Экономические науки/6.Маркетинг и менеджмент.

Балук Ю.Б., к.е.н., доц. Балук Н.Р.

Львівська обласна інфекційна клінічна лікарня,

Львівська комерційна академія

Оцінка конкурентних переваг медичних установ на ринку лабораторної діагностики

 

На сучасному етапі на українському ринку медичних послуг спостерігається ситуація, за якої конкуренція між державними і приватними медичними установами існує в діаметральному вимірі. З одного боку, існує пряма конкуренція між закладами різних форм власності та їхніми фахівцями, які надають медичні послуги пацієнтам, а з іншого – державні і приватні медичні установи використовують різні методи конкуренції, володіють різними конкурентними перевагами, які унеможливлюють процес їх зіставлення. Таке становище провокує різні сценарії розвитку і для державних, і для приватних установ. Останні почали ефективно використовувати у своїй діяльності маркетинговий інструментарій, розробляти маркетингові стратегії для завоювання ринкової частки, приваблення й утримання клієнтів.

Питанням застосування маркетингу у сфері охорони здоров’я, особливостей медичного маркетингу присвячені праці багатьох вітчизняних і зарубіжних науковців, а саме Артюхіної М., Єльсиновської С., Кикуш О., Малахової Н., Овсянецької О., Петрової Н., Вишнякова Н., Балохіної С., Тєпліної Л., Столярова С., Тогунова І. [1-8] та ін., проте більшість з них висвітлюють проблематику маркетингової діяльності установ на ринку медичних послуг з лікування, на фармацевтичному ринку та на ринку медичного обладнання. При цьому практично відсутні маркетингові дослідження на ринку послуг з діагностики, в тому числі й щодо моніторингу конкурентів та оцінки конкурентоспроможності медичних установ.

Медична послуга, як вид діяльності, передбачає надання медичної допомоги кваліфікованим персоналом за допомогою профілактики, діагностики та лікування захворювань, реабілітаційних процедур тощо.  Однією з важливих складових медичної послуги є діагностика за допомогою лабораторних досліджень, адже оцінка фізичного стану пацієнта вимагає верифікації захворювання. 

Медичні послуги з лабораторної діагностики на вітчизняному ринку надаються як державними, так і приватними лабораторіями. На даному етапі більш конкурентоспроможними є приватні заклади, до переваг користування послугами яких можна віднести високий рівень якості виконання необхідних досліджень за допомогою сучасного спеціалізованого обладнання та реагентів, відповідний рівень кваліфікації персоналу, індивідуальний підхід до кожного клієнта, швидкість отримання результату зручним для клієнта способом (по телефону, електронною поштою, факсом, поштою, особисто), розгалуженість мереж лабораторій та їх маніпуляційних кабінетів, незалежність від лікаря у виборі лабораторії або, навпаки, чітка координація дій лабораторії та лікаря, сформований імідж медичної установи, гнучка система цін та комплексних знижок, відсутність черг, доступність послуги, належні естетичні умови перебування.

Більшість приватних лабораторій, які функціонують на ринку м. Львова, універсальні, проводять різноманітні клініко-діагностичні дослідження: бактеріологічні, серологічні, біохімічні, цитологічні, імунологічні та генетичні.

Оцінюючи конкурентні переваги основних приватних медичних установ на регіональному ринку лабораторної діагностики за допомогою інформації, поданої на їхніх офіційних веб-сайтах, можна зробити наступні висновки:

- значна частка лабораторій подає на корпоративному сайті обмежену інформацію для споживача (набір основних аналізів, ціни, контакти),

- більш конкурентоспроможними є сайти тих закладів, які входять до мережі всеукраїнських або закордонних лабораторій (Синево, Dila), оскільки містять розгорнутий набір даних про себе, місію лабораторії, інформацію про характеристику обладнання і реагентів, що використовуються для проведення досліджень, новини компанії, в тому числі пропозиції щодо знижок і бонусів, інші корисні дані тощо,

- цінова політика лабораторій диференційована (табл. 1), на ринку надаються послуги з лабораторної діагностики, які розраховані на різні сегменти споживачів за чутливістю до ціни,

Таблиця 1

Дані щодо цін та термінів виконання вибіркових лабораторних досліджень основних операторів на ринку послуг з лабораторної діагностики м. Львова

Назва медичної лабораторії

Термін виконання аналізу (мінімаль-ний), днів

Вартість лабораторних досліджень, грн.

Загально-клінічних

Гормонів щито-видної залози

Перина-тальної діагностики

Діагностики паразитів

Загальний аналіз крові

Загальний аналіз

 сечі

ТТГ

(тіреот-ропний гормон)

АФП

(альфафето-

протеїн)

Антитіла до гельмінтів

(більше 1 типу)

Ескулаб

1

35

25

65

70

від 400

Синево

1

40

40

70

75

від 390

МеDis

1

50

30

70

80

від 260

Dila

2,5

56

46

76

96

Унілаб

1

44

39

62

78

від 570

Євролаб

1-2

Меділайн

50

50

від 150

Лабораторія Л.Заграй

80

Примітка: … - відсутність даних на сайті

- незначна частка лабораторій пропонує додаткові послуги для клієнтів (наприклад, забір біоматеріалів на дому) та забезпечує розгалуженість маніпуляційних кабінетів,

- більшість закладів фрагментарно використовують маркетинговий інструментарій, що свідчить про те, що діяльність спрямована швидше на збут, ніж на маркетинг,

- переважна більшість лабораторій у своїй діяльності стимулює зацікавленість у співпраці лікарів, а не споживачів для користування своїми послугами.

Послуги з лабораторної діагностики дозволяють не лише виявити та визначити діагноз, але й контролювати перебіг його лікування. Для споживачів основними критеріями вибору медичної установи для аналізів є ціна, швидкість отримання результату та його якість. На думку більшості клієнтів, за даними соціологічних досліджень, більшість лабораторій працюють за однаковими схемами, користуються рівноцінною матеріально-технічною, кадровою базою, при цьому відрізняються між собою ціновою політикою та кількістю кабінетів для маніпуляцій. Спостерігається тенденція збільшення частки споживачів,  які самостійно, без чи незважаючи на рекомендації лікаря, обирають ту чи іншу лабораторію, керуючись у своєму виборі такими факторами як ціна, поради референтних груп, оперативність і доступність послуги.

Ринок послуг з лабораторної діагностики малодосліджений та потребує ґрунтовного вивчення всіх аспектів застосування на ньому маркетингових інструментів, зокрема, оцінки конкурентоспроможності медичних установ на ньому.

Література:

1.     Артюхіна М.В. Маркетингова діяльність закладів охорони здоров’я в умовах реформування галузі – М.В.Артюхіна // Економічний вісник Донбасу. – 2011. - № 2 (24). — С. 135-137.

2.     Ельсиновская С.  О.  Эффективное управление ресурсами медицинского учреждения / С. О. Ельсиновская. – СПб, 2009. – 560 с.

3.     Кикуш О. Умови реформування ринку медичних послуг / О.Кикуш // Галицький економічний вісник. — 2012. — №1(34). — с. 38-42.

4.     Малахова, Н. Г. Маркетинг в здравохранении [Текст] / Н.Г. Малахова. – М. : Феникс, 2010. – 224 с.

5.      Овсянецька О.Я. Перспективи використання маркетингових інструментів у галузі охорони здоров’я України / О.Я. Овсянецька // Маркетинг і менеджмент інновацій. – 2012. – №1. – С. 214-245.

6.     Основы маркетинга медицинских услуг [Текст] / Н.Г. Петрова, Н.И. Вишняков, С.А. Балохина, Л.А. Теплина. – 2008. – 112 с.

7.     Столяров С. А. Рынок медицинских услуг : Некоторые его характеристики, проблемы и аспекты управления : монография  / С. А. Столяров. – [3-е изд. испр. и дополн.]. – Барнаул : АзБука, 2005. – 269 c.

8.      Тогунов І.А. Лікар і пацієнт на ринку медичних послуг [Електронний ресурс] / І.А. Тогунов // Володимирський обласний фонд обов’язкового медичного страхування. – Режим доступу : http://www.marketing/spb.ru.