Економічні науки\ 4. Інвестиційна діяльність і фондові ринки

 Студентка Ломачинська С.В.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

ПРОБЛЕМИ АНАЛІЗУ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

 

Вступ. У процесі формування ринкового середовища необхідною умовою виживання й основою стабільного становища і розвитку підприємства є здійснення ним ефективної інвестиційної діяльності, що передбачає можливість маневрувати фінансовими ресурсами і шляхом ефективного їх використання забезпечити безперервність процесу виробництва та реалізації продукції,  на основі його постійного розширення і відновлення. Сучасна інвестиційна діяльність підприємств характеризується значним скороченням обсягів нагромаджень, зменшенням частки прибутку підприємств, яку спрямовують на розширення виробництва. Однак, незважаючи на наявність кризових явищ у фінансово-господарській діяльності підприємств, все-таки нагромаджується певний досвід роботи в умовах ринку, відбуваються процеси приватизації і реструктуризації, пошуку нових ефективних механізмів управління, зокрема й інвестиційною діяльністю підприємства.

Розвитку теорії та практики економічного аналізу в частині інвестиційної діяльності в Україні присвячено багато наукових праць, зокрема, ці проблеми вивчали М. Кужельний , Б. Литвин , Л. Лукяненко,  В. Шевчук, фундаментальні питання аналізу інвестицій досліджували такі вітчизняні вчені як І. Бланк, Є. Мних, С. Покропивний, М. Скворцов, а також зарубіжні  М. Алєксєєв, Х. Андерсон, Л. Бернстайн, Ф. Вуд, Р. Ентоні, Є. Крайнєва, Д. Панков, У. Шарп,  А. Шеремет та інші.

Основна частина. Управління інвестиційною діяльністю підприємства передбачає наукове обґрунтування рішень пов`язаних з інвестиціями . Методом обгрунтування цих рішень і контролем за їх виконанням є фінансовий аналіз.

В сучасних умовах  зміст і мета фінансового аналізу інвестицйної діяльності полягає в оцінці інвестиційного потенціалу суб`єкта господарювання і виявленні ефективних шляхів його реалізації, що відповідає основним напрямам управління інвестиційними процесами на підприємствах.

Проведений аналіз економічних джерел сучасними науковцями дозволив зробити висновок про те, що досягнення економічної думки в галузі створення системи комплексного  економічного аналізу інвестицій не охоплюють проблеми в комплексі, тому постало питання про необхідність наукового обґрунтування аналітичного забезпечення прийняття управлінських рішень стосовно інвестування.

У запропонованій авторами методиці  виділено основні напрямки досліджень інвестиційного процесу, що мають чітко цільову управлінську спрямованість, складено ефективний методичний інструментарій з метою успішної  реалізації методики в організаційній структурі підприємства.

Основні  принципи  методики зводяться до наступного:

1.               Суть проблеми - науково обгрунтувати  аналітичне забезпечення прийняття управлінських рішень в процесі інвестування .

2.               Вказана методика повинна враховувати особливості менеджменту реальних інвестицій здійснюваних на Україні.

3.               Необхідність забезпечення інформаційних потреб  інвесторів, чиї особливі інтереси пов’язані з об’єктами інвестування.

4.               Попри різні підходи до оцінки і аналізу інвестиційної діяльності в інших країнах, методика повинна бути зрозумілою іноземним інвесторам.

Відповідно до основних функцій управління інвестиціями на підприємстві ( прогнозування, формування інвестиційного портфеля, реалізація інвестиційної стратегії),  процес аналізу інвестиційної діяльності можна розділити на три етапи: стратегічний, попередній та поточний аналіз.

Комплекс аналітичних досліджень на етапі стратегічного аналізу  дозволить нам висвітлити загальні умови для інвестування, в цілому оцінити інвестиційні потреби та інвестиційний капітал підприємства і сформувати ці дані в інвестиційну програму (стратегію) підприємства.

При цьому ми стикаємося, з необхідністю провести аналіз виробничо-господарської та фінансової діяльності підприємства і тільки після цього зможемо розробити заходи щодо покращення стану підприємства шляхом інвестування.

Нерозв’язаною залишається ще одна проблема фінансового аналізу - це відсутність нормативів галузевих фінансових значень показників, що не дає змоги порівняти значення фінансових коефіцієнтів підприємств відносно певної встановленої норми. Це пояснюється  тим, що підприємства не подають у своїй фінансовій звітності значення порахованих фінансових індексів, за якими і потенційні інвестори й інші зацікавлені особи могли б судити про фінансовий стан підприємства. Натомість, вартує уваги практика західних фірм, які подають ці розрахунки для зацікавлених у такій інформації, оскільки не всі  можуть читати і аналізувати фінансові звіти підприємств. Для цього, власне, служать величини фінансових коефіцієнтів як орієнтири для оцінки конкретного підприємства у порівнянні з такими ж коефіцієнтами інших підприємств та нормативами по галузі, що дає можливість встановити рейтингове місце підприємства і відповідно його інвестиційну привабливість.

У зв’язку з цим необхідним є встановлення нормативних значень по галузі норми прибутку, грошового потоку, коефіцієнтів, які характеризують фінансову стабільність, тощо.  

У комплексній моделі аналізу інвестиційної діяльності чільне місце займає попередній аналіз інвестиційної діяльності, що полягає в аналізі ефективності інвестиційних проектів.

 Не менш важливим моментом аналізу інвестиційної діяльності є і  моніторинг реалізації інвестиційних проектів, як заключний етап інвестування, що передбачає контроль, поточний аналіз та аналіз ефективності використання інвестованого капіталу. Основна мета здійснення аналізу на цьому етапі  забезпечення порядку здійснення інвестицій у відповідності з бізнес-планом.     

Висновок. Проведений аналіз спеціалізованої літератури показав різноманітність трактування поняття «інвестиція». Це - або утотожнення з поняттям капіталовкладення, або ж будь-яке вкладення коштів. Вважається доцільним трактування інвестицій як вкладення коштів з метою забезпечення їх збільшення в майбутньому, а поняття «інвестиційна діяльність»- як комплекс робіт виконуваних в інтересах ефективної реалізації інвестицій.

Процес управління інвестиційною діяльністю  є однією з складових процесу управління фінансово-господарською діяльністю підприємства. Фінансовий аналіз інвестиційної діяльності, як інформативна база, має велике значення для прийняття своєчасних управлінських рішень. Суть аналізу інвестиційної діяльності підприємства зводиться до наступного - це наукове обґрунтування всіх господарських процесів, що пов’язані з інвестуванням.

На нашу думку, аналіз інвестиційної діяльності повинен бути обов’язковим у фінансовій діяльності підприємства, адже саме такий аналіз відкриває для підприємства нові і широкі перспективи для подальшої його діяльності.

Література:

1. Геєць В.М. Економіка України: стратегія і політика довгострокового розвитку. Київ: Інститут економіки та прогнозування, Фенікс, 2003, 1008 с.

2. Гончаров А.Б. Інвестування. Харків: Видавничий Дім «ІНЖЕК», 2003, 336 с.

3. Зятковський І.В. Фінанси підприємств. Київ: Кондор, 2003, 364 с.

4. Коваль Т.А. Виробниче інвестування на підприємствах в умовах трансформаційної економіки. // Матеріали ІІІ міської науково-практичної конференції “Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих вчених Харківщини”. – Харків, 25 лютого 2006р.