А.В. ДМИТРЕНКО, канд. екон. наук, докторантка

ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана»

МЕТОДИЧНІ ПІДХОДИ ДО АНАЛІЗУ ФІНАНСОВОГО СТАНУ СПІЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВ

 

Участь іноземного капіталу в обороті СП викликає необхідність ураховувати дві пов’язані між собою обставини: інфляцію й багатовалютність. Тому відмітною рисою аналізу інвестицій у СП є включення ризику зміни валютних курсів й інфляції.

Аналіз інвестицій у СП доцільно проводити у двох напрямках: оцінка ефективності вкладених інвестицій, вкладених у статутний капітал СП та фінансово-економічний аналіз діяльності СП. Основною такого аналізу, за дослідженнями науковців, на макрорівні є система національних рахунків, а на макрорівні – фінансово-економічний аналіз, який побудовано на базі економічного балансу [1, с. 81-85; 2, с. 5-8].

Для аналізу ефективності інвестицій, пропонується застосування коефіцієнтів прибутковості окремо іноземних інвестицій і інвестицій резидентів.

Етапами фінансово-економічного аналізу є: 1. Створення інформаційної бази аналізу на основі балансу, перерахованого у валюту іноземного інвестора; 2. Експрес-аналіз фінансово-економічного стану СП, який містить аналіз динаміки й структури формування інвестиційних ресурсів і визначення точки (критеріїв і умов) фінансово-економічної рівноваги підприємства; 3. Факторний аналіз економічного потенціалу; 4. Аналіз динаміки розвитку СП шляхом проведення комплексного аналізу і прогнозування ефективності функціонування підприємства та оцінки можливості досягнення збалансованого економічного зростання.

При дослідженні аналізу фінансового стану СП слід звернути увагу на різноманітність існуючих методик і методичних підходів до фінансової діагностики підприємств. Найпоширенішими є методичні підходи до оцінювання фінансового стану і динаміки показників роботи підприємства, які базуються на горизонтальному аналізі (визначення напрямів і тенденцій зміни абсолютних і відносних фінансових показників діяльності підприємства); вертикальному аналізі (розрахунок питомої ваги окремих статей фінансових звітів та їх аналіз на базі зіставлення); аналізі фінансових коефіцієнтів.

Під час розробки системи аналізу фінансового стану СП необхідно, враховуючи специфіку СП, визначити її основні частини: методику проведення аналізу, методи, прийоми, джерела інформації.

В іноземній практиці аналізу застосовують безліч різних методик аналізу фінансового стану. В Україні також були розроблені певні методики аналізу, системи показників, але з переходом країни до ринкових умов ці методи виявились мало прийнятними і не відображають дійсного стану справ на підприємстві. Тому виникла необхідність у розробці нових методів аналізу.

Враховуючи вищерозглянуте, на думку О.О. Бідюк, на СП України доцільно використовувати такі методи [3, с. 10-17]: метод читання зовнішньої звітності, який полягає у вивченні абсолютних значень показників, поданих у звітності; метод галузевого порівняльного аналізу, за яким порівнюються відносні показники підприємства із середньогалузевими даними; метод порівняльного аналізу облікових і звітних даних СП за декілька періодів, що дозволяє виявити відхилення в показниках, що аналізуються; метод коефіцієнтного аналізу, побудований на залежностях між окремими показниками звітності.

Оскільки серед науковців відсутня єдина думка стосовно кількості та якості показників фінансового стану СП, то пропонується наступне групування показників: фінансовий стан необхідно та достатньо оцінювати одним інтегральним (узагальнюючим) показником; для оцінки фінансового стану необхідно використовувати систему показників.

Численна кількість науковців пропонують проводити оцінку фінансового стану підприємства за 4 основними напрямами: аналіз фінансової стійкості; аналіз платоспроможності; аналіз ділової активності; аналіз рентабельності.

Під час проведення аналізу фінансового стану СП вважається доцільним обрати аспекти експрес-аналізу фінансового стану СП.

При цьому експрес-аналіз пропонується проводити у три етапи:                   1. Прийняття рішення про доцільність аналізу фінансової звітності та впевнитися у її готовності до читання. Отже, на першому етапі необхідно ознайомитися з аудиторськими висновками; 2. Ознайомитися з примітками до фінансових звітів та аналітичною запискою, оцінити умови роботи у звітному періоді, визначити тенденції основних показників, а також якісні зміни у майновому та фінансовому становищі; 3. Узагальнити оцінку результатів господарської діяльності  і фінансового стану об’єкта.

Отже, тільки комплексне застосування вищерозглянутих методів фінансово-економічного аналізу СП дозволить більш глибше і детальніше дослідити фінансово-економічні аспекти діяльності СП, що сприятиме поліпшенню проведення аналізу фінансового стану СП та обґрунтованому прийняттю управлінських рішень.

 

Література:

1.     Шурпенкова Р.К. Аналіз та оцінка ефективності інвестицій у спільні підприємства / Р.К. Шурпенкова // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. – Львів, 2003. – Вип. 1 (39): Економічні проблеми ринкової трансформації України. – С. 81-85.

2.     Горбатюк Н.М. Облік і аналіз фінансово-господарської діяльності у спільних підприємствах: Автореферат дис.. …. канд.. екон. наук /                   Н.М. Горбатюк. – К., 2002. – С. 5-8.

3.     Бідюк О.О. Шляхи вдосконалення аналізу фінансового стану спільного підприємства / О.О. Бідюк // Торгівля і ринок праці. – Донецьк, 2004. – Вип. 17, т.3. – С. 10-17.