Анохіна Н.Ю.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Оцінка якості фінансової звітності

Кожне підприємство в процесі свого функціонування має на меті досягнення максимального ефекту від своєї діяльності, а це неможливо без ефективного управління ним. Для прийняття обґрунтованих управлінських рішень на рівні підприємства повинні використовуватись дані, які відповідають певним правилам, вимогам і нормам, що є зрозумілими та прийнятними для користувачів.

Актуальність даної теми полягає в тому, що питання проведення перевірки бухгалтерської звітності на підприємствах є дуже важливим в наш час, бо саме від якості і достовірності інформації залежить результат діяльності підприємства, головною ціллю якого є прибуток і його взаємини з зовнішньою середою.

 Звітність – єдина інформаційна сполучна ланка між керівниками підприємств і їх власниками, акціонерами, державними органами, яка дозволяє оцінити ефективність діяльності підприємства, якість управління ним. З її допомогою можна визначити загальну вартість майна, вартість оборотних засобів, величину власних і залучених коштів підприємства. [5] Вона може надати об’єктивну та достовірну інформацію про фінансовий стан підприємства за умови, що вона відповідає певним вимогам – якісним характеристикам. Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 1 "Вимо­ги до фінансової звітності" встановлені такі вимоги до її якості: дохідливість, достовірність, порівнянність, доречність.[1]

Спотворена інформація призводить до ухвалення рішень, що знижують ефективність і дієвість управління в досягненні кінцевої мети. Негативні наслідки надання неповної й недостовірної інформації виходять далеко за межі окремої компанії або навіть окремої галузі. Вони можуть вплинути на стан економіки загалом.[3]

Мета оцінки якості системи бухгалтерського обліку полягає у встановленні відповідності фактичного стану системи бухгалтерського обліку певним критеріям якості, а також виявленні слабких і сильних сторін системи та її подальше вдосконалення. Згідно з визначенням оцінки якості системи бухгалтерського обліку об'єктом дослідження є як вся система бухгалтерського обліку, так і окремі її елементи. Формалізовано концепція оцінки якості системи бухгалтерського обліку представлена на рисунку 1.1.

До основних параметрів, що характеризують якість такого елемента системи, як об'єкт обліку, можна віднести забезпечення збереження активів, обмеження доступу до активів, організацію матеріальної відповідальності, організацію інвентаризаційної роботи і санкціонування операцій. Ці параметри якості покликані характеризувати стан об'єкта обліку.

Основними параметрами, що характеризують якість суб'єктів обліку, будуть: кадрова політика, що проводиться керівництвом підприємства стосовно працівників бухгалтерії; професійна компетенція суб'єктів обліку, яка характеризується рівнем освіти, практичним досвідом, творчими здібностями; етична спроможність, налагодженість структури бухгалтерської служби, відповідної обсягам і характеру діяльності підприємства; забезпеченість суб'єктів регламентами діяльності й адекватність розподілу прав і обов'язків.

Основними параметрами, що характеризують якість суб'єктів обліку, будуть: кадрова політика, що проводиться керівництвом підприємства стосовно працівників бухгалтерії; професійна компетенція суб'єктів обліку, яка характеризується рівнем освіти, практичним досвідом, творчими здібностями; етична спроможність, налагодженість структури бухгалтерської служби, відповідної обсягам і характеру діяльності підприємства; забезпеченість суб'єктів регламентами діяльності й адекватність розподілу прав і обов'язків. [2]

Рис.1.1 Модель концепції оцінки якості інформації фінансової звітності (складена на прикладі Моделі концепції оцінки якості системи бухгалтерського обліку [2] )

До основних параметрів оцінки якості процесу бухгалтерського обліку можна віднести наявність і зміст облікової політики підприємства, обґрунтованість вибору і затвердження окремих елементів облікової політики відповідно до особливостей діяльності підприємства, послідовність застосування підприємством затвердженої облікової політики щодо конкретних елементів, відповідність даних синтетичного, аналітичного обліку й фінансової звітності, збереження носіїв обліково-економічної інформації і захист цієї інформації від несанкціонованого доступу.

Основним елементом системи бухгалтерського обліку, що піддається оцінці, є результат функціонування системи. Результатом функціонування системи бухгалтерського обліку виступає інформація, формована цією системою. [5] Відсутність якого-небудь з представлених елементів приведе до розриву взаємозв'язків між цими елементами і, як наслідок, до руйнування самої системи.

Проаналізувавши дану тему, можна зробити висновок, що розроблена логічна структура параметрів якості системи бухгалтерського обліку створила основу для визначення критеріїв, які дозволять оцінити якість як кожного елемента системи окремо, так і всієї системи бухгалтерського обліку загалом. Бухгалтерський облік є свідомим обґрунтованим впливом працівників апарату бухгалтерії на об'єкти обліку з метою забезпечення керівників всіх підрозділів апарату управління в цілому інформацією, що дозволяє приймати адекватні управлінські рішення.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ЛІТЕРАТУРНИХ ДЖЕРЕЛ

 

1.                 П(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності». Затв. Нака­зом МФУ від 31.03.99р.

2.                 Аудит: оцінка якості системи бухгалтерського обліку : монографія / Л.О. Сухарева, К.О. Закалінська; Донецьк : [ДонНУЕТ], 2008. –  267 с.

3.                 Бутинець, Ф.Ф. Аудит [Текст] : Підручник для студентів спеціальності «Облік і аудит» вищих навчальних закладів. / Ф.Ф. Бутинець. –Житомир: ПП «Рута», 2006. – 672 с.

4.                 Звітність підприємства: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 7.050106 «Облік і аудит». За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця та Н.А. Остап’юк. – Житомир: ЖДТУ, 2004. – 428 с.

5.                 Кужельний М.В., Лінник В.Г. Теорія бухгалтерського обліку: Підручник. – К.: КНЕУ, 2005. – 331 с.