УДК  377.1:687:004

Педагогические науки/5. Современные методы преподавания

Нечіпор С.В.

Українська інженерно-педагогічна академія, Україна

Класифікація предметних компетенцій майбутніх кваліфікованих  робітників

Якщо для «західної освітньої понятійної системи категорії компетенції і компетентнісного підходу є звичайними, які виникли еволюційно в останні чотири десятиріччя» [8, с.6], то освітні традиції України передбачають опис результатів професійного навчання у вигляді знань, умінь і навичок. Активне обговорення питання компетентнісного підходу в освіті ще не забезпечує його широкого впровадження при викладанні предметів.

А.Хуторський, О.Крисан, О.Пометун розділяють компетенції на три рівні: ключові (базові), загальнопредметні (загальногалузеві), предметні (спеціальнопредметні).  Виникає проблема систематизації напрацювань з питання класифікації компетенцій, які формуються при вивченні окремих предметів: предметних компетенцій (далі – ПрК) на основі уже досліджених та експериментально перевірених тверджень.

В рамках проекту TUNING, компетенції розбиті на два макрокласи: предметно-спеціалізовані,  універсальні. О.Субетто вважає, що предметно-спеціалізовані компетенції «відображають на рівні навичок, умінь, здібностей випускників специфіку професійної частини освітніх програм»  [8, с.39]. Науковець пропонує класифікацію компетенцій виходячи з відношень до зовнішнього середовища, виходячи з моделі якостей людини [8, с.48-49].

Г.Селевко класифікацію компетентностей представив у вигляді ієрархії та види компетентностей об'єднав у великі групи: ключові суперкомпетентності, за видами діяльності, за сферами суспільного життя,  за галузями суспільних знань (наук), за галузями суспільного виробництва, за складовими психологічної сфери, за здібностями, за ступенем соціального розвитку і статусу [7].

У державних освітніх стандартах нового покоління Російської Федерації представлені три види компетенцій: загальнонаукові, інструментальні, соціально-особистісні і загальнокультурні.

На підставі вищевказаних досліджень робимо висновок, що питання класифікації компетенцій надто дискусійне та багатопланове. Багатство різних класифікацій компетенцій обумовлюється різноманітністю поглядів науковців з позицій різних аспектів та понять.

Завданням статті є розгляд предметних компетенцій кваліфікованих робітників та класифікація їх за певними ознаками.

Наступний розгляд питання класифікацій компетенцій буде стосуватись лише їх професійної та предметної частини та може бути описаним в межах однієї навчальної програми підготовки кваліфікованих робітників у ПТНЗ. Наступним кроком нашого дослідження стала систематизація даних щодо предметних компетенцій кваліфікованих робітників. Враховуючи різний взаємозв’язок та вплив предметних компетенцій на розвиток предметної компетентності з інших предметів навчального плану, пропонуємо таку класифікацію предметних компетенцій (рис.1):

-         за рівнем самостійності формування:

o      прості ( формуються лише засобами навчання даному предмету, мають право на самостійне існування і не залежать від сформованості інших компетенцій);

o      складні (формуються на основі інших та впливають на розвиток наступних компетенцій; не можуть існувати самостійно і взаємопов’язані з іншими);

o      комплексні (формуються на основі інших предметних компетенцій з даного предмета та предметних компетенцій з інших предметів навчального плану, впливають на розвиток предметних компетенцій з інших предметів навчального плану).

-         за важливістю набутого досвіду:

o      елементарні (застосовуються рідко, в окремих випадках, за наявності умов);

o      фундаментальні (застосовуються постійно при розробці технологічних процесів та використанні на практиці);

-         за етапністю формування:

o      базові (формуються на початку вивчення предмета, та є базою для розвитку інших компетенцій);

o      модульні (формуються на етапі вивчення окремого блоку-модулю);

o      наскрізні (формуються на певному етапі навчання та вдосконалюються упродовж вивчення усього предмета чи окремого етапу навчання).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис.1 Класифікація предметних компетенцій майбутнього кваліфікованого робітника

Для зручності уяви та аналізу класифікації, пропонуємо розглянути довільне умовне дерево формування предметних компетенцій [2, с.18], яке відображає взаємозв’язок компетенцій з предмета, вплив на формування ПрК з інших предметів (рис.2).  Згідно наведеної класифікації (рис. 1) та графічно зображеного дерева формування предметних компетенцій (рис.2) за рівнем самостійної формування та існування до  простих віднесемо 1; до складних – 2, 3, 5, 6, 7, 9; до комплексних – 4, 8, 10. За важливістю набутого досвіду до елементарних віднесемо (наприклад) 7, до фундаментальних – 8, 9, 10. За етапністю формування базовими будемо вважати – 1, модульними – 2, 3, 4, 5, 6, 7; наскрізними – 8, 9, 10.

Рис. 2 Умовне дерево формування предметних компетенцій.

  Оскільки компетенції мають комплексний характер, то вони можуть бути «багаторівневими», тобто включати різноманітні предметні області; «однорівневими», відноситись лише до однієї предметної області [1].

На підставі аналізу наукових досліджень нами запропоновано класифікацію предметних компетенцій кваліфікованого робітника. Наведено приклад аналізу взаємозав’язку предметних компетенцій.

Перспективи подальших досліджень передбачають визачення засобів формування предметної компетентності майбутніх кравців з технології виготовлення одягу. Розробку методичних рекомендацій для викладачів щодо формування предметних компетенцій з технології виготовлення одягу.

Література:

1.     Винникова О.А. Подход к разработке компетенций специалиста на основе ФГОС ВПО третього поколения [Электронный ресурс]  / О.А.Винникова, Е.А.Зима, Т.Ю.Сурнина // Режим доступа: http://e-conf.nkras.ru/konferencii/2009/vinnikova.pdf.

2.     Данилова О.В. Метод слияния таксономий учебных компетенций для поиска оптимального маршрута обучения / О.В.Данилова // УСиМ. – 2009.№2. – С. 15-22.

3.     Козлова А.В. Классификация компетенций и возможности их измерения в вузе с информационно-телекомуникационными образовательными технологиями [Электронный ресурс]  / А.В.Козлова, О.С.Михно, Е.В.Чмыхова // Режим доступа: http://www.edit.ru/cotent/mag/tpudy/09_2008/07.pdf.

4.     Матросова И.Г. Модель поэтапного формирования технологической компетенции у студентов-технологов в процессе преподавания специальных дисциплин [Электронный ресурс]  / И.Г.Матросова // http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/pedalm/texts/2008-1/020.pdf.

5.     Рженовецкий Г.П. Структура компетенции и их классификация / Г.П.Рженовецкий // Зб. науч. труд. «Современный мир, природа и человек». – 2009, Т.1, Вып.1. – С.126-127.

6.     Садекова А.У. Компетентностная модель стандарта квалификации как условие формирования готовности к профессиональной деятельности /А.Садекова // Вестник ЧитГУ. – 2008, №6 (51). – С.55

7.     Селевко Г. Компетентности и их классификации  [Электронный ресурс]  / Г.Селевко // Режим доступа http://matem.USPU.ru/i/inst/mast/subjects/ MO40PDMAT_MAT2007D02.pdf.

8.       Субетто А.И. Онтология и эпистемология компетентностного подхода, классификация и квалиметрия компетенций / А.И.Субетто // СПб. – М.: Исследоват. центр проблем кач-ва под-ки спец-ов, 2006. – 72 с.

9.     Хуторской А.В. Технология проектирования ключевых и предметних компетенций [Электронный ресурс]  / А.В. Хуторской // Интернет-журнал "Эйдос". – 2005.  Режим доступа к журн.: http://eidos.ru/journal/2005/1212.htm.