху матеріальних і фінансових ресурсів,  недофінансування господарської діяльності та до фінансових ускладнень на підприємствах. Тому, сьогодні проблема забезпечення підприємств оборотними активами (коштами) є першочерговою, враховуючи їх визначальну роль у процесі виробничого чи торговельного циклів.

Істотний внесок у дослідження економічної сутності та формування оборотних коштів зробили відомі вітчизняні та зарубіжні науковці: Г. Азаренкова, М. Білик, І. Бланк, В. Бочаров, А. Кінг, В. Ковальов, А. Павліковський, А. Поддєрьогін, Г. Роганова, Л. Роштейн, Р. Слав’юк, Є. Терещенко, А. Сміт, С. Фішер, В. Сопко, Р. Холт та інші.

Мета роботи полягає в обґрунтуванні сутності понять «оборотні активи» і «оборотний капітал» та розмежування даних дефініцій.

Згідно П(С)БО 2 "Баланс", оборотні активи – грошові кошти та їх еквіваленти, що не обмежені у використанні, а також інші активи, призначені для реалізації чи споживання протягом операційного циклу чи протягом дванадцяти місяців з дати балансу[1, c. 55].

Багато вчених-економістів ототожнюють поняття оборотний капітал з оборотними активами.

А. Поддєрьогін визначає так оборотні кошти: “...оборотний капітал  (оборотні кошти) –  це кошти,  авансовані в оборотні виробничі фонди і фонди обігу для забезпечення безперервності процесу виробництва, реалізації продукції та отримання прибутку” [2, с. 187]. 

На нашу думку, таке визначення, а саме,  ототожнення оборотного капіталу з оборотними коштами є недоцільним, бо гроші мають вартісну форму, а капітал за своєю природою має не тільки вартісну, але й натурально-речову форму.

На думку Роштейна Л.О., “...оборотні кошти –  це грошові кошти,  що знаходяться у розпорядженні об'єднання для створення запасів сировини,  матеріалів та інших матеріальних цінностей” [3, с. 61].

Розглянуте визначення не є коректним,  враховуючи,  що матеріальні цінності включають будь-які предмети,  товари,  майно,  продукцію,  а також обладнання,  устаткування,  транспортні засоби, які беруть участь у процесі виробництва тривалий час (більше одного року), зберігаючи при цьому натуральну форму. У нашому випадку оборотні кошти авансуються у виробництво протягом одного операційного циклу, проте не більше одного року.

Роганова Г.О. вважає, що оборотні кошти – ресурси підприємства у вигляді оборотних фондів і фондів обігу, використання яких в господарській діяльності протягом одного року чи операційного циклу повинно забезпечувати безперервність планомірного процесу відтворення; оборотний капітал – частина капіталу підприємства у вартісному виразі, що обслуговує сферу виробництва та обігу, перебування якої у постійному русі повинно приводити до отримання економічних вигод у майбутньому.

М.Д.  Білик,  О.В.  Павловська,  Н.М.  Притуляк,  Н.Ю.  Невмержицька визначають оборотний капітал як “...сукупність майнових цінностей підприємства, що обслуговує господарський процес і повністю використовується протягом одного операційного циклу” [5, с. 132].

Науковці виділяють значну кількість визначень даних понять, які мають багато як спільних рис, так і розбіжностей, тому аналізуючи різні визначення оборотних активів та оборотного капіталу вченими-економістами,  необхідно виділити основні три підходи:

1) кошти, які авансуються у виробничі оборотні фонди та фонди обігу;

2) сукупність майнових цінностей;

3) активи, які перетворюються у грошові кошти (готівку) протягом одного року.

Таким чином, результати дослідження продемонстрували різноманітні підходи щодо визначення економічної сутності оборотних активів та оборотного капіталу і дали змогу сформувати наступні визначення цих дефініцій.  Отже,  оборотні активи –  це кошти,  які спрямовані на фінансування виробничого циклу для виготовлення та реалізації новоствореного продукту з метою отримання додаткового доходу; оборотний капітал – сукупність майнових цінностей підприємства, що обслуговує господарський процес і повністю використовується протягом одного операційного  (виробничо-комерційного)  циклу

Література:

1. П(С)БО 2 "Баланс" затв. наказом МФУ від 31.03.1999 р. № 87 // Бухгалтерський облік і аудит. – 2000. - № 3.

2. Фінанси підприємств: підручник / [ А.М. Поддєрьогін, М.Д. Білик, Л.Д. Буряк та ін.]; кер. кол. авт. і наук. ред. проф. А. М. Поддєрьогін. – [6-те вид., перероб. та допов.]. – К.: КНЕУ, 2006. – 552  с.

3. Роганова Г.О.  Фінансовий механізм управління оборотними коштами підприємств: Автореф. дис. канд. екон. наук: 08.00.08 [Текст] / Г.О. Роганова; ДонНУЕТ іменні Михайла Туган-Барановського. — Донецьк, 2011. — 20с.

4. Роштейн Л.  А.  Оборотные средства в промышленности /  Л.А. Роштейн. –  М.:  ФиС, 1986. – 93  с.

5. Фінансовий аналіз:  навч.  посіб. /  М.Д.  Білик,  О.В.  Павловська,   Н.М.  Притуляк,  Н.Ю.  Невмержицька. –  К.:  КНЕУ, 2005. – 592  с.