Економічні науки/7. Облік і аудит

 Ст. Середенко О.А., доц. Литвиненко Н.І.

Національний гірничий університет, Україна

ОСОБЛИВОСТІ СПИСАННЯ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ БЮДЖЕТНИМИ УСТАНОВАМИ

У своїй діяльності бюджетні установи використовують основні засоби, які є частиною державного майна. Тому правильна організація бухгалтерського обліку основних засобів в бюджетних установах має важливе значення у подальшому економічному розвитку країни та збереженні значної кількості коштів, які спрямовуються на капітальне будівництво.

Особливу увагу при обліку основних засобів слід приділити тим, які у своєму складі містять дорогоцінні метали. Списання таких фондів у бюджетних установах регламентується Інструкцією №142/181 від 10.08.2001 р.[3]. Інструкцією подано перелік ознак, за якими відбувається списання з балансу матеріальних цінностей.

При списанні основних засобів слід додержуватися певного алгоритму:

1)                                                                                    комісія визначає ознаки списання за Інструкцією[3];

2)                                                                                    складання та затвердження акту про списання;

3)                                                                                    розбирання та демонтаж матеріальних цінностей;

4)                                                                                    деталі та вузли здаються на спеціалізовані підприємства України .

Положення N 54/11/161/91/15 від 23.06.94 «Про порядок збирання і здавання відходів і лому дорогоцінних  металів  і  дорогоцінного каміння»  повідомляє групи підприємств по переробці відходів і лому,  що містять дорогоцінні метали і  дорогоцінне  каміння,  про  встановлені  підприємствам, установам  і  організаціям  обсяги  повернення до Державного фонду дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння у відходах і ломі. Але Положення втратило чинність на підставі Постанови Національного банку N 43 від 10.02.2006, Наказу Міністерства фінансів N 152/55/45 від 10.02.2006 [4]. Нового Положення не було затверджено, тому на наш час немає переліку груп підприємств, які займаються прийомом лому дорогоцінного каміння. Це говорить про значні недоліки в законодавстві України. Чинною є лише Постанова 383 «Питання переробки брухту та відходів, що містять дорогоцінні метали» від 15.03.1999, згідно з якою збирання золота і срібла здійснює державне підприємство «Дніпро-ВДМ» (м. Дніпропетровськ), а платини і металів платинової групи – державне підприємство «Придніпровський завод кольорових металів» (м. Дніпродзержинськ), дорогоцінних металів із токсичного брухту і відходів, що містять менше 0,03% дорогоцінних металів, - Донецький державний інститут кольорових металів [5]. Для вирішення цієї проблеми пропонується (доки не буде затверджено нового Положення ):

-      основні засоби, що містять дорогоцінне каміння демонтувати;

-       брухт без вмісту дорогоцінного каміння списати з балансу установ;

-      деталі та вузли, що містять дорогоцінне каміння оприбуткувати на рахунку 239 «Інші матеріали».

Після затвердження Положення дорогоцінне каміння необхідно здати на спеціалізовані підприємства України.

Особливістю бюджетних організацій є те, що вони не можуть розпоряджатися коштами, що надійшли від здавання брухту у повному обсязі. Пов’язане це з тим, що до доходів загального фонду держбюджету згідно п.18 ст.2 Закону про держбюджет - 2009 відноситься 80 % коштів, отриманих бюджетними установами та організаціями за здані у вигляді брухту і відходів золото, платину,метали платинової групи, дорогоцінне каміння, і 50% коштів, отриманих за здане срібло[1]. Відповідно до постанови КМУ № 659 від 17.05.2002 р. надходження за здані у вигляді брухту дорогоцінні метали та каміння згідно з чинним законодавством залишаються в розпорядженні бюджетних організацій та належать до підгрупи  4 групи 1 власних надходжень бюджетних організацій та зараховуються в дохід спеціального фонду кошторису таких організацій [2].

Зазначені кошти не обкладаються податком на прибуток за умови, що ці суми враховані в кошторисі установи у дохідній та видатковій його частинах (Податкове роз’яснення, затверджене наказом ДПАУ від 11.10.2001 р. №409).

Список джерел:

1.                                                                                                Закон України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008 № 835-VI.

2.                                                                                                Постанова КМУ «Про затвердження переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимог щодо їх утворення та напрямків використання» від 17.05.2002 р. № 659.

3.                                                                                                Типова інструкція про порядок списання матеріальних цінностей з балансу бюджетних установ, затверджена наказом Державного казначейства України, Міністерства економіки України від 10.08.2001 р. № 142/181.

4.                                                                                                Положення «Про порядок приймання та переробки відходів і брухту дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння, а також про порядок розрахунків зі здавальниками за прийнятті від них дорогоцінні метали та дорогоцінне каміння у вигляді відходів і брухту» затверджене наказом Мінфіну України, Мінекономіки України, Держкомітету України з матеріальних ресурсів, НБУ і Держкомітету України по рідкісних, дорогоцінних металах і дорогоцінному камінню № 54/11/161/91/15 від 23.06.1994 р.

5.            Постанова КМУ «Питання переробки брухту і відходів, що містять дорогоцінні метали» від 15.03.1999 р. №383 зі змінами та доповненнями.