Економічні науки/5. Управління трудовими ресурсами

 

Резванова А. П.

Науковий керівник: к.е.н. Кучумова І. Ю.

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Мінімальна заробітна плата як елемент системи державного регулювання оплати праці

 

Заробітна плата виступає як один із основних регуляторів ринку праці. Однак аналізу і оцінки впливу заробітної плати на ринок праці  та зайнятість населення  не приділяється належна увага, що призводить до негативних наслідків – прискореного зростання безробіття, руйнування мотивів і стимулів до праці зубожіння населення.

Заробітна плата це засіб підвищення зацікавленості працюючих у результатах своєї праці, її продуктивність, збільшення обсягів виробленої продукції, поліпшення її якості та асортименту.

Сьогодні українське законодавство приділяє значну увагу питанням організації оплати праці, а заробітна плата залишається важливим якісним показником економічного господарювання.

Розмір заробітної плати в різних країнах не однаковий. Існують національні відмінності у нарахуванні заробітної плати. Вони обумовлені не однаковими розмірами вартості робочої сили, яка залежить від обсягу природних і історично існуючих потреб, відмінностями у цінах на товари та послуги тощо.   

З 2000 року в Україні зазнала змін структура мінімальної заробітної плати. До цього часу до мінімальної заробітної плати не включалися доплати, надбавки, заохочувальні та компенсаційні виплати, і розмір тарифної ставки робітника першого розряду мав бути вищим за законодавчо встановлений  розмір мінімальної заробітної плати. На цей час до мінімальної заробітної плати не включаються доплати за роботу в надурочний час, у важких чи шкідливих умовах праці. Також до мінімальної заробітної плати не включаються премії за винаходи та раціоналізаторські пропозиції, матеріальна допомога до ювілейних дат.

Розмір мінімальної заробітної плати визначається з урахуванням: вартості величини мінімального споживчого бюджету з поступовим зближення рівнів цих показників в міру стабілізації та розвитку економіки країни; загального рівня заробітної плати; продуктивності праці, рівня зайнятості та інших економічних умов.

Визначають дві моделі закріплення мінімальної заробітної плати. Розмір мінімальної заробітної плати за першою моделлю встановлено єдиним для всієї економіки (в розрахунку на певний період відпрацьованого часу). Величина мінімальної заробітної плати за другою моделлю зафіксована на рівні окремих галузей (при укладанні галузевих угод).   

Класифікують три процедури фіксації мінімальної заробітної плати, яка включає визначення рівня мінімальної заробітної плати законодавчою владою, виконавчою владою, через процедуру в трудовому суді.

У нашій країні з 4 листопада 2009 вступив в силу Закон України № 646-6 «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати». На прийняття цього закону вплинули більш політичні, ніж економічні факти (табл. 1).

Таблиця 1 – Розміри мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму в Україні

Показники

Період

з 01.11.09р.

по 31.12.09р.

з 01.01.10р.

по 31.03.10р.

з 01.04.10р.

по 30.06.10р.

з 01.07.10р.

по 30.09.10р.

з 01.10.10р.

по 30.11.10р.

з 01.12.10р.

Мінімальна

заробітна

плата, грн

744

869

884

888

907

922

Прожитковий

мінімум для

працездатних

осіб, грн

 

Таким чином, прийняття закону «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» дало можливість зрівняти мінімальну заробітну плату та прожитковий мінімум в Україні.

Окрім зазначеного, цей закон вплинув на показники Держбюджету України на 2009 р. та Держбюджету України на 2010 рік не дивлячись на те, що закон про Держбюджет ще не був прийнятим.

Тому, при підготовці та доопрацюванні проектів законів про внесення змін до Державного бюджету України на 2009 рік та про Державний бюджет України на 2010 рік Кабінету Міністрів України та Комітету Верховної Ради  України з питань бюджету необхідно врахувати розміри прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати, передбачені прийнятим законом [2] .

Головною метою підвищення мінімального розміру оплати праці до рівня прожиткового мінімуму є встановлення реальної ціни робочої сили в Україні, а не підтримка збиткових підприємств. Водночас підвищення мінімального розміру оплати праці дозволить вивести з «тіні» приховані процеси оплати праці, а додаткові податкові збори компенсують витрати на підвищення заробітної плати працівників бюджетної сфери.

Таким чином, державі необхідно здійснювати системні послідовні кроки щодо приведення мінімальної заробітної плати до реально значущої величини.  Запровадження мінімального розміру оплати праці повинне стати інструментом держави в регулюванні ринку праці і мати на меті: встановлення реальної ціни робочої сили, зниження рівня бідності, захист працівників від можливих економічних потрясінь, детінізацію заробітної плати та зайнятості населення.

Література:

1. Цыганенко В. Прожиточный минимум и зарплаты повышение / В. Цыганенко // Все о бухгалтерском учете. – 2009. – № 103. – С. 12-13.