Экономические науки / 3. Финансовые отношения

Клітинський Ю.С.

Східноукраїнський національний університет імені В. Даля, Україна

Джерела формування бюджетного потенціалу регіону

Умови кризи вимагають трансформації парадигми економічних взаємозв'язків між центром і регіонами у рамках бюджетного процесу у напрямі посилення вектора розвитку їх самостійності та самодостатності. Для державного бюджету та бюджетів регіонів характерним є дефіцит  ресурсів. В 2012 р. дефіцит зведеного державного бюджету складав 46,9 млрд.грн., регіони виконали бюджети з дефіцитом 120,4 млрд.грн. [2]. Фінансова самостійність і самодостатність регіонів визначається станом і рівнем розвитку бюджетного потенціалу, який повинен в повному обсязі та з відповідними якісними параметрами забезпечувати витратні зобов'язання регіонів. Бюджетний потенціал регіону формується в процесі взаємодії фінансових потоків, що мають різні джерела утворення і функціональне призначення. Структуризація бюджетного потенціалу регіону за ознакою джерел фінансування дозволяє виокремити два його елементи: власний і залучений (рис. 1).

Власний бюджетний потенціал регіону формується за рахунок місцевих податків та податків, передбачених спеціальними податковими режимами, а також неподаткових прибутків отримуваних від державної (органів влади регіону) і муніципальної власності. Джерелами утворення залученого бюджетного потенціалу є податки і збори, що перераховуються до регіональних бюджетів в порядку, визначеному Бюджетним кодексом України та щорічно Законом про державний бюджет України на черговий фінансовий рік і надходження, що отримуються регіональними бюджетами у вигляді безоплатних надходжень з державного бюджету (дотації, субвенції, додаткові дотації). Надходження від місцевих податків складають незначну частку в загальних обсягах податків і не можуть розглядатися як основне джерело формування бюджетного потенціалу на рівні регіонів. Неподаткові  доходи теж не грають ключової ролі як джерела формування бюджетного потенціалу, оскільки власність регіональних органів влади використовується неефективно і прибутки від неї невеликі. 

Подпись: Бюджетний потенціалПодпись: Види доходів, які формують бюджетний потенціалПодпись: Джерела  генеруванняПодпись: 1 рівеньПодпись: 2 рівень 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Концепція формування регіонального бюджетного потенціалу

Основний регулюючий вплив на можливість наповнення сукупного бюджетного потенціалу регіонів мають міжбюджетні трансферти (дотації, субсидії і субвенції). З іншої сторони, безоплатні фінансові надходження не сприяють підвищенню ефективності управлінської і економічної діяльності на рівні регіону, оскільки надання фінансової допомоги з центру не передбачає оцінки ефективності бюджетних витрат регіону.

Залежно від рівня бюджетного потенціалу необхідно коригувати дії органів управління і влади. При високому рівні бюджетного потенціалу потрібні оптимізація структури податкових доходів і підвищення ефективності використання власних і залучених ресурсів. При середньому і вище середнього рівнях необхідно здійснювати пошук можливостей збільшення власних джерел доходів, зокрема за рахунок облігаційних позик, поліпшення адміністрування і підвищення ефективності збирання податків. Для досягнення самостійності регіонів необхідно надати новий імпульс розвитку регіонів у напрямі створення фінансової бази формування податкових прибутків, адекватних потребам регіонального бюджету. Питання створення власного бюджетного потенціалу можливо вирішувати за рахунок інвестиційної складової шляхом використання методів стимулюючого характеру в частині оподаткування, включення інвестиційних проектів в цільові комплексні програми розвитку регіонів. Пріоритетними джерелами інвестування є бюджетні кошти та комбіноване інвестування, засноване на механізмі державно-приватного партнерства.

Література

1. Боронос В.Г. Формування бюджетної складової фінансового потенціалу регіону // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України. – 2010. - №3.

2. Показники доходів і видатків державного і місцевих бюджетів України [2012 р.][Електронний ресурс] // Офіційний сайт Державного комітету статистики України. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua.

3. Пушак Я.Я. Бюджетний потенціал регіону та механізм його використання / Я.Я. Пушак, Г.І. Пушак // Економічні науки. – 2010. - №7 (25), ч. 5.