Фенчин О.Р.

студентка спеціальності «Фінанси»

Львівський національний університет імені Івана Франка

Науковий керівник: к.е.н., доц. Кміть В.М.

 

ДЕРЖАВНИЙ ФІНАНСОВИЙ АУДИТ ЯК ПРІОРИТЕТНИЙ НАПРЯМ УДОСКОНАЛЕННЯ ВІТЧИЗНЯНОЇ СИСТЕМИ КОНТРОЛЮ

 

Ефективне використання бюджетних коштів залишається однією із важливих проблем виконання бюджету як для України, так і більшості країн світу. Реалізація ефективної політики у сфері державних фінансів посідає важливе місце у процесі регулювання економічного розвитку держави. Тільки належне застосування новітніх форм державного фінансового контролю, до яких відноситься державний фінансовий аудит, в управлінні фінансовими ресурсами надасть можливість створити необхідні передумови для здійснення в державі ефективної економічної політики та забезпечить виконання бюджетних програм.

Створення та розвиток державного фінансового аудиту в Україні висвітили в своїх роботах багато науковців, серед яких доцільно виокремити праці таких авторів як: В.Ю.Возницька, Ю.М.Данильчук, О.І.Оксенюк, В.Ф. Піхоцький та інші.

Актуальність теми дослідження викликана тим, що в сучасних умовах розвитку все більше наголошується на необхідності оцінки ефективності та результативності управління державними ресурсами. Мова йде про модернізацію контролю, який би мав спрямованість на проведення глибокого аналізу та оцінки системи державного управління в різних сферах з точки ефективності, результативності, а не тільки встановлення законності операцій та цільового використання коштів, як це традиційно прийнято під час інспектування. Тим більше, що без ефективної системи контролю в системі державного управління неможлива побудова високорозвиненої, демократичної держави [1].

Державний фінансовий аудит – одна із найважливіших функцій державного управління, спрямована на виявлення відхилень від прийнятих стандартів законності, доцільності й ефективності управління фінансовими ресурсами та іншою державною власністю, а за наявності таких відхилень - на своєчасне вжиття відповідних коригувальних і запобіжних заходів. Від ефективності державного фінансового аудиту залежить економічне, і, значною мірою, політичне благополуччя нації [5].

Наявність фінансового аудиту об'єктивно зумовлено тим, що фінансам як економічній категорії притаманна не тільки розподільча, а й контрольна функції. Тому використання фінансів державою та місцевими утвореннями для вирішення своїх завдань обов'язково передбачає здійснення контролю за їх виконанням.

Фінансовий контроль здійснюється у встановленому законодавством порядку усією системою органів державної влади та місцевого самоврядування, в тому числі спеціальними контролюючими органами.

Безумовно, у період, коли Україна розбудовує ринкові відносини, не можна недооцінювати роль фінансового контролю держави, яка полягає в забезпеченні фінансової дисципліни. Слід пам'ятати, що фінансовий контроль це один із способів наповнення державного бюджету, що є важливим для такої країни, як наша. Це також інструмент боротьби зі злочинами у сфері фінансових відносин, спосіб збереження державного майна і коштів, що вкрай актуально останнім часом в Україні. Крім того, ефективність здійснення контрольних функцій є чинником підвищення авторитету держави у світовому співтоваристві [5].

Запровадження державного аудиту як найновішої самостійної форми державного фінансового контролю, безумовно, пов'язане з численними проблемами. До основних з них належать наступні [3]:

       через новизну державного аудиту не визначено головні принципи, процедури та відсутні обґрунтування методів здійснення даної форми фінансового контролю;

       не вирішене питання інформаційного та програмного забезпечення аудиторського процесу;

       не визначені функції аудиторів, їх права, етичні норми діяльності, обов’язки та відповідальність;

       чітко не визначені користувачі інформації, яка буде отримана у результаті державного аудиту;

       не встановлено форму вихідних документів, які мають складатися за результатами державного аудиту;

       не визначено місце державного аудиту у системі державному фінансовому контролі;

       відсутність критеріїв та нерегульованість процедури вибору об'єктів аудиту;

       неготовність кадрів ДКРС до сприйняття зміни філософії державного фінансового контролю;

       відсутністю правових гарантій нефіскальності державного аудиту;

       неврегульованість взаємовідносин між державними фінансовими органами з приводу призначення і проведення державного аудиту та використання його результатів.

Враховуючи вищеназвані недоліки важливим є розробка та рекомендація основних напрямів удосконалення існуючої системи державного фінансового аудиту з метою покращення діяльності суб’єктів господарювання, забезпечення їх стабільності та ефективності функціонування. Серед таких напрямів [2]:

       удосконалення законодавчої бази у сфері державного фінансового аудиту;

       створення системи органів незалежного зовнішнього державного аудиту шляхом розвитку регіональних рахункових палат на основі наявної розгалуженої мережі контрольно-ревізійних органів;

       прийняття та коригування урядових рішень з питань організації урядового внутрішньосистемного державного аудиту;

       здійснення поступового переходу від ревізій фінансово-господарської діяльності до аудиту виконання основних показників бюджетних установ.

Врахування вищеперелічених пропозицій є ефективною запорукою підвищення ефективності державного фінансового аудиту і важливим фактором зміцнення економічної безпеки на шляху інтеграції України у світове співтовариство системи фінансового контролю та аудиту [4].

Підсумовуючи вище наведене, можна зробити висновок, що виникає гостра необхідність у розробці і прийнятті комплексу заходів з практичної реалізації державного фінансового аудиту відповідно до міжнародних стандартів, що призведе до ефективного і раціонального використання державних фінансів, які мають вирішальне значення для економічного розвитку України та суспільного добробуту її громадян.

 

Список використаних джерел:

 

1.   Возницька В.Ю. Державний фінансовий аудит виконання бюджетних программ як новітня форма державного фінансового контролю в Україні [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.icp-ua.com/ru/node/443

2.   Данильчук Ю. М. Державний фінансовий аудит як пріоритетний напрям удосконалення вітчизняної системи фінансового контролю [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.rusnauka.com/8_DN_2011/Economics/7_81624.doc.htm

3.   Державний аудит: проблеми та перспективи розвитку [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://kr-diplom.kiev.ua/referat/ref113.htm

4.   Оксенюк О.І. Перспективи розвитку державного фінансового аудиту [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.economy-confer.com.ua/full_article/951/   

5.   Піхоцький В.Ф. Удосконалення і розвиток Державного фінансового контролю та аудиту за надходженням коштів Державного бюджету України та їх використанням // Фінанси України. - 2007. - №3. - С. 75-82.