Економічні науки/5. Управління трудовими ресурсами

 

Тюкова А. І.

Науковий керівник: к. е. н. Кучумова І. Ю.

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Формування конкурентного середовища на ринку праці

 

У сучасних умовах глобалізаційних тенденцій розвитку світової економіки в Україні набуває актуальність забезпечення стійких конкурентних переваг національного ринку праці у системі міжнародного розподілу праці.

Серед показників які визначають рівень конкурентоспроможності можна виділити: ефективність внутрішньої конкурентної політики, співвідношення попиту та пропозиції на ринку праці, якість та конкурентоспроможність робочої сили, розвиненість ринкової інфраструктури тощо.

Створення конкурентного середовища на ринку праці означає реальну і потенційну можливість підприємств за певних обставин створювати і пропонувати найманим працівникам більш привабливі умови праці. Конкурентне середовище на ринку праці формується за рахунок фінансового стану держави, конкурентоспроможності фірми на ринку праці та ефективності і інтенсивності процесу глобалізації ринкової економіки [2].

Одним з найголовніших напрямів формування конкурентного середовища на макрорівні є визначення попиту на виробничі ресурси, насамперед, обсягів робочої сили, необхідної для забезпечення потреб виробництва. Провідне місце на макрорівні займає технологічний чинник розвитку. Рівень технічного забезпечення та технологічного розвитку сфери виробництва та сфери надання послуг виступає економічною основою для формування вимог до конкурентоспроможності робочої сили, і тому визначає розвиток конкурентних відносин на ринку праці. Також важливим економічним фактором формування конкурентного середовища є регуляторний вплив держави, завдяки якому розвивається внутрішній ринок праці. За допомогою державної політики зайнятості здійснюється стимулювання ринкової конкуренції (створення додаткових робочих місць). Фіскальна політика держави стимулює мотиваційні чинники конкуренції на ринку праці, що мають фінансовий характер. Надмірний рівень оподаткування найманих працівників ослаблює мотиваційну функцію заробітної плати.

Значущі наслідки для розвитку конкурентного середовища на ринку праці має реалізація відповідних заходів науково-освітньої та соціальної політики держави, завдяки яким відбувається мотивація та удосконалення професійних навичок населення, що приводить до зростання конкурентоспроможності робочої сили в сучасних ринкових умовах.

Здобуття високого освітнього рівня, постійне удосконалення професійних навичок, накопичення творчого потенціалу – це основні компоненти створення людського капіталу та зростання конкурентоспроможності робочої сили в сучасних ринкових умовах [1].

Але зазначені напрями  на сучасному етапі розвитку економіки України не завжди є ефективними, тому проблема формування високого рівня конкурентного середовища на ринку праці залишається не вирішеною.

Серед основних проблем формування конкурентного середовища в Україні можна виділити:

– нестабільна економічна ситуація в країні;

– недостатнє фінансове забезпечення активних заходів протидії безробіттю;

– високі бар’єри для входження молоді на ринок праці;

– дестимулюючі чинники, що пов`язані з високим оподаткуванням трудової діяльності;

– недостатньо високі темпи створення високотехнологічних, ефективних робочих місць з гідною оплатою праці;

– низька активність державного впливу на професійно-кваліфікаційну структуру робочої сили.

До того ж відсутність, соціальних інновацій у сфері праці в Україні стає основною загрозою конкурентної переваги вітчизняних підприємств на сучасному ринку праці, унаслідок цього не удосконалюються умови найму і використання праці, не розвивається соціальне підприємництво та відбувається занепад конкурентні позиції підприємств в економічній системі країни в цілому.

Таким чином можна зробити висновок про те, що в сучасних умовах розвитку країни конкурентне середовище вітчизняного ринку праці під дією зазначених напрямів потребує збільшення державної участі як фінансового так і організаційного характеру. Але необхідно враховувати, що формування конкурентного середовища на ринку праці має пов`язуватися з її соціальними інноваціями у сфері праці. Вони пов’язані із пропонуванням працівникам сучасних робочих місць, удосконаленням умов найму і використання праці, розвитком соціального підприємництва, гідної оплати праці та стимулюванням працівників за допомогою встановлення науково – технологічних, маркетингових, кадрових та фінансових стратегій. Це сприяє підвищенню рівня конкурентоспроможності підприємств і забезпечує нормальні умови праці відповідно до трудового законодавства країни, що, в свою чергу, підвищує рівень конкурентних переваг підприємств на ринку праці.

 

Література:

1. Лісогор Л. С. Чинники формування конкурентного середовища на ринку праці / Л. С. Лісогор // Демографія та соціальна економіка. – 2008. – № 2. – С. 104-114.

2. Шевченко Л. С. Конкурентоспроможність фірми на ринку праці / Л. С. Шевченко // Демографія та соціальна економіка. – 2007. – № 7. – С. 60-65.