Буковинська Державна Фінансова Академія

Студентка групи Фк-24

Досінчук Х.В.

Перспективи розвитку інвестиційної діяльності в Україні

Проблема  створення сприятливого інвестиційного клімату завжди знаходилось у центрі уваги економічної думки. Це обумовлено тим, що інвестиції стосуються найглибших основ господарської діяльності, визначають процес економічного зростання в цілому. У сучасних умовах вони виступають найважливішим способом забезпечення умов виходу держави з економічної кризи, сприяють впровадженню нових технологій, сучасних видів устаткування, передового досвіду іноземних підприємств, методів управління та виробничої культури, збільшенню продуктивності праці, підвищенню добробуту населення тощо. Тому питання про стан інвестицій в Україні та перспективи їх збільшення особливо актуальне на сучасному етапі економічного розвитку держави.

Значна кількість вітчизняних та закордонних науковців приділяли свою увагу дослідженню проблем у сфері інвестицій. Зокрема Т.Г. Детюк в своїх працях досліджував сучасний стан інвестиційного клімату в Україні, Ю.М. Правик, І.В.Драган та Р.Р. Гудима окреслювали стратегічні напрями залучення та використання іноземних інвестицій.

Згідно із Законом України «Про інвестиційну діяльність»[5], «інвестиціями є всі види майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об’єкти підприємницької та всіх займають іноземні інвестиції. Відповідно до Закону України  «Про режим іноземного інвестування»[5],  «іноземні інвестиції – це цінності, що вкладаються іноземними інвесторами в об’єкти інвестиційної діяльності відповідно до законодавства України з метою отримання прибутку або досягнення соціального ефекту». 

Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій в Україну, станом на 1.10.2009, становить  38591,6 млн. дол. США. Із європейських країн надійшло 30525,4 млн. дол.. США.(79,1% загального обсягу), з країн СНД 3897,7 млн. дол. США (10,1%) , з інших країн світу – 4167,9 млн. дол. США (10,8%). Загалом обсяг прямих іноземних інвестицій збільшився на 23.5% порівняно з попереднім роком, адже в 2008р. дана сума становила 29542,7 млн. дол. США. Найбільша частка іноземних інвестицій в Україні належить Кіпру (21,3%, 8220,0 млн. дол. США). Інвестиційно привабливими для нього є такі види економічної діяльності: оптова торгівля і посередництво у торгівлі (21,3%), операції з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам (15,6%), фінансов діяльність (10%) та ін.. До трійки лідерів входять також Німеччина (17,1%, 6599,2 млн. дол. США)  та Нідерланди (9,9%, 3820,6 млн. дол. США)[6].

Проте потрібно зауважити, що темп приросту іноземних інвестицій в економіку України спав протягом останнього року. Це пояснюється впливом світової фінансово-економічної кризи на рух капіталу, а також курсовою різницею, яка виникла у зв’язку із девальвацією офіційного курсу гривні до долара. Надалі все залежатиме від наслідків кризи для різних країн світу. Сьогодні з’явилися загальні тенденції до поліпшення економічної ситуації. Окрім того, інвестиційний потенціал України зростає, зважаючи на підготовку до Євро-2012. Не слід забувати, що в країні затверджено програму підготовки до чемпіонату, в якій передбачено 125 мільярдів доларів інвестицій. Уряд у 2009 році заклав до бюджету 37 мільярдів доларів під державні гарантії, які можна надавати під інвестиційні проекти в рамках Євро-2012. Передбачається, що аналогічна цифра, а можливо, й більша буде закладена у бюджеті на 2010 рік. Тобто уряд стимулюватиме залучення іноземних інвестицій під державні гарантії.[3].

 Проте  прогнози щодо наступного дуже обережні, бо економічна невизначеність зберігається. Існує значна розбіжність у поглядах експертів щодо змін інвестиційного клімату України.

Деякі вчені вважають, що в першому півріччі 2010-го року власники ресурсів залишать обсяги вкладень на рівні 2009-го року. Інвестори побоюються вкладувати кошти в інші країни, бо зараз ризиковино вкладати навіть у власні країни. Попит припинився з боку інвесторів майже в усіх країнах - і в розвинутих, і в країнах з перехідною економікою. Ті країни, що в минулому були найпривабливіші зараз теж потерпають від зменшення інвестиційного попиту. Це пов’язано із тим, що ринок в цілому і світ інвесторів зокрема взяли  перерву, щоб переоцінити і ще раз визначити свої пріоритети  [2].

Але загалом прогнозуючі організації припускають вирішення у 2010 році проблем банківської сфери як в середині країни, так і на зовнішніх ринках. Покращиться доступ до кредитних ресурсів та посилиться довіра до банківської системи з боку населення і бізнесу, що позитивно відображатиметься на відновленні виробничої діяльності корпоративного сектору. В той же час, зростанню обсягів залучених кредитних ресурсів сприятиме їх помірне здешевлення – прогнозується зниження ставок банків за кредитними операціями. Поряд з цим, поступово зростатиме притік іноземного капіталу як у вигляді прямих іноземних інвестицій, так і портфельних інвестицій [4].

Позитивним для інвесторів стане завершення без ексцесів виборчої кампанії, після виборів ризики країни зменшаться. Звісно інвестиційний клімат не зміниться різко, але багато закордонних інвесторів чекають настання політичної стабілізації в Україні.

Збільшення обсягу інвестицій може бути також здійснене за умов повного виконання «Програми розвитку інвестиційної діяльності в Україні на 2002 - 2010 роки» та програми «Інвестиційний імідж України».

Щодо 2011 року, то більшість експертів вважають, що обсяг прямих іноземних інвестицій збільшиться. А також передбачають зростання економіки України в межах від 3,5% до 6,3%. В основному передбачається, що основним важелем економічного зростання буде розширення інвестиційного попиту: усереднене значення реального приросту інвестицій 10,7%, яке перевищує реальний приріст приватного споживання (5,8%) [4].

 Загалом, на нашу думку, Україна досягла відчутних досягнень у справі залучення іноземних інвестицій, але необхідно констатувати, що іноземний капітал не поспішає освоювати український інвестиційний ринок. Існує ряд перешкод, які не дозволяють інвесторам збільшити обсяг інвестицій в нашу державу, але Україна в змозі це подолати і в 2010 році обсяг іноземних інвестицій зросте.

Список використаної літератури:

1.                Детюк Т.Г. Інвестиційний клімат в Україні // Економіка і держава – 2009р. - №1- с.31-34.

2.                Пригожина А.П. //Ділова Україна – 2009 - №9

3.                Данилишин Б.Другої хвилі кризи не буде// «День» - 2009 - №136

4.                Міністерство Фінансів України // Україна:перспективи розвитку – 2009 - №20 – С.15

5.                www.rada.gov.ua – офіційний сайт Верховної Ради України

6.                www.ukrstat.gov.ua  - офіційний сайт Держкомстату України