Экономические науки / 7. Учет и аудит

Портнянко А., магістрант

Науковий керівник: ст. викладач Дробязко С.І.

Дніпропетровський університет ім. А.Нобеля

 

ОСОБЛИВОСТІ ОБЛІКУ ДІЯЛЬНОСТІ ФАРМАЦЕВТИЧНИХ ПІДПРИЄМСТВ

 

Ефективність управління багато в чому  залежить від коректного вирішення задач оперативного і якісного формування обліку аналізу та аудиту на підприємстві. Ринкові умови функціонування потребують нових підходів до управління господарською діяльністю фармацевтичних підприємств. Фармацевтичне виробництво є матеріаломісткою галуззю промисловості, і тому важливе місце в управлінні підприємством займають оборотні активи. Основними джерелами інформаційного забезпечення прийняття ефективних управлінських рішень на підприємстві є система бухгалтерського обліку, результати  аналізу та аудиту оборотних активів.

Адаптація  вітчизняної системи бухгалтерського обліку до міжнародних стандартів зумовила значні зміни в обліку та оцінці оборотних активів фармацевтичних підприємств, які розширили можливості самостійності вибору методів обліку і оцінки активів, при цьому зросли вимоги до достовірності та оперативності одержуваної облікової інформації.

Метою роботи є дослідження стратегічних цілей, ключових проблем, законодавчого забезпечення ефективності реалізації конкурентноздатної регіональної та зовнішньої політики розвитку ринку  фармакологічних препаратів, яке допомогло б точніше визначити проблемні питання у розвитку фармацевтичних компаній та запропонувати альтернативні варіанти їх вирішення.

В сучасних економічних умовах фармацевтичним компаніям з різними формами власності необхідно шукати нові шляхи підвищення ефективності діяльності, а також вміло використовувати економічні методи управління. У цьому зв’язку зростає роль економічного аналізу, що є процесом, побудованим на вивченні даних доступної звітно-облікової інформації про фінансовий стан аптеки і результати її діяльності в минулому з метою оцінки майбутніх умов і результатів функціонування. Під аналізом розуміють розчленування предмета пізнання, абстрагування його окремих сторін.

У процесі управління діяльністю фармацевтичного підприємства велике значення має сукупна вартісна оцінка оборотних активів. Для кваліфікованого здійснення процесу оцінки необхідна належна класифікація активів за їх видами, характером володіння ними, а також напрямами оцінки. Оцінку придбаних запасів визначають за фактичною собівартістю, яка складається з вартості придбання, транспортно-заготівельних витрат та інших витрат. Національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку пропонують декілька методів оцінки вибуття запасів.

Сучасні ринкові умови здійснення договірних зобов’язань та розрахунків по-новому впливають на оцінювання дебіторської заборгованості. На фармацевтичних підприємствах впроваджена система знижок і надбавок при реалізації лікарських засобів на умовах попередньої оплати, їх відпуску з відстроченням платежу чи отриманні грошових коштів у момент відвантаження продукції. Якщо на підставі аналізу платоспроможності дебіторів виникають сумніви щодо погашення заборгованості, то на підприємстві створюється резерв сумнівних боргів з метою визначення чистої реалізаційної вартості поточної дебіторської заборгованості. Списання з активів безнадійної дебіторської заборгованості здійснюється з одночасним зменшенням величини резерву сумнівних боргів. Оскільки перед списанням заборгованість повинна перейти в безнадійну, то доцільним є застосування субрахунку 381 до рахунку 38 під назвою «Резерв погашення безнадійної заборгованості» з відповідною кореспонденцією рахунків [1].

Процеси управління фармацевтичним підприємством потребують прийняття складних управлінських рішень щодо підвищення прибутковості та ефективності діяльності підприємства, що передбачає проведення аналізу фінансового стану підприємства, виробничого потенціалу, можливостей покращення функціонування підприємства, ефективного формування та використання оборотних активів.

Важливе місце в організації і веденні бухгалтерського обліку на фармацевтичному підприємстві займає оцінка оборотних активів. Від використаної методики оцінки залежить якість і достовірність звітних показників, що характеризують майновий і фінансовий стан фармацевтичного підприємства.

Для того щоб фінансова звітність була зрозумілою користувачам, вона повинна містити дані про [1]:

-       підприємство (назву, організаційно-правову форму, місцезнаходження, короткий опис діяльності; назва органу управління, якому підпорядковується підприємство та ін.);

-       дату звітності або звітного періоду. Якщо період, за який складено фінансовий звіт, відрізняється від звітного періоду, передбаченого Положенням (стандартом), то причини і наслідки цього повинні бути розкриті у примітках до фінансової звітності;

-       валюту звітності й одиницю виміру. Якщо валюта звітності відрізняється від валюти, в якій ведеться бухгалтерський облік, то підприємство повинно розкрити причини цього і методи, які були використані для переведення фінансових звітів з однієї валюти в іншу;

-       облікову політику підприємства і її зміни (тобто принципів оцінки статей звітності, методів обліку щодо окремих статей звітності);

-       іншу інформацію, розкриття якої передбачено відповідними положеннями (стандартами).

Література:

1.     Бухгалтерський облік і аудит в аптеках. Навчальний посібник для студентів   вищих   навчальних   закладів спеціальності 7.050106 «Облік і – аудит»/За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. - Житомир: ПП "Рута", 2002. - 384 с.