Экономические науки/Учет и аудит

К.е.н. Ілляшенко О.В.

Інститут хімічних технологій Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля (м.Рубіжне), Україна

Особливості проведення контрольних заходів у сфері будівництва

 

У процесі регулювання і саморегулювання ринку будівельної продукції важливе значення має державний контроль - система заходів законодавчого, виконавчого та контролюючого характеру, яка включає контроль за попитом і пропозицією на державне будівництво; контроль за використанням капіталовкладень, що фінансуються з державного бюджету; контроль за виконанням нормативних документів проектувальниками та підрядниками [1].

На основі податкових зобов'язань, антимонопольних заходів, норм амортизаційних відрахувань держава регулює інституційні залежності суб'єктів будівельного ринку та його інфраструктури. Саморегулювання будівельного ринку забезпечується роботою бірж і тендерних торгів.

Кінцевою будівельною продукцією є побудовані та реконструйовані об'єкти. Як тільки будівельна продукція потрапляє на ринок купівлі-продажу будівельної продукції, вона стає формою інвестиційного товару, оскільки для інвестора її придбання є формою вкладення коштів. Така продукція не може бути вільною від контрольних заходів тому що вона має для держави стратегічне значення [2].

Безумовно такий складний від продукції як будівельна має свої складнощі при проведені контрольних заходів і на етапі її реалізації. Специфіка розрахунків за будівельну продукцію залежить від техніко-економічних особливостей будівництва (строків будівництва об'єктів, характеру будівельної продукції тощо). Ця специфіка зумовлює характер взаємовідносин учасників інвестиційного процесу та особливості обігу будівельної продукції як товару. Після здачі в експлуатацію та прийняття готових об'єктів замовником вони залишають сферу капітального будівництва та набувають форми основних виробничих засобів різних галузей народного господарства [3].

В цілому ж, можна виділити наступні особливості проведення контрольних заходів у сфері будівництва, які впливають на якісну оцінку собівартості будівельної продукції та на специфіку бухгалтерського обліку в цій галузі:

1.Будівельна продукція не є типовою: вона або одинична, або дрібносерійна. При цьому одна будівельна організація може споруджувати різні об'єкти з різним обсягом робіт. Етапи процесу будівництва мають чітку послідовність та взаємопов'язаність.

2.Будівництво об'єднує два види діяльності: основне будівельне виробництво й промислове підсобне виробництво, що виготовляє будівельні матеріали, конструкції тощо.

3.Будівельний об'єкт нерухомий, і тому будівельна продукція може бути використана лише там, де її створено. У зв'язку з цим будівництво відрізняється від стаціонарного виробництва тим, що після завершення робіт на одному будівельному майданчику трудові й технічні ресурси доводиться переміщувати на новий будівельний майданчик. Будівельний об'єкт розміщено на конкретній земельній ділянці, тому вартість будівельної продукції пов'язана з вартістю відповідної земельної ділянки відповідно до кон'юнктури ринку.

4.Тривалість зведення будівельного об'єкту може бути значною, від декількох місяців до декількох років. Це обумовлює те, що інвестований в будівництво капітал вилучається з обігу на досить тривалий час. До того ж, цикл обігу капіталу в будівництві більш тривалий ніж у промисловості чи торгівлі, тому інвестування капіталу в будівельний проект пов'язане з ризиками й потребує детальних техніко-економічних розрахунків. Тривалість технологічного циклу в будівництві передбачає особливу форму розрахунків за будівельну продукцію - за етапами виконання робіт, окремими видами робіт або закінченням окремих конструктивних елементів об'єкту.

5.У будівництві може брати участь велика кількість інших підприємств та організацій (виробники будівельної продукції та матеріалів, проектні організації), кожна з яких може мати власну економічну мету. Це вимагає чіткої організації та координації будівельних робіт.

6.Будівництву властива конструктивна складність споруджуваних об'єктів та велика матеріаломісткість. Співвідношення обсягів будівельно-монтажних робіт за їх складністю та видами протягом місяця ускладнює розрахунок кількісного та кваліфікаційного складу будівельних бригад.

7.Для обчислення обсягу витрат на будівництво та собівартості будівельної продукції використовується метод обчислення за кожним замовленням.

Описана специфіка будівництва та його відмінності від інших галузей виробництва зумовлюють потребу в особливих підходах до проведення контрольних заходів у будівельних організаціях [4]. Реалізація контрольних функцій при виконанні будівельних контрактів потребує переходу від вибіркового контролю до постійного нагляду.

Литература:

1.                     Батищев В. Современная деятельность в строительстве. Строительная бухгалтерия. Кн. 2. – К.: Бліц-Інформ, 2005. – 206 с.

2.                     Казанский Ю.Н. Управление строительством: опыт США, Японии, Великобритании, ФРГ, Канады. – М.: Стройиздат, 1994. – 407 с.

3.                     Казанский Ю. Н., Немчин А. М., Никешин С. Н. Строительство в США и России. Экономика, организация и управление. – С.-Пбг: Два Три, 1995. – 328 с.

4.                     Кужельный Н.В. Бухгалтерский учёт и его контрольные функции. – М.: Финансы и статистика, 1985. – С. 96 – 98.