Грозик У.І.

студентка спеціальності «Фінанси»

Економічного факультету

Львівського національного університету імені Івана Франка

Науковий керівник: к.е.н. Кміть В.М.

Шляхи удосконалення системи

державного внутрішнього фінансового аудиту в Україні

 

В умовах сьогодення в практиці використання бюджетних фінансів налічується багато невизначеностей, які пов’язані з плануванням, здійсненням контролю за доходами та видатками бюджетних програм, керуван­ням результатами їх виконання. Значною проблемою також є недостатність фінансування бюджетних установ та організацій за рахунок бюджету держави.

В установах, як правило, поєднується бюджетний і комерційний види діяльності та їх відповідне відображення в єдиній системі обліку, зростає частка бюджетних коштів спеціального фонду. Залишається чимало невирішених питань, пов'язаних з особливостями впровадження внутрішнього фінансового ауди­ту, що зумовлено відсутністю єдиної методології, обліку й аналізу еконо­міч­них показників, а також невмінням розпорядників бюджетних коштів оціни­ти ризики і створити ефективну систему управління державними фінансами.

Все вище зазначене зумовлює потребу у розвитку методології фінансового управління бюджетних установ та організацій шляхом розробки механізму, який би забезпечив ефективне використання державних коштів в умовах нестабільного ринкового оточення, побудови на цих засадах гнучкої і ефективної системи державного внутрішнього фінансового аудиту, що визначає актуальність теми даного дослідження.

Цій проблематиці присвячені праці багатьох авторів, серед яких доцільно назвати таких як А.Бодюк, С.Ермішова, П.Камишанов, А.Монаєнко, В.Подоль­ський, С.Прилипко, О.Редько, Ю.Слободяник, А.Ткаченко та багато інших.

Однак названі автори не знайшли конкретних шляхів усунення системних недоліків у функціонуванні системи державного внутрішнього фінансового контролю саме у бюджетних установах [1, с.149].

На сьогоднішній день існує наступна структура системи контролю державних фінансів, що задекларована чинними законодавчими та нормативними актами (див. рис. 1).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Система контролю державних фінансів

 

Зокрема державний внутрішній фінансовий аудит є різновидом державного фінансового контролю і полягає у перевірці та аналізі фактичного стану справ щодо законного та ефективного використання державних чи комунальних коштів і майна, інших активів держави, правильності ведення бухгалтерського обліку і достовірності фінансової звітності, функціонування системи внутрішнього контролю.

 Метою аудиту є надання незалежних та об’єктивних рекомендацій і консультацій, спрямованих на удосконалення діяльності органів державного і комунального сектору;запобігання фактам незаконного, неефективного та нерезультативного використання бюджетних коштів, виникнення помилок чи інших недоліків у діяльності бюджетної установи та підвідомчих їй бюджетних установ;поліпшення внутрішнього контролю.

Особливостями проведення централізованого внутрішнього аудиту є те, що він проводиться органами Державної фінансової інспекції. Децентралізова­ний проводиться уповноваженим самостійним підрозділом, підпорядкованим безпосередньо керівництву органу державного чи комунального сектору, але функціонально незалежним від нього. Існують дві форми проведення державного внутрішнього фінансового аудиту – фінансовий аудит та аудит ефективності, після проведення яких надаються незалежні та об’єктиві рекомендації та консультації [2, с.163].

Сьогодні вітчизняне законодавство в сфері фінансового контролю адаптується до вимог Лімської декларації керівних принципів аудиту державних фінансів [3].

Вперше термін «аудит» стосовно державних фінансів було вжито в Бюджетному Кодексі 2001 року[4].

Наступним кроком стало впровадження в 2005 році державного аудиту суб’єктів господарювання державного сектору економіки, що має проводитись органами державної контрольно-ревізійної служби (Державної фінансової інспекції) з метою попередження фінансових порушень, забезпечення ефективного використання бюджетних коштів та майна.

Вперше розмежування зовнішнього і внутрішнього аудиту на законодав­чому рівні відбулося лише у 2008 році з прийняттям нової редакції Концепції розвитку державного внутрішнього фінансового контролю на період до 2015 року. Державна концепція повинна орієнтуватися на формування служб внутрі­ш­нього аудиту, за допомогою яких можна оперативно контролювати фінансово-господарську діяльність бюджетної установи та проводити моніто­ринг та аналіз виконання бюджетних програм. Це зумовлено надзвичайно низьким рівнем фінансової дисципліни у бюджетній сфері та державному сек­торі еко­номіки, недорозвиненістю внутрішнього контролю та відсутністю де централі­зо­ваного внутрішнього аудиту в органах державного сектору [5, с. 33].

Слід зазначити, що не існує на даний момент нормативно-правового акта, який би визначав рамки внутрішнього аудиту бюджетних установ. На даний час в Україні внутрішній аудит, виходячи з сутності його поняття, здійснюється лише органами Державної фінансової інспекції.

Отже, у процесі впровадження системи державного внутрішнього фінансового аудиту вже зроблено перші кроки, проте необхідними та доцільними ще є наступні:

·        прийняття відповідного нормативного акта, який би визначав законодавчі рамки внутрішнього аудиту;

·        створення єдиних стандартів, методології оцінки ефективності використання державних коштів;

·        створення внутрішніх підрозділів аудиту в установах у обов'язковому порядку, аби вони надавали рекомендації, запобігали фактам незаконного, неефективного та не результативного використання бюджетних коштів.

ЛІТЕРАТУРА:

1.        Ермішова С.В. Внутрішній аудит в системі державного фінансового контролю // Економіка і організація управління. – 2008. – №3. – 149 с.

2.        Слободяник Ю.Б. Внутрішній і зовнішній державний аудит: організаційно-правові аспекти//Економічний простір. – 2011. – №49. –С.162-163.

3.        Лімська декларація керівних принципів аудиту державних фінансів [Електронний ресурс] / Рахункова палата. – Режим доступу:  http://www.rada.gov.ua/control/main/uk/publisharticle/14027?cat_id=32836.

4.        Бюджетний Кодекс України від 21 червня 2001 року №2542 // Відомості Верховної Ради України. – 2001. – №37. – с.189.

5.        Аудиторська діяльність в Україні: Нормативна база / Роїна О.М. – К.: КНТ, 2006. – 248 с.