Негативні наслідки інфляції напрями її подолання

                                      Панасюк Б. А.

Науковий керівник: Гудима Р. Р.

Економіка кожної країни потерпає від так званої хронічної хвороби – інфляції. Ця проблема розглядалася на багатьох заходах. Проблема інфляційних процесів в Україні є досить актуальною. Вона впливає не тільки на економіку але й безпосередньо на її суб’єктів. Інфляція є одним з найтяжчих проявів макроекономічної нестабільності. Особливо негативно вона відбивається на всіх сторонах соціально-економічного життя в Україні, що є порушенням процесу суспільного відтворення внаслідок перенасичення сфери обігу грошовими знаками понад реальні потреби господарського комплексу та їх знецінення.

Україна переживає період високих темпів розвитку інфляційних процесів, що вимагає детальнішого їх вивчення, однією із складових дослідження якого є визначення основних зовнішніх та внутрішніх факторів розвитку.

В Україні проводився аналіз та дослідження інфляції й гіперінфляції в працях Данилишина Б., Литвицького В., Береславської О., Петрика О.,   Діденко  В. М. та ряду інших вчених.

Корінні зміни всієї життєдіяльності українського суспільства, складність і неоднозначність змін що відбуваються у соціально-економічній сфері, викликають необхідність проведення подальшого дослідження названих проблем.

          Вважається що  поява інфляції пов’язана  з виникненням паперових грошей, з функціонуванням яких вона нерозривно пов’язана.

Інфляція є процесом знецінення грошей внаслідок перевищення кількістю грошових знаків, які перебувають в обігу, суми цін товарів та послуг, що виявляється у їх зростанні. [1, с. 139]

Інфляція виникає, коли в обігу знаходиться надлишкова кількість грошей (готівкових і безготівкових). Таке становище веде до їх знецінення, гроші “дешевіють”, а ціни набувають тенденції до зростання. Інфляція є тонке соціально - економічне явище , породжене диспропорціями  виробництва в різних сферах ринкового господарства. Одночасно інфляція – одна із найбільш гострих проблем сучасного розвитку  економіки всіх країн світу.

Наприкінці 2008 та початку 2009 років в Україні були збурені цінові хвилі на пшеницю, на м’ясо, олію, овочі, фрукти. Наприклад, ціни на пшеницю на кінець лютого 2009 року досягли свого максимуму і зросли до 411,8дол.США за тонну. Держава не тільки не стояла осторонь загальносвітових цінових сплесків, але й стала їх учасницею з ефектом стрімкого зростання цін на продовольство та енергосировину. [5]

Основні фактори зростання рівня інфляції в Україні:

Перевищення темпів зростання доходів населення над темпами зростання промисловості;

Постійне зростання, починаючи з 2004р., соціальних виплат населенню, незалежно від поточної економічної ситуації;

Значне зростання вартості енергоносіїв;

Нестабільність політичної ситуації в Україні. [2, с. 107]

Також монополізація  економіки сприяє виникненню інфляції, адже монополіст встановлює ціну на товари та послуги чим створює дисбаланс попиту і пропозиції. Тому також причину інфляції треба шукати в трьох видах монополій:

Державна монополія на емісію грошей. Збільшує грошову масу і створює більший рівень інфляції

Профспілкова монополія.

Монополія великих фірм на визначення ціни і власних витрат.

Ці три види монополій пов'язані між собою і кожна з них може порушувати баланс попиту і пропозиції. Причини інфляції можуть знаходитись і поза держави, тоді їх треба шукати в світовій торгівлі. [3, с. 37]

Висока і нестабільна інфляція є неприйнятною для економіки, оскільки:

·                   унеможливлюється забезпечення високої довгострокової динаміки економічних процесів;

·                   висока і особливо стрибкоподібна інфляція не дає змоги знижувати рівень відсоткових ставок комерційних банків;

·                   інфляція призводить до загрози втрати цінової конкурентоспроможності держави.      

На нашу думку, для того щоб сповільнити темпи інфляції в Україні нам потрібно провести ряд дій:

§        Перейти до активної грошово-кредитної політики, що передбачає активізацію участі Національного банку на міжбанківському кредитному ринку.

§        Вжити невідкладних заходів що до протидії   зловживанню монопольним становищем. Обмежити  її до мінімального рівня шкоди.

§        Скоротити бюджетні витрати, які мають непродуктивний характер.

§        Посилити контроль за рівнем «проблемних» кредитів, дотриманням банками показників фінансової стійкості.

§        Привести соціальні видатки у відповідність із реальними фінансовими можливостями держави і здоровим глуздом. Адже якщо наші видатки більші, ніж доходи то ми покриваємо бюджетний дефіцит за допомогою, здебільшого, зовнішніх кредитів та випускаємо додаткову емісію грошової маси, що збільшує рівень інфляції. [4, с. 5]        

         Інфляційний процес в Україні є досить таки нестабільним і відповідно до створених умов має порівняно великий потенціал до розвитку.

Актуальним і до кінця не вивченим залишається питання дослідження розвитку інфляції в сучасній економіці України. Вважаємо за необхідне звернути увагу на те, що суттєво поліпшити ситуацію можна лише за умов комплексного впровадження заходів анти інфляційного регулювання. Адже економіку будь-якої країни слід розглядати як систему, організм з обмеженою кількістю прямих та опосередкованих зв’язків.

Здійснення оздоровлення фінансової ситуації в Україні надасть змогу зупинити негативні процеси в економіці – падіння рівня виробництва, знецінення грошей, дефіцит держбюджету – та забезпечити передумови для подальшого економічного росту.

Країни, що рішуче пішла шляхом ринкових перетворень, частково вже мають певні позитивні результати, які відображаються, передусім, у стримування інфляційних процесів, зростанні обсягів виробництва, підвищенні рівня життя населення. Безперечно, що й Україна, маючи значний економічний потенціал, не лише стабілізує фінансову ситуацію в країні, але й забезпечить умови “керованості” інфляційним факторам, що надасть їй змогу зайняти належне місце серед інших економічно та соціально розвинутих країн Європи.

 

1.                 Савченко А. Г. Макроекономіка: Підручник – 2-ге вид., без змін. – К.: КНЕУ, 2007. -  С.-139.

2.                 Діденко В. М., Арич М. І. Аналіз інфляційних процесів в Україні // Науковий вісник БДФА. Економічні науки збірник наукових праць. БДФА, Чернівці: Технодрук, 2009, Вип. 2. С. 101-110.

3.                 / Г. В. Карпенко, В. Й. Башко Аналіз основних факторів інфляції в Україні // Фінанси України, – 2008. - №11. – С. 37.      

4.                 Петрик О. Інфляція в Україні: проблеми, ризики, перспективи // Вісник Національного банку України, – 2007. - №3. – С. 2-8.

5.                  www.ukrstat.gov.ua      Державний комітет статистики України